Rafał Jankowski służy w Policji 25 lat. Zaczynał w komisariacie w Bytomiu-Bobrku w 1991 r., następnie pracował w Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich. Był funkcjonariuszem służby kryminalnej, pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów, a także oficera prasowego.
W skład Zarządu Głównego NSZZ Policjantów weszli: Krzysztof Balcer (woj. łódzkie), Kazimierz Barbachowski (woj. śląskie), Dariusz Brzezicki (woj. mazowieckie), Artur Garbacz (woj. lubelskie), Rafał Kruk (woj. mazowieckie), Piotr Kujawa (woj. kujawsko-pomorskie), Piotr Malon (woj. dolnośląskie), Benedykt Nowak (woj. opolskie), Marek Osiejewski (KSP), Józef Partyka (woj. pomorskie), Andrzej Szary (woj. wielkopolskie), Marek Tarwacki (woj. warmińsko-mazurskie).
Realizując postanowienia Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Policjantów oraz Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przyjęte przed zjazdem, nowy przewodniczący ZG już 12 grudnia ub.r. skierował pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka z wnioskiem o wyznaczenie terminu pilnego spotkania w sprawie rządowego projektu ustawy zmieniającego prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę w aparacie bezpieczeństwa PRL. Podkreślił w nim, że środowisko służb mundurowych zwraca uwagę na niesprawiedliwość i niekonsekwencje kilku zawartych tam propozycji. 17 grudnia ub.r. wydał oświadczenie w związku z wydarzeniami przed Sejmem RP, w którym negatywnie ocenił „próby wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego przez różne środowiska polityczne”, zaznaczając jednak, że „funkcjonariusze Policji pod Sejmem RP działali na rozkaz i w granicach obowiązującego prawa”. 23 grudnia ZG NSZZ Policjantów skierował kolejne pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji, tym razem w sprawie wzrostu uposażeń funkcjonariuszy w ramach programu modernizacji służb mundurowych w latach 2017–2020. Krajowy Zjazd Delegatów krytycznie ocenił zarówno wysokość podwyżek, jak i fakt, że Departament Budżetu MSWiA nie konsultował sposobu ich rozdziału ze związkiem zawodowym, co, jak zaznaczył przewodniczący ZG NSZZP, wynika z uprawnień, z których korzystają wszystkie związki zawodowe, nie wyłączając NSZZ Policjantów.
ELŻBIETA SITEK
zdj. Andrzej Mitura