Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

KGP: policjanci powinni służyć dłużej

Komendant Główny Policji uważa, że wydłużenie wieku, w którym funkcjonariusz przechodzi na emeryturę, jest konieczne. - Rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu emerytalnego jest możliwe pod pewnymi warunkami - odpowiada szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Tymi warunkami ma być według przewodniczącego NSZZP utrzymanie zasady praw nabytych i niedziałanie prawa wstecz. Konieczność wydłużenia pracy podkreslił Komendant Główny Policji. -  Osoby, które twierdzą, że nie ma konieczności wydłużenia okresu pracy, nie znają sytuacji ekonomicznej na świecie - powiedział szef Policji Polskiej Agencji Prasowej.

Komendant Główny zaznaczył, że od 2001 r. w większości krajów europejskich zmieniono przepisy emerytalne dotyczące policjantów, m.in. przedłużono czas pracy w policji. - Polska Policja również stoi przed takim problemem. Czas pracy musi się wydłużyć, bo taka jest sytuacja na świecie. Młode pokolenie nie będzie w stanie nas utrzymać - powiedział.

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że nawet już w najbliższych dniach może porozmawiać ze związkami zawodowymi na temat zmian w emeryturach służb mundurowych. Zapewnił, że ci, którzy już są w służbie, nie stracą przywilejów emerytalnych.

W 2008 r. rozpoczęto w MSWiA prace przygotowujące projekt reformy emerytur mundurowych. Wówczas związki zawodowe nie zgodziły się na przedłużenie wieku emerytalnego. Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej.

Źródło: PAP