Obecnie w Policji służą 153 psy do wyszukiwania zapachów narkotyków i 100 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Zdecydowana większość przewodników łączy pracę zawodową z pasją, co w sposób oczywisty przekłada się na efekty i wyniki w służbie. Potwierdzeniem ich sprawności jest również udział w zawodach.
Rozegrano trzy główne konkurencje: ogólne posłuszeństwo psa (w tym zadania związane z marszem i biegiem przy nodze, zatrzymywaniem i pozostawianiem psa oraz pokonywaniem przeszkód), praca węchowa (szukanie zapachu określonych substancji w pociągu, samochodzie, bagażach i pomieszczeniach) oraz – po raz pierwszy – sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym. To właśnie ta ostatnia konkurencja w ocenie zawodników przysporzyła najwięcej kłopotów i spowodowała dość duże przetasowania w klasyfikacji generalnej. Nie oznacza to, że funkcjonariusze nie potrafią udzielać pomocy, ale ponieważ nigdy wcześniej nie uczestniczyli w takiej konkurencji, niektórych zjadł stres.
Ostatecznie I miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła drużyna z KWP w Gdańsku w składzie: asp. sztab. Witold Glinka (kierownik drużyny), asp. Łukasz Kostka z psem Endur (kategoria do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych) oraz st. asp. Przemysław Szadejko z psem Drenaż (kategoria do wyszukiwania zapachów narkotyków). Wicemistrzostwo przypadło drużynie KWP w Olsztynie, a brązowy medal przewodnikom z KWP w Bydgoszczy.
W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zdobył mł. asp. Krzysztof Kotnis z psem Egzor (KWP w Bydgoszczy), II miejsce przypadło asp. Czesławowi Ćwikowi z psem Etaż (KWP w Olsztynie), a III asp. sztab. Tomaszowi Studennemu z psem Barka (KWP w Opolu). Ponadto Krzysztof Kotnis zdobył wyróżnienie dla najlepszego przewodnika psa służbowego do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, a asp. Czesław Ćwik – wyróżnienie dla najlepszego przewodnika psa służbowego do wyszukiwania zapachu narkotyków. Tryumfator mistrzostw był zaskoczony sukcesem. Jak przyznał, po cichu marzył o pierwszej dziesiątce, a tu udało mu się wyprzedzić wielu bardziej doświadczonych kolegów.
Najlepsi zawodnicy i drużyny XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji otrzymali m.in. nagrody pieniężne ufundowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i przez Komendanta Głównego Policji oraz adekwatnie do miejsca na podium – złotą, srebrną i brązową odznakę zwycięzcy konkursu wiedzy i sprawności zawodowej, a także okolicznościowe statuetki i dyplomy.
Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski, gratulując zwycięzcom i uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych, podkreślił, że tego rodzaju przedsięwzięcie jest przede wszystkim dobrą formą doskonalenia i wymiany doświadczeń zawodowych. Podziękował też kadrze Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach za profesjonalne przygotowanie mistrzostw.
PM/Hanna Grochowska
zdj. Andrzej Mitura