Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kryształowy dzielnicowy

MŁ. ASP. DAWID SUPERCZYŃSKI Już samo nazwisko Superczyński może wskazywać, że to człowiek superczynu. Odznaczony przez Prezydenta RP „Krzyżem za Dzielność” oraz honorowym medalem „Kryształowe Serce” za narażenie życia i zdrowia podczas pełnienia służby, dzielnicowy z KPP w Żninie został wyróżniony również w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

W maju 2018 r. tuż przed godz. 6 mł. asp. Dawid Superczyński z sierż. szt. Karolem Suszem udali się do Biskupina, sprawdzić otrzymane zgłoszenie o awanturze domowej. Na miejscu usłyszeli krzyk kobiety dochodzący z mieszkania. Drzwi były zabarykadowane i policjanci zdecydowali się na siłowe wejście. Wewnątrz jednak agresywny mężczyzna kilkukrotnie ugodził sierż. szt. Karola Susza nożem.

– Gdyby nie szybka reakcja i bohaterskie zachowanie Dawida, który zablokował tego człowieka swoim ciałem, ta interwencja mogła się skończyć tragicznie. Jego godna podziwu postawa najlepiej świadczy o podejściu do służby. Jest przy tym bardzo skromnym człowiekiem – mówi nadkom. Mariusz Gaik.

ROZMAWIAĆ I SŁUCHAĆ

– Ludzi trzeba umieć zrozumieć i wsłuchać się w to, co mówią. Jak się rozmawia, daje do zrozumienia, że szuka się najlepszego rozwiązania ich problemu, to łatwiej się im otworzyć – mówi laureat konkursu.

W jednym ze zgłoszeń uzasadniających wyróżnienie mł. asp. Dawida Superczyńskiego czytamy: „Dzięki Dawidowi odzyskałam wiarę w siebie. Moje dzieci odzyskały spokój. Zaczęły przesypiać noce. (…) On dotarł do mnie swoją rozmową, pomocną dłonią i co ważne, potrafił słuchać co mówię. Zawsze powtarzał „dasz radę, wierzę w Ciebie”. I dałam… Jestem po rozwodzie. (…) Poświęcał swój czas prywatny na szukanie rozwiązań najlepszych dla mnie i moich dzieci. Jestem mu przeogromnie wdzięczna. Nie wiem, jak dalej potoczyłoby się moje życie z dziećmi. (…) Policjantem może być każdy. Ale być człowiekiem w tym nie każdy potrafi. (…) Będę mu dziękowała do końca życia za to wszystko”.

Do dzielnicowego mł. asp. Dawida Superczyńskiego należy rejon z miejscowościami w gminie Gąsawa w powiecie żnińskim: Biskupin, Gogółkowo, Marcinkowo Dolne, Marcinkowo Górne, Szelejewo, Głowy, Ryszewko, Oćwieka, Godawy, Łysinin, Pniewy, Ostrówce, Annowo, Wiktorowo, Drewno. Liczba mieszkańców to około 5200 osób.

– W 2012 r. zlikwidowano posterunek Policji, więc teraz Gąsawa podlega naszemu rejonowi. Obsługuje go dwóch dzielnicowych. Dzięki ich pracy jest to rejon przypilnowany. O Dawidzie można mówić naprawdę w samych superlatywach – mówi nadkom. Mariusz Gaik.

– Niestety nie ma tak, że nie zakłada się Niebieskich Kart. Mój pierwszy kontakt z rodziną jest dość obszerny, to nie trwa nigdy 10 - 15 minut. Staram się zapoznać z ich warunkami, dowiedzieć, co robią, dociec, jak do tego doszło, z czego to się wzięło, ile to trwa. Poświęcam na to dużo czasu, bo tu nie chodzi o sporządzenie notatki – mówi wyróżniony dzielnicowy. – Nie można być szablonowym i trzeba dla każdej osoby i na każdą sytuację szukać odpowiedniego rozwiązania. Najważniejsza jest umiejętność słuchania, takiego ze zrozumieniem – mówi o swojej pracy mł. asp. Dawid Superczyński.

A co jest najtrudniejsze? – W sprawach o przemoc – sytuacje, w których ofiara próbuje usilnie żyć z przemocą, dusi wszystko w sobie, godzi się na poniżanie – bo myśli, że to dla dobra dzieci. Tłumaczę, co się z nią stanie, gdy dzieci zdecydują się odejść z domu. Czasem pozwala to na „obudzenie się”.

– Rozmową i zrozumieniem naprawdę możemy dużo zdziałać. Największą nagrodą za naszą służbę jest to, że ktoś potrafi nas docenić i powiedzieć dziękuję. Ale duży ukłon należy się ludziom, którzy doznając przemocy, zdobywają się na zmianę swojej sytuacji. Czasem słyszę od nich, że najwięcej odwagi wskrzesza dobra rozmowa – mówił laureat podczas spotkania wyróżnionych w konkursie „Policjant, który mi pomógł” z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem podczas Święta Policji.

PRAWA I OBOWIĄZKI

Zarówno mł. asp. Dawid Superczyński, jak i nadkom. Mariusz Gaik twierdzą, że szacunek i empatię do drugiego człowieka wynosi się z domu. Laureat tegorocznej edycji konkursu zwraca jednak uwagę jeszcze na jedną, bardzo ważną rzecz.

– Na jednym ze spotkań poświęconych prawom dziecka zaskoczyło mnie, że nikt nie powiedział nic o obowiązkach dzieci, tak jakby miały jedynie prawa. Uczmy dzieci ich praw, to bardzo ważne. Ale mówmy też, że z praw najlepiej korzysta się, jeśli potrafimy wypełnić też swoje obowiązki.

– Mam ogromną satysfakcję, gdy obserwuję podejście do służby Dawida i jego postawę. W 2018 r. uzyskał najlepsze wyniki w II edycji konkursu „Przyjazny Dzielnicowy”. I to jest kolejny element, który świadczy o nim jako o dobrym policjancie, a na co dzień też dobrym człowieku – mówi nadkom. Mariusz Gaik.

Od wielu lat mł. asp. Dawid Superczyński jest fanem Realu Madryt, uwielbia sport i rodzinne wędrówki po górach. Teraz jednak skupia się na wychowywaniu 3-letniego synka i oczekiwaniu na styczniowe przyjście córki na świat.

IZABELA PAJDAŁA
zdj. autor