Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Służyć przez przyjaźń IPA

W jubileuszowym i ważnym dla polskiej Policji roku, w którym przypada 100. rocznica powołania Policji Państwowej, oprócz wielu znamienitych uroczystości nie mogło zabraknąć również spotkania członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA – International Police Association). 17 sierpnia 2019 r. członkowie IPA z trzynastu krajów spotkali się w Warszawie na konferencji „100-lecie polskiej policji i 15 lat Straży Granicznej w IPA”.

W języku esperanto „Servo per Amikeco”, po polsku „służyć przez przyjaźń”, po angielsku „Service through friendship” – to motto Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Celem organizacji jest tworzenie i umacnianie więzi przyjaźni między członkami policji, promowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie społecznej, kulturalnej i zawodowej.

I rzeczywiście, atmosfera na konferencji była bardzo przyjazna i serdeczna, a każdy z przybyłych na konferencję podkreślał, że jest to istotą policyjnej organizacji pozarządowej. W spotkaniu konferencyjnym uczestniczyły delegacje policyjne z: Czech, Słowacji, Litwy, Cypru, Rumunii, Irlandii, Węgier, Szwecji, Estonii, Łotwy, Portugalii, Niemiec i Mołdawii. IPA zrzesza około 360 000 członków z prawie 100 krajów, z których 65 to stowarzyszone sekcje narodowe. W Polsce do IPA należy około 10 tysięcy osób. Są to zarówno czynni funkcjonariusze, jak i emeryci Policji i Straży Granicznej.

Podczas konferencji zagraniczni goście mogli obejrzeć prezentację polskich mundurów od Policji Państwowej po czasy współczesne oraz publikacje historyczne. Historię Policji Państwowej przybliżył Adam Pietrzykowski z Policyjnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych w Krośnie, który prezentację poprowadził w mundurze z okresu międzywojnia. Sekretarz generalny polskiej sekcji IPA Krzysztof Kapturski przedstawił historię z lat 1945–1990, a Aneta Sobieraj – wiceprezydent polskiej sekcji IPA opowiedziała zebranym o współczesnej Policji, ilustrując temat filmem pt. „Polska Policja dziś”, zrealizowanym przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP. Gości szczególnie zainteresowała flota pojazdów, które są w dyspozycji polskiej Policji, a szczególnie samochody wykorzystywane przez grupy specjalne SPEED.

– 100 lat policji w Polsce to dla nas ważny jubileusz i nie mógł pozostać niezauważony przez członków naszego stowarzyszenia. To właśnie noszenie munduru jest tym, co nas łączy i daje możliwość bycia członkiem IPA. Chcieliśmy nie tylko uczcić go w swoim gronie, ale przy tej okazji pokazać naszym zagranicznym przyjaciołom, jak zmieniała się polska policja na przestrzeni lat, jak momentami trudne, a nawet tragiczne losy spotkały tę formację w ostatnim stuleciu. Chcieliśmy też, by zobaczyli, czym zajmujemy się obecnie, co osiągnęliśmy i jak służymy społeczeństwu dzisiaj – mówi Aneta Sobieraj.

 

PRAWA CZŁOWIEKA

IPA poprzez przyjacielskie relacje między ludźmi zachęca również do pokojowego współistnienia narodów oraz szczególnie zwraca uwagę na prawa człowieka, które dotyczą również policjantów.

Michael Odysseos z Cypru, obecnie członek honorowy IPA, wcześniej prezydent IPA w zarządzie międzynarodowym przez 12 lat, podkreślił, że IPA to nie jest typowo zawodowa, służbowa organizacja.

– Tu nie chodzi tylko o zwalczanie przestępstw. Byliśmy razem po to, aby sobie pomagać, wspieraliśmy się podczas walki z przestępczością. Ale najważniejsze było pomaganie i szanowanie się wzajemne. Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo istotne. Ważne, żebyśmy mówili podczas nich o prawach człowieka. Respektowanie praw człowieka w policji jest bardzo istotnym tematem. Bardzo mało mówi się o prawach policjanta jako człowieka i to trzeba zmienić – powiedział były prezydent IPA.

 

BEZ GRANIC

May-Britt Rinaldo Ronnebro ze Szwecji wstąpiła do Policji w 1976 roku, a do IPA w 1981 roku, obecnie jest przewodniczącą Komisji Profesjonalnej i prezesem IPA w swoim kraju. Opowiadała o zmianach, jakie zaszły na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat.

– Zmieniło się przede wszystkim to, że kiedyś byliśmy takimi regionalnymi policjami w dystryktach, natomiast teraz policja jest tak naprawdę międzynarodowa. Duża zmiana polega na tym, że musimy być teraz bardziej otwarci. Bardzo wzrósł wśród policjantów poziom wyedukowania. W Szwecji mamy na przykład duży napływ emigrantów, musimy wiedzieć coraz więcej na temat ich kultury. Trzeba cały czas się rozwijać, być uważnym, bo świat nie stoi w miejscu. To się dzieje na całym świecie, przestępcy też nie trzymają się wytyczonych granic, doszła też cyberprzestępczość.

Największym wyzwaniem jest zharmonizowanie działań i przepisów prawnych tak, żeby przestępstwo, które popełnione zostało w jednym kraju, było również uznawane za przestępstwo w drugim. Dzisiaj przestępca może się znajdować tak naprawdę wszędzie – mówiła o współczesnych wyzwaniach May-Britt Rinaldo Ronnebro.

Ważnym elementem w stowarzyszeniu są też szkolenia i seminaria. Mówił o tym Janek Pedask z Estonii, należący do IPA od 12 lat.

– Mamy też seminaria dla młodych policjantów, każdego roku na inny temat. Spotykamy się w gronie międzynarodowym. Daje to funkcjonariuszom duże możliwości rozwoju. Nie tylko otrzymują profesjonalną wiedzę, ale również przyjaźń, którą mogą wykorzystać podczas pracy. W 2014 roku byłem właśnie na takim seminarium w Australii i bardzo mi to pomogło w pracy zawodowej.

Janek Pedask przekonywał również, że praca w policji to nie jest taka normalna praca, to jest również styl życia. Wspomniał też o emerytach policyjnych, którzy dzięki IPA dalej są w policyjnej rodzinie, odwiedzają się nawzajem, nie zapominają o sobie.

– To ważne, abyśmy się spotykali między granicami. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam przyjechać do Polski, ponieważ najczęściej jesteśmy zapraszani przez kraje graniczące z nami. Poza takimi spotkaniami również się komunikujemy. Można traktować IPA jako hobby, ale to również jest wymiana doświadczeń. Te spotkania są bardzo ważne i istotne jest, abyśmy mieli ciągły i bezpośredni kontakt ze sobą i uczyli się wzajemnie od siebie – podsumowała konferencją May-Britt Rinaldo Ronnebro.

 

IZABELA PAJDAŁA

zdj. autor