Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Policjanci dzieciom

Początek czerwca zawsze upływa pod znakiem spotkań policjantów z dziećmi. To doskonała okazja do tego, by przypominać najmłodszym najważniejsze zasady pozwalające spędzić bezpieczne wakacje.

1 czerwca, w spotkaniu zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka w Pałacu Prezydenckim zaproszono około 300 dzieci z Polski i Ukrainy. W pikniku, który odbył się w ramach corocznej inicjatywy Prezydenta RP oraz Pierwszej Damy „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką”, wzięły udział instytucje publiczne, służby oraz formacje – m.in. polska Policja.

W wydarzeniu uczestniczyli mundurowi ze stołecznego wydziału ruchu drogowego, przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami, technik kryminalistyki oraz policyjni ratownicy. O uśmiech na twarzach i radość dzieci dbali także policjanci i pracownicy Biura Komunikacji Społecznej KGP oraz Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

BEZPIECZNE WAKACJE

Na policyjnym stoisku dzieci mogły nie tylko usiąść za kierownicą radiowozu czy motocykla w nowych fluorescencyjnych barwach, ale przede wszystkim porozmawiać z policjantami na temat zasad bezpieczeństwa. Dzieci mogły się także zapoznać z podstawami kryminalistyki, wykonać sobie pamiątkową daktyloskopię czy poćwiczyć na fantomie udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykonywanie resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Policjanci przypomnieli zasady obowiązujące w czasie górskich wędrówek i wypoczynku nad wodą oraz uczyli zapamiętywania numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Każdy, kto odwiedził policyjne stoisko i dobrze odpowiedział na zagadki zadawane przez mundurowych lub ładnie pokolorował malowankę, dostał w nagrodę drobny upominek.

Podczas uroczystości Para Prezydencka wyróżniła czterech chłopców – wyjątkowych bohaterów, którzy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia innych osób szybko zareagowali i zawiadomili odpowiednie służby. Wykazali się odważną i odpowiedzialną postawą, by ratować życie drugiego człowieka.

DZIEŃ DZIECKA W KPRM

Rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów to już tradycja. Każdego roku ta impreza odbywa się pod innym hasłem. W tym roku było to motto o ważnej wymowie. Wojna za naszą wschodnią granicą szczególnie doświadcza właśnie najmłodszych. Symboliczna, oficjalna grafika pikniku, przedstawiająca polskie i ukraińskie dzieci, opatrzona hasłem „Pobawmy się razem”, idealnie opisuje wzajemne relacje naszych narodów.

W sobotę 4 czerwca dla wszystkich dzieci i ich opiekunów ogrody KPRM w Al. Ujazdowskich zamieniły się w wielką, kolorową i radosną fabrykę pozytywnych emocji.

O godzinie 10.00 najmłodszych gości przywitał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Liczba atrakcji przygotowanych tego dnia była imponująca. Swoje stoiska przygotowały poszczególne ministerstwa i liczne instytucje. Nie mogło oczywiście zabraknąć stoisk Policji. Gabinet Komendanta Głównego Policji, Biuro Komunikacji Społecznej, Biuro Prewencji oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowały dla dzieci konkursy, gry planszowe, a także okulary do oglądania filmów w wirtualnej rzeczywistości. Na najmłodszych czekały pluszowe maskotki, komiksy, zabawki sportowe i edukacyjne, słodycze oraz wiele innych ciekawych gadżetów. Maluchy, które deklarowały, że w przyszłości zostaną policjantami, mogły odkryć wnętrze walizki technika kryminalistyki, a ich opiekunowie chętnie sięgali po numery „Gazety Policyjnej”, którą w domu będą mogli poczytać przy dźwiękach płyty CD wydanej z okazji 50-lecia Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zaprosił dzieci do miasteczka ruchu drogowego, gdzie pod czujnym okiem funkcjonariuszy można było doskonalić umiejętności jazdy rowerem oraz wykazać się znajomością znaków drogowych. Nie zabrakło oznakowanego radiowozu i dwóch motocykli – można było je dotknąć, usiąść za kierownicą i sprawdzić, jak włącza się sygnały błyskowe. Biegające po ogrodach dzieci pozowały do zdjęć ze starszym sierżantem Łosiem z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz komisarzem Zebrą z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Pikniki przygotowane z myślą o najmłodszych będą organizowane przez cały czerwiec. Podczas każdego z nich policjanci w formie zabawy będą edukować o bezpieczeństwie.

Agnieszka Włodarska, Tomasz Dąbrowski

/ oprac. AKK

zdj. Andrzej Chyliński, Tomasz Dąbrowski