Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Święto Policji 2011

Święto Policji 2011 za nami! Stutysięczna formacja – największa spośród służb mundurowych – świętowała w całej Polsce. Wysłannicy „Policji 997” byli tam, gdzie (do dnia zamknięcia numeru) był komendant główny Policji: 21 lipca w Sandomierzu oraz 23 i 24 lipca podczas głównych uroczystości w Warszawie.

Garnizon świętokrzyski świętował w Sandomierzu, jednym z najpiękniej położonych polskich miast. I jednym z najciężej doświadczonych przez ubiegłoroczną powódź. Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, 21 lipca wręczał na sandomierskim rynku nie tylko policyjne odznaczenia. Wcześniej przekazał samorządowi promesę na ponad 25 mln zł na remont i odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powódź.

Centralne obchody Święta Policji odbyły się 23 i 24 lipca w Warszawie. Zaczęło się w gmachu KGP, gdzie rankiem 23 lipca komendant główny Andrzej Matejuk odsłonił tabliczki z nazwiskami policjantów, którzy zginęli na służbie w latach 1996–2008, a do tej pory wpisani byli tylko do Księgi Pamięci. Zebrani złożyli także kwiaty przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu komendy. Obchody w centrum stolicy rozpoczęły się paradą pododdziałów na Krakowskim Przedmieściu. Szczególne zainteresowanie wzbudzali rekonstruktorzy, wśród nich także czynni funkcjonariusze, w mundurach Policji Państwowej. Na placu Zamkowym odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł”. W Sali Balowej Zamku Królewskiego wręczono natomiast odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. W tym czasie na placu Zamkowym oblężenie przeżywały stoiska prewencyjne i pojazdy służbowe, w których każdy mógł sobie zrobić zdjęcie.

W niedzielę, 24 czerwca, w 92. rocznicę powołania Policji Państwowej mszę świętą w Bazylice pod wezwaniem św. Krzyża w Warszawie odprawił, wraz z kapelanami policyjnymi, biskup polowy WP, krajowy duszpasterz Policji ks. Józef Guzdek. Nabożeństwo transmitowane było przez Polskie Radio.
Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem sportowych emocji. Na stadionie DOSiR przy ul. Kawęczyńskiej na warszawskiej Pradze rozegrano mecz piłki nożnej między Policją a reprezentacją gwiazd sportu i ekranu. Zacięta walka zakończyła się remisem 3:3.

P.Ost., GB
zdj. Andrzej Mitura  i Paweł Ostaszewski