Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Film jako narzędzie profilaktyczne

Już po raz 16. Radom stał się mazowiecką stolicą kina, za sprawą Ogólnopolskiego Spotkania Filmowego Kameralne Lato. Partnerem w obszarze profilaktyki społecznej była Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. Podczas tegorocznej edycji odbyła się m.in. debata „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji”, w której głos zabrali m.in. Agnieszka Glegoła-Kornacka, Katarzyna Mazan, Konrad Czarnecki oraz sierż. szt. Kamil Warda z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

Policjanci niemal codziennie prowadzą spotkania profilaktyczne skierowane do każdego odbiorcy – od najmłodszych do seniorów. Celem takich spotkań jest dotarcie do jak największej grupy ludzi. Każdego roku podczas Ogólnopolskiego Spotkania Filmowego Kameralne Lato Policja bierze udział w debatach i spotkaniach, aby edukować dzieci i młodzież pod kątem profilaktyki. W tym roku uczestnicy debaty „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji” poruszyli tematy m.in. mobbingu i stresu oraz tego, jak sobie z nimi radzić. Sierż. szt. Kamil Warda w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na kluczową rolę filmu jako obszaru profilaktyki.

Profilaktyka w filmie

– Widzimy, jak zmienia się świat, i my również zmieniamy swoje działania, dlatego sięgamy po nowe narzędzia, które wykorzystujemy w trakcie spotkań, takie jak krótkie filmy oraz spoty przygotowane we współpracy z naszymi odbiorcami. Chciałbym podkreślić, że podczas pracy nad tymi materiałami zyskujemy coś więcej – ciekawe spostrzeżenia. One nam pokazują, w jaki sposób postępować, żeby nasze działania były skuteczniejsze. Poza spotami nagrywamy filmy z naszych akcji profilaktycznych i informacyjno-edukacyjnych, które później wykorzystujemy do promowania bezpieczeństwa. Bez wątpienia film jest nowoczesnym narzędziem profilaktycznym, ale ja poszedłbym krok dalej. Film staje się niezbędny w profilaktyce. Jako policjanci chcemy, żeby nasze działania były skuteczne, dlatego też tak często w ostatnim czasie sięgamy po tego typu narzędzia.

Policjanci z wydziału prewencji mazowieckiej komendy wzięli udział w projekcji filmów oraz w warsztatach dla młodzieży w ramach Kameralnego Lata Dzieciom, podczas których edukowali najmłodszych pod kątem bezpieczeństwa w trakcie wakacji.

Nagrodzone filmy

Wieczorem, 8 lipca 2023 r., odbyła się gala finałowa 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato oraz towarzyszącego im Freedom Film Festival. Dwa składy jurorskie przyznały nagrody, wyróżnienia i nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego w dwóch kategoriach: Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Jako najlepszy film w kategorii międzynarodowej jury wybrało „Na żywo” w reżyserii Mary Tamkovich (produkcja: Wajda Studio – Polska), który zdobył Platynowego Łucznika. Dodatkową nagrodą było 10 tys. zł ufundowane przez prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Film zdobył wyróżnienie za przejmującą opowieść o ludzkiej odwadze. Jury przyznało także wyróżnienie honorowe. Za oryginalność formy nagrodzono film „Wild summon”, którego reżyserami są Karni Arieli i Saul Freed (produkcja: Sulkybunny – Wielka Brytania).

Drugą najważniejszą nagrodę Złotego Łucznika oraz 10 tys. zł od prezydenta Radomia jury przyznało filmowi „Być kimś” w reżyserii Michała Toczka (produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi). Swoją decyzję uzasadnili słowami: „Za ciepłe i dowcipne ukazanie zwykłego życia w zderzeniu z życiorysem niezwykłym; a także za pokazanie, że prawdziwymi bohaterami stajemy się poprzez miłość do drugiego człowieka”.

Katarzyna Chrzanowska

zdj. Krzysztof Chrzanowski