Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Filmowo, profilaktycznie i społecznie

Jak co roku niezwykle ważnym elementem festiwalu był Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej, którego zadaniem jest aktywizacja społeczna młodzieży realizowana za pośrednictwem edukacji filmowej. Cel programu to zainspirowanie młodych ludzi do kreatywnych działań, umożliwienie im bezpośredniego kontaktu ze sztuką filmową oraz odsunięcie od niekorzystnych społecznie zachowań. Kameralne Lato to festiwal, który promuje wśród swoich odbiorców świadomość w zakresie profilaktyki społecznej.

„JESTEŚMY”

„Jesteśmy otwarci na drugiego człowieka, na jego problemy, wyzwania, ból i wrażliwość. Jesteśmy uważni. Zawsze. Na swoich bliskich, znajomych, przyjaciół, na siebie – przede wszystkim. Jesteśmy – jako wspólnota (w kontekście mikro- i makro-, ludzie, lokalna społeczność, rodzina) odpowiedzialni za wspólne więzi i relacje” – mówi dyrektorka festiwalu Karolina Adamczyk. Kameralne Lato to nie tylko pokazy filmowe i konkurs, ale również liczne panele dyskusyjne, spotkania z artystami i warsztaty filmowe. Jednym z paneli dyskusyjnych był „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki”, w którym udział wzięła kom. Justyna Stanik-Rybak z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu. Do tegorocznych konkursów zgłoszono aż 191 filmów, w tym 148 do Konkursu Głównego, a 43 do Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park. Zakwalifikowano 21 filmów do Konkursu Głównego oraz 13 do konkursu Hyde Park. Tegoroczne Jury Konkursu Głównego obradowało w składzie: prof. Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka, scenarzystka (przewodnicząca jury); Natalia Grzegorzek – producentka filmowa; Anna Mucha – aktorka, ambasadorka festiwalu; Marcin „Kot” Bastkowski – montażysta filmowy; Jerzy Bończak – aktor, reżyser; insp. w st. spocz. Marek Świszcz, były zastępca komendanta wojewódzkiego KWP zs. w Radomiu – specjalista w zakresie profilaktyki społecznej.

WYRÓŻNIONE FILMY

„Potrzebowałam poukładać sobie w głowie pewne sprawy, zanim zdecydowałam się na taki krok, i wiedziałam, że robiąc film o jednym z najtrudniejszych dla mnie wyzwań w życiu, skonfrontuję się z nim i będę mogła pójść dalej. Ta historia, mimo że bardzo osobista, jest też uniwersalna, cieszę się, że Jury to zauważyło” – mówiła nagrodzona reżyserka Dominika Łapka po zakończeniu uroczystej gali, która odbyła się 10 lipca br. w Zespole Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu. Grand Prix Konkursu Głównego, nagrodę Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego oraz statuetkę „Złotego Łucznika” otrzymał film dokumentalny „Dad You’ve never had” w reżyserii Dominiki Łapki, który opowiada skomplikowaną relację córki z ojcem.

Z kolei nagrodę specjalną dla najlepszego filmu o tematyce społecznej ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS otrzymał krótkometrażowy film fabularny „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura, który porusza problem nielegalnej imigracji. Wyróżnienie honorowe otrzymał film „Raisa” w reżyserii Doroty Migas-Mazur. Jury Konkursu Głównego postanowiło przyznać również następujące nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2022): w kategorii „Najlepsza Reżyseria” – Damian Kocur za film „Dalej jest dzień”; w kategorii „Najlepszy Scenariusz” – Michał Ciechomski za film „Uległość”, reż. Michał Ciechomski; w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” – Kamil Małecki za film „Ostatnie dni lata”, reż. Klaudia Kęska; w kategorii „Najlepszy Montaż” – Dominik Jagodziński za film „Pokój”, reż. Krzysztof Jankowski; w kategorii „Najlepsza Aktorka” – Aleksandra Pisula za film „Nad Wisłą”, reż. Agata Korycka; w kategorii „Najlepszy Aktor” – Andrzej Chyra za film „Niewolnik”, reż. Grzegorz Piekarski; w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” – Dominika Łapka za film „Dad You’ve never had”; w kategorii „Najlepszy Film Animowany” – Michalina Musialik za film „Psie Pole”. Nagrodę Jury Akademickiego ufundowaną przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu otrzymał film: „Mój syn zamyka się w łazience” w reżyserii Kuby Januszewskiego. Nagrodę Publiczności w Konkursie Głównym zdobył film „Przestrach” w reżyserii Joanny Szymańskiej. Grand Prix Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park otrzymał film „Bitwus Warszawus 2.020” w reżyserii Macieja Sławuskiego.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

IPK

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato pod hasłem „Jesteśmy” odbyły się po raz czternasty 4–10 lipca 2021 r.

zdj. Przemysław Skrzydło