Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

sierż. szt. Marcin Rasała

Osiem lat minęło, gdy sierż. szt. Marcin Rasała ukończył kurs podstawowy w Słupsku. Na początku służył w OPP w Szczecinie. Wspomina częste interwencje, podczas których ratował osoby chcące popełnić samobójstwo. Powraca do sytuacji, gdy udało się uratować mężczyznę tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Zapamiętał też akcję z Darłowa. Zatrzymał wówczas sprawcę ranienia nożem pięciu osób.

Od 2018 r. pracował w KP w Karlinie, w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym. Wtedy uczestniczył w akcji, za którą otrzymał medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja. W sylwestra 2020/2021 r. sierż. szt. Marcin Rasała i st. sierż. Wojciech Kameduła udali się do pożaru budynku wielorodzinnego. Na miejscu ewakuowali osoby z mieszkań zagrożonych ogniem. Policjantom przekazano, że w płonącym mieszkaniu są dwie osoby. Nie udało się wejść od frontu, dlatego funkcjonariusze wybili szybę w oknie kolejnego pomieszczenia i weszli do zadymionego pokoju. Marcin Rasała znalazł wewnątrz nieprzytomnych ludzi. Mężczyznę wyciągnął do okna, a potem na zewnątrz. Nieprzytomną kobietę wynosił już ze strażakami. Medycy podali tlen poszkodowanym i policjantowi. Obecnie sierż. szt. Marcin Rasała służy w Ogniwie Konwojowym w Koszalinie. Jest honorowym dawcą krwi, udzielał się w Społecznej Straży Rybackiej. Jest wędkarzem i sternikiem motorowodnym. Biega, jeździ na rowerze, pływa i chodzi na siłownię. Interesuje się motoryzacją.

mł. asp. Łukasz Kopeć

Za uratowanie trzech osób z płonącego budynku wielorodzinnego mł. asp. Łukasz Kopeć, funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego Zespołu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą KPP w Białogardzie, został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Pamiętna to była data, bo 22.02.2022 r., godz. 22.22. Tego dnia mł. asp. Łukasz Kopeć z innym policjantem usłyszeli przez radio zgłoszenie o płonącym budynku wielorodzinnym. Pojechali tam. Na zewnątrz stała grupa osób, od których usłyszeli, że w ogarniętym ogniem domu zostało troje ludzi. Kłęby dymu nie pozwoliły wejść na klatką schodową. Mężczyznę z piętra udało się ewakuować od zewnątrz przy pomocy starej drabiny. Do mieszkania na parterze weszli oknem. Uwięzionych, 92-letniego seniora i jego 60-letnią córkę, wynieśli przez okno.

Gdy strażacy gasili pożar, policjanci udzielali pierwszej pomocy. Łukasz Kopeć wstąpił do Policji w 2013 r. Pierwsze dwa lata spędził w OPI, kolejny rok w dochodzeniówce, a od 2016 r. pracuje w Wydziale Kryminalnym, cały czas w KPP w Białogardzie. Uczestniczył w wielu interwencjach. Zatrzymał sprawców rozboju, złodzieja telefonu, zapobiegł ustawce kiboli, udaremnił handel narkotykami, w sylwestra reanimował sąsiada. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Poza służbą jest członkiem Społecznej Straży Rybackiej. Pasjonuje się grą na keyboardzie. Był sędzią piłkarskim.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. archiwum M. Rasały, KPP w Białogardzie