Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Noc Muzeów 2022

Po dwóch pandemicznych latach do kalendarza stołecznych imprez kulturalnych wróciła Noc Muzeów. Podczas tego wydarzenia oprócz galerii i wystaw można coraz częściej odwiedzać także wybrane instytucje, których siedziby na co dzień nie są dostępne dla publiczności. To już ósmy raz, gdy goście mogli odwiedzić Komendę Główną Policji.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się
w siedzibie Biura Edukacji Historycznej
– Muzeum Policji Komendy Głównej Policji przy ul. Orkana 14. W poprzednich latach Komenda Główna Policji zapraszała zwiedzających do swojej siedziby przy ul. Puławskiej. Dla osób, które co roku właśnie tam odwiedzały najważniejszą komendę w kraju, była to doskonała okazja, żeby tej nocy zobaczyć coś nowego.
14 maja o godzinie 18.00 otworzyły się bramy muzeum dla pierwszych zwiedzających. Przywitał ich uroczyście zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster w obecności gospodarza obiektu dyrektora BEH-MP podinsp. Krzysztofa Musielaka. Zastępca Komendanta Głównego Policji w krótkim przemówieniu nawiązał do głównych punktów programu zwiedzania. Trzy osoby, które jako pierwsze przekroczyły bramę muzeum, zostały uhonorowane możliwością złożenia swojego podpisu w księdze pamiątkowej Komendy Głównej Policji. Wpisu do księgi, która jest jednym z eksponatów w zrekonstruowanym gabinecie ostatniego komendanta głównego Policji Państwowej, dokonał także zastępca komendanta nadinsp. Roman Kuster.

 

– Oczekiwałam na otwarcie muzeum ponad godzinę. Moment składania podpisu w tak ważnej księdze muzealnej zapamiętam jako bardzo podniosłą chwilę – powiedziała nam pani Ellena Lach, która przyjechała z synami z warszawskiej Woli.  

 

 
Zwiedzający wchodzili do muzeum w grupach liczących 20 osób, a o ekspozycji opowiadali im przewodnicy – na co dzień pracownicy Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP. A było co oglądać oraz czego słuchać. Można było m.in. posłuchać muzyki z oryginalnych, bardzo starych płyt winylowych odtwarzanych na równie wiekowym gramofonie. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się kolekcja mundurów i wyposażenia funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz repliki bogato zdobionych hełmów. Przedstawicielki płci pięknej przyciągnęła wystawa przedstawiająca umundurowanie kobiet pełniących służbę w okresie międzywojennym XX wieku. Jej uzupełnieniem był film poświęcony historii kobiet w Policji od początku istnienia tej formacji. Bardzo interesująco wypadły występy z udziałem rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Oświęcimia oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach, Oddział Warszawa, którzy zaprezentowali zabawne sceny rodzajowe związane ze służbą na terenie przedwojennej Warszawy.
Goście mieli także okazję pogłębić swoją wiedzę na temat udziału funkcjonariuszy Policji Państwowej w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Zaprezentowano umundurowanie policjantów biorących udział w misjach pokojowych poza granicami kraju oraz emblematy, naszywki i pamiątki z bogatej kolekcji Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Prelekcje na temat wystaw były uatrakcyjniane konkursami, w których największą spostrzegawczością wykazywały się dzieci. Do refleksji o tym, jak długą i bogatą historię ma policyjna formacja, skłaniała ekspozycja przedstawiająca służbowe łodzie policyjne – drewnianą „pychówkę” (nazwa pochodzi od długiego kija, którym odpychano łódź od brzegu lub dna rzeki) oraz łódź silnikową z 1920 r.  zaprezentowaną przez Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie.
– Był taki okres, gdy do obowiązkowego wyposażenia policjanta pełniącego służbę na tej łodzi należała szabla – takie i inne ciekawostki opowiadał zebranym jeden z rekonstruktorów, który oczywiście ubrany był w mundur funkcjonariusza policji rzecznej z epoki.
Wśród gości Biura Edukacji Historycznej
– Muzeum Policji Komendy Głównej Policji największą grupę zwiedzających stanowili ludzie młodzi oraz dzieci, na które czekały słodycze, balony, gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze, zawieszki i naklejki. Najmłodsi goście dostali także dyplomy potwierdzające udział w tym wydarzeniu. Każdy zainteresowany mógł otrzymać zestaw tematycznych pocztówek wykonanych z wykorzystaniem starych fotografii. Na miejscu można było je ostemplować ogromną pieczęcią, dzięki czemu ich wartość kolekcjonerska od razu wzrastała.
Ósma edycja Nocy Muzeów w Komendzie Głównej Policji przyciągnęła 270 osób. Ostatni zwiedzający weszli o godzinie 21.30, choć wszystko wskazywało na to, że gdyby nie ograniczenia czasowe, zainteresowanych nie zabrakłoby jeszcze przez kilka godzin.

Tomasz Dąbrowski

 


Idea Nocy Muzeów narodziła się w Berlinie w 1997 r. Muzea oraz galerie udostępniono zwiedzającym w godzinach nocnych za darmo lub za symboliczną opłatą.
W ślady Berlina poszły Paryż
i Amsterdam. Impreza przyciągała tłumy, więc bardzo szybko rozprzestrzeniła się
w całej Europie, a swoje ekspozycje zaczęły udostępniać już nie tylko muzea i galerie, ale także zamknięte na co dzień instytucje, co rzutowało ociepleniem ich wizerunku i wpisywało je w specyfikę tego, co kryje się pod hasłami przyjaznego państwa budującego społeczeństwo obywatelskie. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się
w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym, a rok później wydarzenie na stałe wpisało się także w stołeczny krajobraz imprez kulturalnych.