Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wielobój strzelecki z okazji Dnia Weterana

Na tydzień przed Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa Biuro Komunikacji Społecznej KGP zorganizowało zawody strzeleckie propagujące ideę służby na misjach zagranicznych.

I Wielobój Strzelecki Służb Mundurowych i Sympatyków o Puchar Komendanta Głównego Policji i Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego rozegrano 23 maja 2023 r. na terenach Centralnego Klubu Sportowego „Legia Warszawa” na poligonie w Rembertowie. Okazją były uczczenie pamięci o funkcjonariuszach i żołnierzach, którzy ponieśli śmierć w związku ze służbą na misjach zagranicznych, propagowanie idei zaangażowania w stabilizację i umacnianie pokoju na świecie oraz wsparcie podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był mł. insp. w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński z BKS KGP, także weteran ze statusem poszkodowanego.

Na starcie stanęli zawodnicy z wielu formacji oraz – w osobnej kategorii – sympatycy służb. Wpisowe za udział w turnieju zostało w całości przeznaczone na potrzeby Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Mundurowi rywalizowali w czterech konkurencjach: strzelania z pistoletu centralnego zapłonu, strzelania z karabinu centralnego zapłonu stojąc, strzelania snajperskiego w pozycji leżąc oraz rywalizacji w strzelaniu z broni myśliwskiej do rzutek. Sympatycy mieli do rozegrania dwie konkurencje: strzelania z pistoletu i strzelania z karabinu w postawie stojąc.

W kategorii OPEN wśród kobiet zwyciężyła Paulina Sroga przed Barbarą Żebrowską i Dominiką Kasel. W rywalizacji policjantek kolejność była następująca: Paulina Sroga, Dominika Kasel i Kamila Zimoń. Wśród panów w kategorii OPEN pierwsze miejsce zajął Maciej Mikołajczuk, drugie – Rafał Strugiński, a trzecie – Krzysztof Sowiński. Zwycięzca tej rywalizacji zdobył najważniejsze trofeum, czyli Puchar Komendanta Głównego Policji oraz nagrodę specjalną w postaci pistoletu Beretta APX Compact, ufundowaną przez CWKS „Legia Warszawa” Sekcję Strzelecką oraz PKN ORLEN.

W rywalizacji weteranów na najwyższym stopniu podium stanął Krzysztof Sowiński. Srebrny medal zdobył Jarosław Przybysz, a brązowy – Jan Kot. Wśród strzelców z Policji najlepszy okazał się Maciej Mikołajczuk, za którym uplasowali się Krzysztof Sowiński i Remigiusz Kurek. Najlepsi zawodnicy IPA to: Jarosław Przybysz, Jan Kot i Karol Łukasik.

Rywalizację pań w kategorii „Sympatyk” wygrała Angela Hołownia. przed Agatą Laskowską i Anetą Skorupką. Wśród sympatyków w kategorii mężczyzn triumfował Janusz Piekutowski. Drugie miejsce zajął Piotr Szalaty, a trzecie Piotr Kisieliński.

Zmaganiom sportowym towarzyszyły zbiórka koleżeńska oraz licytacja sportowych gadżetów na rzecz podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Najwięcej pieniędzy zebrano podczas brawurowo prowadzonej przez przewodniczącego Rady Fundacji nadinsp. w st. spocz. Władysława Padło licytacji piłki nożnej z podpisami członków Reprezentacji Polski z historycznego awansu do ćwierćfinału Mistrzostw Europy we Francji w 2016 r. z meczu Polska – Portugalia. Piłkę ofiarował z prywatnej kolekcji Andrzej „Pułko” Kuczyński. Zlicytowano ją na rekordową kwotę 9 tys. Ogółem zebrano 19 400 , choć nie jest kwota ostateczna, gdyż wpłyną jeszcze wpłaty na konto fundacji.

Podczas gali wręczenia pucharów i medali za osiągnięcia sportowe wyróżniające się osoby odznaczono również Medalem Zasłużony dla IPA Centralne Biuro Śledcze. Odznaczenia wręczali prezydent Sekcji Polskiej IPA Piotr Wójcik oraz przewodniczący Regionu IPA Centralne Biuro Śledcze Andrzej Kuczyński. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło i dyrektor BKS KGP insp. Mariusz Ciarka, będący także rzecznikiem Komendanta Głównego Policji oraz redaktorem naczelnym „Gazety Policyjnej”, która objęła patronat medialny nad zawodami.

Paweł Ostaszewski

zdj. Paweł Ostaszewski