Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Szkolenie na Podlasiu

W Dowspudzie (woj. podlaskie) w dniach 3–6 grudnia ub.r. odbyło się szkolenie przewodników psów służbowych z garnizonu podlaskiego. Policjanci ćwiczyli taktykę i techniki poruszania się w budynkach w trakcie zagrożenia terrorystycznego oraz wykorzystania psa służbowego jako środka przymusu bezpośredniego w celu obezwładnienia niebezpiecznej osoby.

W ćwiczeniach wzięło udział 30 przewodników wraz z psami patrolowo-tropiącymi z województwa podlaskiego, którzy doskonalili swoje umiejętności m.in. pod czujnym okiem byłego dowódcy grupy przewodników psów bojowych w JW GROM. Szkolenie stanowiło jeden z elementów projektu „Reagowanie w sytuacjach kryzysowych, w tym o charakterze terrorystycznym” realizowanego z funduszy unijnych w ramach krajowego programu „Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. Podlascy przewodnicy psów służbowych zyskali również sześć nowych wielozadaniowych radiowozów marki Ford, 30 kamizelek taktycznych dla przewodników psów służbowych, tyle samo kamizelek taktycznych dla psów służbowych, 20 defibrylatorów, a policyjny pododdział kontrterrorystyczny w Białymstoku profesjonalne wyposażenie. Specjalistyczne radiowozy trafiły do komend Policji w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim i Sokółki.

Na zakończenie szkoleń w ramach projektu odbyły się 9 grudnia ub.r. ćwiczenia dowódczo-sztabowe dla funkcjonariuszy pionu prewencji KWP i KMP w Białymstoku oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku z zakresu postępowania w sytuacjach kryzysowych, w tym o charakterze terrorystycznym z wykorzystaniem psów służbowych. Podlascy policjanci po raz pierwszy zorganizowali na tak wielką skalę ćwiczenia kontrterrorystyczne. Funkcjonariusze ćwiczyli m.in. ewakuację rannych, działania bojowe czy wykorzystanie policyjnych psów służbowych w sytuacji kryzysowej związanej z aktywnym strzelcem, przetrzymywanymi zakładnikami i podłożonym ładunkiem wybuchowym. Mieli także okazję sprawdzić najnowszy sprzęt zakupiony z funduszy europejskich. Głównymi zadaniami mundurowych były właściwe przewidywanie i planowanie, efektywne współdziałanie oraz podejmowanie trafnych decyzji na każdym etapie operacji policyjnej, a także dowodzenie podległymi siłami w sytuacji zaistnienia zdarzeń kryzysowych.

Ćwiczenia kontrterrorystyczne stanowiły też możliwość spotkania, w którym wzięli udział dyrektor Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA Mariusz Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Prewencji KGP insp. Piotr Kulesza, I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku insp. Jacek Kumpiałowski oraz kadra kierownicza podlaskiej komendy.

KWP w Białymstoku, ipk

zdj. autor, KWP w Białymstoku