Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Święta, których nie znamy

Polska jest krajem ze wszech miar różnorodnym. Nie tylko pod względem naturalnych krajobrazów, co potwierdzi każdy rodzimy podróżnik amator, który choć raz przemierzył kraj z północy na południe. Różnorodność przejawia się też w wymiarze kulturowym, a rozmaite wpływy i przenikające się tradycje mają podłoże historyczne i sięgają wielu wieków wstecz.

To samo dotyczy obyczajów świątecznych, które potrafią znacznie się od siebie różnić w poszczególnych regionach Polski. A skoro lada moment i w naszych domach zapanuje świąteczna atmosfera, postanowiliśmy przyjrzeć się zapomnianym nieco zwyczajom świątecznym Polaków i opisać te najbardziej nietypowe w ramach inspiracji przed zbliżającą się Gwiazdką.

Szczodraki

W podkarpackiej tradycji ludowej Boże Narodzenie nazywano Godami. Wigilijne zwyczaje miały charakter wróżb i zaklinania losu, który miał sprzyjać ludziom i zapewnić im dobrobyt oraz szczęście. Jedną z takich tradycji było odwiedzanie domostw przez małych chłopców, którzy składali gospodarzom życzenia, a w zamian ci częstowali ich ciastem, wędliną lub bułeczkami, tzw. szczodrakami. Jeśli danego ranka do drzwi zapukała kobieta, miało to sprowadzić na dom i jego mieszkańców pecha, chorobę i wszelkie niepowodzenie.

Góralskie przesądy

Na Podhalu niegdyś wigilijny stół obwiązywano łańcuchem, co miało dać gwarancję, że w przyszłym roku rodzina będzie ze sobą zjednoczona. Nie wolno było wyrzucać śmieci i niczego nikomu pożyczać, by nie pożegnać się z dostatkiem. Niektórzy podhalańczycy chowali pod stołem siekierę, co miało zapewnić rodzinie spokój i dobrostan. Górale wierzą, że w święta przychodzą do domów duchy przodków, toteż w Wigilię nie zwykli używać ostrych narzędzi, żeby nie zranić duszy zmarłego.

Po śląsku

Ślązakom prezenty przynosi Dzieciątko. Tamtejsza tradycja zabraniała w Wigilię opuszczać bliskich, dlatego nie można było podczas wieczerzy wychodzić z domu czy nawet wstawać od stołu. Wśród dań wigilijnych na próżno było szukać barszczu z uszkami. Na stole prym wiodła siemieniotka, czyli podawana na słodko lub słono zupa z nasion konopi z dodatkiem mleka, mąki i masła.

Gwiazdor

W Wielkopolsce prezentów nie przynosi Mikołaj, a Gwiazdor, który niegrzecznym dzieciom zamiast podarków wręcza zgniłą pyrę. Legenda głosi, że przed wręczeniem prezentów skrupulatnie sprawdza, czy wszyscy domownicy mają czyste buty. Kultowym daniem są makiełki, czyli słodki przysmak z makaronem, makiem, miodem i bakaliami.

Ostatnie porządki

W Wigilię na Kaszubach wszyscy od rana sprzątają swoje domy i podwórka, by przygotować miejsce na świąteczną kolację. Wierzą, że porządek zapewni im spokój przez cały przyszły rok. Po kolacji gospodarz idzie do sadu i uderza w każde drzewko siekierą, co ma zapewnić obfitość przyszłorocznym plonom. Jeśli chodzi o świąteczne menu, królują tu oczywiście skarby morza, a jednym z ciekawszych tamtejszych specjałów są pierogi rybne.

Opłatek dla zwierząt

W wielu częściach Polski od dawna panuje zwyczaj, że opłatkiem dzielimy się również ze zwierzętami. Kiedyś taki opłatek był kolorowy, a obrzęd dotyczył głównie zwierząt gospodarskich, którym dziękowano w ten sposób za ciężką pracę, a cały rytuał miał je chronić przed chorobami. Dziś kultywuje się tę tradycję nawet w stosunku do zwierząt domowych, które wiele osób traktuje jak członków rodziny.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu wspaniałego czasu w gronie najbliższych, zasłużonego odpoczynku oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Niech nowy rok będzie czasem pokoju, miłości i wszelkiego dobra. Wesołych Świąt! Dyrekcja i pracownicy Centrum Usług Logistycznych.

cul.com.pl

Michał Buziak

Dział Marketingu CUL