Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XIII edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego istotą jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.
Konkurs trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Od tego czasu odbyło się już 12 edycji konkursu, podczas których wyłoniono 60 laureatów zasługujących – w ocenie społeczeństwa – na szczególne wyróżnienie. Byli to funkcjonariusze reprezentujący zarówno służbę prewencyjną, jak i kryminalną.
OCALIĆ RODZINĘ, OCALIĆ ŻYCIE
– Za tym mundurem kryje się człowiek, który uratował mi życie (...) – napisała osoba prywatna w 2017 roku w zgłoszeniu do konkursu st. sierż. Anny Jakimiszyn z KP w Głuchołazach.
Wyróżnieni policjanci potrafią nawiązać serdeczny kontakt, dać siłę, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w trudnej sytuacji doznawania przemocy od najbliższych. Interweniują i pomagają często po godzinach pracy, w swoim czasie prywatnym.
Ktoś mógłby powiedzieć, że należy to do ich obowiązków. Ale obowiązki można wykonywać z dużym zaangażowaniem lub tylko zastosować procedury. O wszystkich sześćdziesięciu wyróżnionych funkcjonariuszach pisaliśmy na naszych łamach. We fragmentach uzasadnień do zgłoszeń powtarza się często „była przy mnie” i „czujemy się już bezpieczni”. Z danych Biura Prewencji KGP wynika, że w 2019 roku funkcjonariusze Policji wypełnili 74 313 formularzy „Niebieska Karta”, co oznacza, że co najmniej tyle rodzin w ciągu roku potrzebuje pomocy.
Zgłoszenie policjantów do konkursu organizowanego przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego „jest zawsze nagrodą od ludzi za naszą pracę. Jest najważniejszym wyróżnieniem” – mówi laureatka ostatniej edycji konkursu mł. asp. Justyna Rybakowska (o której piszemy w numerze marcowym br.).
Za jakie czyny i postawy ludzie zgłaszają kandydatów do konkursu? – „Gdyby nie nasz dzielnicowy, to w mojej rodzinie mogłoby dojść do tragedii” – napisał zgłaszający mł. asp. Arkadiusza Bobera z KPP w Kępnie w 2015 r. A o sierż. sztab. Małgorzacie Słaboń z KPP w Strzelcach Opolskich w 2014 r.: „Zostałam potraktowana tak, że byłam w stanie uwierzyć, iż jestem kimś wyjątkowym, o kogo warto walczyć i że sama powinnam zacząć to robić (…) byłam w stanie uwierzyć, iż to ja jestem najważniejsza i znalazł się ktoś, kto wskaże mi odpowiedni kierunek”. I jeszcze podziękowanie dla mł. asp. Michaliny Labusek z KMP w Gliwicach z 2014 r.: „Zawdzięczam jej to, że żyję, nie wiem, co by się stało ze mną, gdyby nie jej pomoc. Jestem szczęśliwa, że stanęła na mojej drodze”. W uzasadnieniu do zgłoszenia asp. sztab. Dariusza Jamborskiego z KPP w Łukowie w 2010 roku osoba prywatna napisała krótko: „Stróż prawa – anioł stróż”.
JAK ZGŁASZAĆ?
Kandydatów można zgłaszać do 31 maja br. Zapraszamy osoby prywatne oraz przedstawicieli organizacji i instytucji do zgłaszania kandydatów. Zgłoszenia można przesyłać za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się pod adresem www.policjant.niebieskalinia.pl/formularz.php lub na adres pogotowie@niebieskalinia.pl, a także tradycyjną pocztą („Niebieska Linia”, ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa), podając: dane kontaktowe zgłaszającego, dane policjanta, którego chcemy wyróżnić, oraz uzasadnienie tego wyboru. Dane zgłaszającego nie są nigdzie udostępniane.
Aby wyróżnić kilku funkcjonariuszy Policji, prosimy o nadesłanie oddzielnych zgłoszeń i uzasadnień dla każdego z kandydatów. Nagroda ma charakter indywidualny i nie nagradzamy całych jednostek Policji.
Przyjmowane zgłoszenia dotyczą wyłącznie funkcjonariuszy pozostających w służbie czynnej.
Zgłoszenia do konkursu „Policjant, który mi pomógł” przyjmowane są w trybie ciągłym. Jeśli jakieś zgłoszenie przyjdzie po upływie terminu, automatycznie uwzględniane jest w następnej edycji.
Kandydatów do nagrody spośród osób zgłoszonych wyłoni kapituła złożona z pracowników Pogotowia „Niebieska Linia”, patrona konkursu i laureatów konkursu z lat poprzednich. Tradycyjnie laureaci otrzymają nagrody z rąk Komendanta Głównego Policji oraz organizatora konkursu w lipcu, podczas centralnych obchodów Święta Policji.
IZABELA PAJDAŁA
zdj. Andrzej Mitura