Anakonda ’18
Nasi żołnierze, policjanci i funkcjonariusze innych służb wraz z sojusznikami z dziesięciu innych krajów NATO testowali przede wszystkim integrację struktur dowodzenia wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych.
Rejonem ćwiczeń w Polsce była przestrzeń powietrzna kraju, Morze Bałtyckie oraz województwa pomorskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W działaniach sprawdzono przede wszystkim współpracę wojsk własnych i sojuszniczych oraz ich współdziałanie z pozamilitarnymi ogniwami obronnymi (Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, a także urzędami wojewódzkimi). Przeprowadzono kilka epizodów, w których funkcjonariusze odegrali istotną rolę.
W epizodzie KAPER terroryści porwali cywilny prom pasażerski na Bałtyku. Do akcji wkroczyły jednostki kontrterrorystyczne wojska, Straży Granicznej, a także funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Specjalsi pod osłoną okrętu wojennego podpłynęli łodziami do promu opanowanego przez terrorystów, dostali się na jego pokład, uratowali zakładników, a napastników zneutralizowali. Działania zakończyły się w porcie Gdynia.
W epizodzie SAREX rakietą został rażony samolot lecący z Warszawy do Tallina. Na pokładzie miał 59 osób, następny epizod obejmował awaryjne lądowanie innego statku powietrznego, oba samoloty rozbiły się w trudno dostępnym terenie powiatu węgorzewskiego oraz w okolicach miejscowości Mrzeżyno. Zadaniem Policji było zabezpieczenie prewencyjne miejsc katastrof o charakterze masowym i podjęcie akcji poszukiwawczo-ratowniczej. W tym, jak i w pozostałych epizodach, policjanci dbali o płynność ruchu drogowego oraz zabezpieczali bezpieczeństwo i porządek publiczny w rejonie prowadzonych działań.
Etap działań rzeczywistych w ćwiczeniu „Anakonda ’18” zakończył się w listopadzie, ale ich faza sztabowa potrwała do grudnia. W Polsce nad organizacją działań w ramach ćwiczenia czuwało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, a działania Policji koordynował Główny Sztab Policji KGP.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. Andrzej Chyliński