Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Zawody w Częstochowie

St. asp. Karol Molęda z KMP w Chorzowie wygrał XVII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej, który odbywał się 22 lipca br. w Częstochowie. Był też najlepszy z sierż. Michałem Porckiem w klasyfikacji drużynowej.

Zawody rozpoczęły się o godz. 13.00 w Klubie Rekreacyjno-Sportowym Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Pegaz” przy ulicy Mstowskiej 46. W turnieju wystartowało łącznie 22 zawodników z Polski, Czech i Węgier. Wśród nich byli jeźdźcy z policyjnych formacji konnych, a także strażnicy miejscy z Łodzi. W klasyfikacji indywidualnej drugi był sierż. Michał Porcek z KMP w Chorzowie, a trzecia st. sierż. Agnieszka Walczak z KPP w Tomaszowie Mazowieckim. W klasyfikacji drużynowej drugie miejsce zajęli Daniel Orsag i Miroslav Holy z Czech, a na trzecim uplasowali się sierż. sztab. Radosław Kafar i st. sierż. Agnieszka Walczak z Tomaszowa Mazowieckiego, która otrzymała także puchar za styl jazdy i trofeum dla najlepszej amazonki. W konkursie „Potęga skoków”, polegającym na pokonaniu jak najwyższej przeszkody, zwyciężył sierż. Rafał Borecki z KWP w Szczecinie. Zawody, w których łącznie wystartowało 11 drużyn, zorganizowały m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych, koncert orkiestry policyjnej, prezentacja motocykli Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie, a także pokaz tresury psa służbowego. Turniej odbywał się pod patronatem komendanta głównego Policji, prezydenta Częstochowy oraz starosty częstochowskiego.

ARTUR KOWALCZYK
zdj. autor

St. asp. Karol Molęda z KMP w Chorzowie, który wygrał w klasyfikacji indywidualnej i zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej:

– Do Policji wstąpiłem w 2000 r. Od początku służyłem w policji konnej, a przychodząc do niej, miałem już cywilne uprawnienia instruktora jeździectwa. W zawodach w Częstochowie startowałem już ponad 10 razy. Wygrałem, licząc z tymi, po 3 razy w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Uważam, że zawody mają wysoki poziom. Sprawdzają zarówno odwagę konia, jak i umiejętności jeźdźca. W tym roku jechałem na koniu o imieniu Toszek. Przy jednej przeszkodzie się zawahał, ale jestem zadowolony z niego. Jest młody, a już przed rokiem, gdy zaczął startować w zawodach, zająłem na nim 2. miejsce w Częstochowie.

Sierż. Michał Porcek z KMP w Chorzowie, który zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej i drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej:

– W Policji służę od 4 lat. W policji konnej jestem od blisko trzech. Jeżdżę na koniu, który nazywa się Pikador. Pracuję z nim niecałe 2 lata. Poziom zawodów, jak co roku, był wysoki. W tym roku startowali w nich Polacy, Węgrzy i Czesi. Warto podkreślić, że nie są to zawody typowo skokowe, bo podczas nich odbywają się też sprawnościowe konkurencje policyjne. Ich pokonanie poszło mi dobrze. Jestem ze swojego przejazdu zadowolony. Myślę, że najtrudniejszą konkurencją dla mnie był wjazd na koniu do przyczepy do jego przewożenia, bo nigdy wcześniej tego nie robiłem.