Strona używa plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Cybergliny

Zwalczanie cyberprzestępczości nie ogranicza się jedynie do spektakularnych akcji zespołów realizujących czynności operacyjno-procesowe, to także niewidoczna na co dzień praca zespołów odpowiedzialnych za pozyskiwanie i analizę dowodów cyfrowych.

Zadania tego typu w Komendzie Głównej Policji są realizowane przez Wydział Wsparcia i Badań Biura dw. z Cyberprzestępczością, a w komendach wojewódzkich przez funkcjonariuszy i pracowników Policji posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu informatyki śledczej.

ZAKRES ZADAŃ

Funkcjonariusze z KGP realizują czynności zlecone zarówno przez jednostki terenowe w kraju, jak i zagraniczne organy wymiaru sprawiedliwości. Ich praca nie ogranicza się jedynie do obszaru cyberprzestrzeni. Fachowa wiedza techniczna niejednokrotnie przyczyniła się do pozytywnego rozwiązania spraw, w których pojawiały się urządzenia zawierające dane cyfrowe. Dane odczytane przez policyjnych ekspertów są następnie analizowane pod kątem prowadzonych postępowań i przekazywane jednostkom zlecającym.

Poza czynnościami dotyczącymi pracy z materiałem dowodowym funkcjonariusze Wydziału Wsparcia i Badań Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP zajmują się monitorowaniem rynku pod kątem wyszukiwania nowych rozwiązań i technologii, które przyczynią się do skuteczniejszego wykrywania sprawców przestępstw oraz odzyskiwania utraconego w wyniku tych przestępstw mienia.

Dynamiczny rozwój technologii teleinformatycznych oraz stale rosnąca liczba urządzeń z grupy IoT „Internet of Things” (z ang. internet rzeczy) stawiają również nowe wyzwania przed policyjnymi informatykami śledczymi – przykładem tego typu zadań są ekstrakcje z dronów oraz urządzeń typu smart, posiadających wbudowane nośniki danych („smartTV” czy „smartlodówki”).

Od początku funkcjonowania wydziału liczba wykonywanych czynności technicznych na cyfrowych nośnikach danych systematycznie wzrastała.

W 2017 r. przeprowadzono 428 takich czynności, w 2018 r. dokonano analizy 629 urządzeń. W 2019 r. liczba ta wyniosła już 1052. Ubiegłoroczna pandemia wirusa SARS-CoV-2 zmniejszyła chwilowo liczbę zleceń akwizycji danych z urządzeń mobilnych i innych nośników pamięci do 410.

WYZWANIA

Jednym z głównych wyzwań stojących przed współczesną informatyką śledczą jest dywersyfikacja ról związanych z zabezpieczaniem oraz analizą cyfrowego materiału dowodowego. Można w tym przypadku zastosować model wypracowany przez inne służby na świecie, zgodnie z którym umiejętność podstawowego zabezpieczania sprzętu teleinformatycznego (takiego jak telefony komórkowe) powinien mieć każdy funkcjonariusz po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego. Zabezpieczenia o wyższym stopniu trudności należy pozostawić specjalistom.

Praca policyjnego informatyka śledczego nie jest łatwa. To zajęcie wymagające ciągłego samodoskonalenia oraz dużego nakładu pracy własnej, a jej efekty nie zawsze są natychmiast widoczne.

nadkom.

Ernest Chrobot

radca Wydziału Wsparcia i Badań

Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP