W maju 2018 r. tuż przed godz. 6 mł. asp. Dawid Superczyński z sierż. szt. Karolem Suszem udali się do Biskupina, sprawdzić otrzymane zgłoszenie o awanturze domowej. Na miejscu usłyszeli krzyk kobiety dochodzący z mieszkania. Drzwi były zabarykadowane i policjanci zdecydowali się na siłowe wejście. Wewnątrz jednak agresywny mężczyzna kilkukrotnie ugodził sierż. szt. Karola Susza nożem.
– Gdyby nie szybka reakcja i bohaterskie zachowanie Dawida, który zablokował tego człowieka swoim ciałem, ta interwencja mogła się skończyć tragicznie. Jego godna podziwu postawa najlepiej świadczy o podejściu do służby. Jest przy tym bardzo skromnym człowiekiem – mówi nadkom. Mariusz Gaik.
ROZMAWIAĆ I SŁUCHAĆ
– Ludzi trzeba umieć zrozumieć i wsłuchać się w to, co mówią. Jak się rozmawia, daje do zrozumienia, że szuka się najlepszego rozwiązania ich problemu, to łatwiej się im otworzyć – mówi laureat konkursu.
W jednym ze zgłoszeń uzasadniających wyróżnienie mł. asp. Dawida Superczyńskiego czytamy: „Dzięki Dawidowi odzyskałam wiarę w siebie. Moje dzieci odzyskały spokój. Zaczęły przesypiać noce. (…) On dotarł do mnie swoją rozmową, pomocną dłonią i co ważne, potrafił słuchać co mówię. Zawsze powtarzał „dasz radę, wierzę w Ciebie”. I dałam… Jestem po rozwodzie. (…) Poświęcał swój czas prywatny na szukanie rozwiązań najlepszych dla mnie i moich dzieci. Jestem mu przeogromnie wdzięczna. Nie wiem, jak dalej potoczyłoby się moje życie z dziećmi. (…) Policjantem może być każdy. Ale być człowiekiem w tym nie każdy potrafi. (…) Będę mu dziękowała do końca życia za to wszystko”.
Do dzielnicowego mł. asp. Dawida Superczyńskiego należy rejon z miejscowościami w gminie Gąsawa w powiecie żnińskim: Biskupin, Gogółkowo, Marcinkowo Dolne, Marcinkowo Górne, Szelejewo, Głowy, Ryszewko, Oćwieka, Godawy, Łysinin, Pniewy, Ostrówce, Annowo, Wiktorowo, Drewno. Liczba mieszkańców to około 5200 osób.
– W 2012 r. zlikwidowano posterunek Policji, więc teraz Gąsawa podlega naszemu rejonowi. Obsługuje go dwóch dzielnicowych. Dzięki ich pracy jest to rejon przypilnowany. O Dawidzie można mówić naprawdę w samych superlatywach – mówi nadkom. Mariusz Gaik.
– Niestety nie ma tak, że nie zakłada się Niebieskich Kart. Mój pierwszy kontakt z rodziną jest dość obszerny, to nie trwa nigdy 10 - 15 minut. Staram się zapoznać z ich warunkami, dowiedzieć, co robią, dociec, jak do tego doszło, z czego to się wzięło, ile to trwa. Poświęcam na to dużo czasu, bo tu nie chodzi o sporządzenie notatki – mówi wyróżniony dzielnicowy. – Nie można być szablonowym i trzeba dla każdej osoby i na każdą sytuację szukać odpowiedniego rozwiązania. Najważniejsza jest umiejętność słuchania, takiego ze zrozumieniem – mówi o swojej pracy mł. asp. Dawid Superczyński.
A co jest najtrudniejsze? – W sprawach o przemoc – sytuacje, w których ofiara próbuje usilnie żyć z przemocą, dusi wszystko w sobie, godzi się na poniżanie – bo myśli, że to dla dobra dzieci. Tłumaczę, co się z nią stanie, gdy dzieci zdecydują się odejść z domu. Czasem pozwala to na „obudzenie się”.
– Rozmową i zrozumieniem naprawdę możemy dużo zdziałać. Największą nagrodą za naszą służbę jest to, że ktoś potrafi nas docenić i powiedzieć dziękuję. Ale duży ukłon należy się ludziom, którzy doznając przemocy, zdobywają się na zmianę swojej sytuacji. Czasem słyszę od nich, że najwięcej odwagi wskrzesza dobra rozmowa – mówił laureat podczas spotkania wyróżnionych w konkursie „Policjant, który mi pomógł” z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem podczas Święta Policji.
PRAWA I OBOWIĄZKI
Zarówno mł. asp. Dawid Superczyński, jak i nadkom. Mariusz Gaik twierdzą, że szacunek i empatię do drugiego człowieka wynosi się z domu. Laureat tegorocznej edycji konkursu zwraca jednak uwagę jeszcze na jedną, bardzo ważną rzecz.
– Na jednym ze spotkań poświęconych prawom dziecka zaskoczyło mnie, że nikt nie powiedział nic o obowiązkach dzieci, tak jakby miały jedynie prawa. Uczmy dzieci ich praw, to bardzo ważne. Ale mówmy też, że z praw najlepiej korzysta się, jeśli potrafimy wypełnić też swoje obowiązki.
– Mam ogromną satysfakcję, gdy obserwuję podejście do służby Dawida i jego postawę. W 2018 r. uzyskał najlepsze wyniki w II edycji konkursu „Przyjazny Dzielnicowy”. I to jest kolejny element, który świadczy o nim jako o dobrym policjancie, a na co dzień też dobrym człowieku – mówi nadkom. Mariusz Gaik.
Od wielu lat mł. asp. Dawid Superczyński jest fanem Realu Madryt, uwielbia sport i rodzinne wędrówki po górach. Teraz jednak skupia się na wychowywaniu 3-letniego synka i oczekiwaniu na styczniowe przyjście córki na świat.
IZABELA PAJDAŁA
zdj. autor