Kampania Fundacji Dorastaj z Nami zatytułowana jest „Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, a dla mnie tata”. Jej cel to pokazanie, że za każdym mundurem stoi człowiek, który po pracy chciałby wrócić do domu i bliskich. Lecz niestety czasem nie wraca...
– Gdy w fundacji słyszymy w wiadomościach o śmierci funkcjonariusza służby publicznej, wiemy, że właśnie komuś zawalił się świat. Odchodzi partner, ojciec, mąż, który często był jedynym żywicielem rodziny – mówi Magdalena Pawlak, prezes zarządu fundacji. – Za słowami zostawił żonę i dzieci kryje się o wiele więcej, niż jest przekazywane przez media. Ci ludzie codziennie ryzykują dla wspólnego dobra nas wszystkich i chcemy przypominać, że praca strażaka, żołnierza, policjanta czy ratownika to nie jest zwyczajna praca, tylko misja, która służy dobru każdego z nas.
Pod opieką fundacji znajduje się 124 dzieci, z których 56 to dzieci policjantów.
PRYWATNE HISTORIE
Kampania „Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, a dla mnie tata” pokazuje z prywatnej strony historie znane z mediów. W jednym ze spotów słychać głos dziewczynki, której tata policjant zginął podczas interwencji. To podkom. Andrzej Struj, który w 2010 r. na warszawskiej Woli został pchnięty nożem przez młodocianych chuliganów. Jego córki, Monika i Krysia, miały wtedy kilka lat. Na stronie fundacji znajduje się krótki reportaż o nich.
Główny element kampanii to właśnie spoty telewizyjne i radiowe, w których wykorzystano archiwalne materiały informujące o wypadkach z udziałem funkcjonariuszy różnych służb publicznych. W spotach zestawiono je z narracją rodzinną, jak ta o Monice i Krysi. W ramach kampanii zaplanowano też działania w mediach społecznościowych.
– Zdajemy sobie sprawę, że nie zwrócimy dzieciom rodzica ani nie zastąpimy go w stu procentach, ale możemy towarzyszyć im w dorastaniu – mówi Magdalena Pawlak. – Pragniemy chociaż w takim stopniu złagodzić im brak taty czy mamy. Zadbanie o nie to najlepsza forma powiedzenia „dziękuję” ich bliskim.
WSZECHSTRONNA POMOC
Fundacja Dorastaj z Nami powstała w 2010 r., obejmuje pomocą dzieci osób, które zginęły lub doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podczas służby. Wśród podopiecznych są dzieci m.in. żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników górskich. Fundacja wspiera edukację dzieci i młodzieży od najmłodszych lat do zakończenia nauki (czyli do pełnoletności lub, jeżeli kontynuują naukę, do ukończenia 25. roku życia). W ramach pomocy fundacja oferuje też wsparcie doradcy edukacyjnego, który opiekuje się daną rodziną przez wiele lat, jest obecny przy kolejnych etapach rozwoju podopiecznych i pomaga w precyzyjnym nakreśleniu kierunku udzielanego wsparcia.
Fundacja wspiera też dorosłych członków rodziny, prowadzi warsztaty, wydaje poradniki i organizuje spotkania integracyjne. We wrześniu, wspólnie z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, przygotowała warsztaty dla ojców pracujących w służbie publicznej, na których mówiono m.in. o odbudowywaniu relacji z dziećmi po powrocie ojca z misji, po utracie zdrowia, w kryzysowych sytuacjach i o tym, jak być obecnym ojcem, mając trudną i wymagającą pracę.
AW
zdj. materiały Fundacji Dorastaj z Nami