Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

SuperDzielnicowy – Patryk Klekot!

W ostatnią środę czerwca w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach odbyła się gala finału wspólnej akcji społecznej Komendy Głównej Policji i Telewizji Puls pod nazwą #DzielnicaBEZstrachu. W ramach przedsięwzięcia wyłoniono SuperDzielnicowego 2023, którego wybrano w wyniku głosowania w internecie. Został nim służący w Świętochłowicach mł. asp. Patryk Klekot.

Wielki finał 28 czerwca 2023 r. zgromadził w Świętochłowicach przedstawicieli KGP, KWP w Katowicach i miejscowej komendy, kierownictwo Telewizji Puls, ludzi zaangażowanych w tworzenie serialu kryminalnego „Dzielnica strachu” oraz liczne grono jego wielbicieli, a także wielu podopiecznych i znajomych wyróżnionego dzielnicowego. O akcji społecznej KGP i Telewizji Puls piszemy szerzej na sąsiednich stronach. Tu niech wystarczy informacja, że głosowanie na najlepszego dzielnicowego odbywało się od 3 do 21 kwietnia br., a na zwycięzcę ze Świętochłowic padło najwięcej wskazań.

Kolejne miejsca zajęli: sierż. Kacper Ciołek z KP Poznań Północ (KMP w Poznaniu), mł. asp. Marta Szulc z KPP w Wągrowcu, mł. asp. Marcin Kolański z KP w Tuliszkowie (KPP w Turku) i piąte – mł. asp. Tomasz Witański z KP II w Katowicach (KMP w Katowicach). Zwycięzca konkursu, mł. asp. Patryk Klekot, jest w Policji od 2013 r. Początkowo służył w OPP w Katowicach, gdzie trafił nawet do kompanii honorowej, a po trzech latach przeniósł się do KMP w Świętochłowicach. Był policjantem Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, a po roku zaczął służbę jako dzielnicowy.

– Dzisiejsze wyróżnienie to dla mnie wielki sukces – powiedział naszej gazecie mł. asp. Patryk Klekot. – To docenienie sześcioletniej pracy z mieszkańcami Świętochłowic. Do Policji wstąpiłem właśnie po to, aby udowodnić, że można być w tym mundurze i pomagać drugiej osobie.

Na scenie w Centrum Kultury Śląskiej oprócz wyróżnionego dzielnicowego pojawili się: komendant wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Robert Kumor, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP insp. Mariusz Ciarka, aktorzy odtwarzający role policjantów w serialu „Dzielnica strachu”: Aleksandra Listwan i Andrzej Młynarczyk, producent merytoryczna serialu z ATM Grupa Izabela Sikorska oraz prowadząca Agnieszka Winiarska.

– Kilka lat temu kierownictwo Policji postanowiło zmienić filozofię funkcjonowania naszej formacji, w szczególności jeżeli chodzi o służbę prewencyjną – zwrócił się do zebranych insp. Robert Kumor. – Wdrożono trzy filary, które miały uspołecznić nasze zaangażowanie: mapę zagrożeń bezpieczeństwa, odtwarzanie posterunków Policji i tworzenie nowych oraz program „Dzielnicowy bliżej nas”. To dzięki temu programowi polscy dzielnicowi 3/4 swojego czasu służby spędzają teraz wśród mieszkańców.

Nadinsp. Roman Rabsztyn przypomniał, że garnizon śląski był liderem we wprowadzaniu zmian. – To my testowaliśmy nowy system funkcjonowania dzielnicowych. Polegał on na tym, żeby dzielnicowemu zabrać wszystko to, czym nie powinien się zajmować, żeby miał czas wyjść w rejon. Udało się to zmienić, i dziś tym bardziej jestem dumny i szczęśliwy, że tak wspaniałą nagrodę otrzymał człowiek ze Śląska.

Po wręczeniu wyróżnionemu policjantowi statuetki, nagród i kwiatów zorganizowano na scenie debatę na temat służby dzielnicowego, roli kobiet w Policji oraz kulis pracy nad serialem „Dzielnica strachu”. Jednym z wyróżnień dla SuperDzielnicowego 2023 była możliwość zagrania roli w popularnym serialu. Mł. asp. Patryk Klekot oficjalnie potwierdził na ceremonii, że skorzysta z tej propozycji, więc w odcinkach kolejnego sezonu można się spodziewać na planie świętochłowickiego stróża prawa. Była to pierwsza edycja akcji #DzielnicaBEZstrachu, trzymamy kciuki za jej kontynuację!

Paweł Ostaszewski

zdj. Paweł Ostaszewski