Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Czterdziestu "kryształowych"

Czterdziestu najdzielniejszych funkcjonariuszy z Wielkopolski uhonorowano w środę w Poznaniu „Kryształową Gwiazdą”. Wyróżnienie przyznawane jest policjantom za narażanie życia i zdrowia podczas realizacji zadań służbowych.

Wśród tegorocznych laureatów jest komendant komisariatu wodnego w Poznaniu asp. Dariusz Białkowski, który Kryształową Gwiazdę otrzymał już po raz trzeci. W tym roku został nagrodzony za to, że w marcu uratował kobietę, która tonęła w Warcie.

Wśród wyróżnionych znaleźli się także dwaj policjanci, którzy w marcu w miejscowości Komorze Przybysławskie, podczas asysty komorniczej, zostali oblani przez mężczyznę łatwopalną cieczą i podpaleni a także policjanci z Koła, którzy ugasili 37 letniego mężczyznę, który oblał się benzyną. Wyróżniony w tym roku po raz trzeci asp. Białkowski w 2009 r. uratował życie strażakowi, który chciał odebrać sobie życie. W 2005 r., podczas maratonu pływackiego w Kiekrzu, w czasie nagłego załamania pogody, po wywróceniu się żaglówki, uratował wraz z kolegami cztery osoby, w tym dwójkę dzieci. Za oba te czyny również odebrał Kryształową Gwiazdę.

Kryształowa Gwiazda powstała z inicjatywy komendanta wielkopolskiej policji i wielkopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Nagroda jest przyznawana od 2005 roku, do tej pory otrzymało ją ponad 100 policjantów.

KK, PAP