Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Narodowe Święto Niepodległości 2017

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano jak co roku w Warszawie. Ich zabezpieczenie było sprawne i w pełni profesjonalne, za co policjantom podziękował osobiście szef resortu SWiA Mariusz Błaszczak. Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie odbyła się uroczysta zmiana warty, wszystkich policjantów i pracowników reprezentował komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Główne uroczystości odbyły się w stolicy, jednak nie wolno zapomnieć, że w skali kraju służby dbały o bezpieczeństwo uczestników ponad 300 zgromadzeń, które zabezpieczało około 13 tys. policjantów. Najliczniejszym z nich był Marsz Niepodległości w Warszawie – według szacunków Komendy Stołecznej Policji wzięło w nim udział przeszło 60 tys. osób. Nad bezpieczeństwem wszystkich manifestujących oraz mieszkańców stolicy czuwało ponad 6 tys. policjantów.

W ocenie ministra SWiA Mariusza Błaszczaka święto przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Szef resortu osobiście obserwował pracę policjantów w sztabie Komendy Stołecznej Policji.

– Było bezpiecznie, było spokojnie. To, że zapewniliśmy bezpieczeństwo uczestnikom wszystkich zgromadzeń, to efekt dobrego przygotowania i ciężkiej pracy – podkreślił minister.

Minister Mariusz Błaszczak złożył na ręce komendanta głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania dla wszystkich policjantów, którzy brali udział w zabezpieczaniu zgromadzeń 11 listopada. Podziękował także innym służbom, które wspierały Policję, m.in. strażakom, służbom medycznym i Żandarmerii Wojskowej. Zaznaczył, że dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu wszystkich zgromadzeń i uroczystości nie dochodziło do takich sytuacji konfliktowych, jak w latach poprzednich i wszyscy mogli bezpiecznie świętować 99. rocznicę odzyskania niepodległości. 

Piotr Maciejczak
zdj. Andrzej Mitura, Krzysztof Chrzanowski i Monika Matysek