Reprezentacja polskich policjantów na 12. Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Adelajdzie zdobyła kilkadziesiąt medali. Zajęła 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji.
Nasza ekipa liczyła 13 osób, w tym gościnnie dwoje funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
Wśród 79 dyscyplin, oprócz typowo sportowych, znalazły się także i "zawodowe" konkurencje, jak biatlon policyjny i bieg po schodach. W tej ostatniej mamy nieoficjalny rekord świata. Mł. asp. Janusz Miketa - instruktor SPPP w Częstochowie - wbiegł na 30. piętro w zaledwie 2 minuty 44 sekundy! Na poprzednich igrzyskach w Kanadzie pokonał 32 piętra w czasie 2 minuty 56 sekund!
Biatlon policyjny to kombinacja biegu i strzelania z broni krótkiej do tarczy sylwetkowej (3 razy po 1 mili, 2 razy po 12 strzałów). Zdobywca złotego medalu w tej konkurencji (w sztafecie mieszanej z kom. Agatą Drozdowicz) Tomasz Kubicki na 24 strzały miał 20 trafionych, a trzeba pamiętać, że strzela się po ogromnym wysiłku fizycznym.
- Zdobyliśmy 25 medali, a było nas tylko 13 osób - komentowali tuż po 30-godzinnej podróży powrotnej z trzema przesiadkami. - Hiszpanów było 700, a Australijczyków około 2 tysięcy.
|
Po służbie
- Trzeba podkreślić, że wszyscy polscy zawodnicy to głównie policjanci i w pierwszej kolejności skupiają się na pracy policyjnej - mówi kapitan drużyny nadkom. Tomasz Kubicki. - W wielu ekipach reprezentanci są funkcjonariuszami tylko z nazwy. Praktycznie nie pracują w zawodzie, są przede wszystkim sportowcami i większość czasu poświęcają na treningi.
Nasi zawodnicy trenują w wolnym czasie, często kosztem własnych rodzin. Ale to jest przecież ich prawdziwa pasja.
Jedna z zawodniczek, Aneta Zdziebło, mimo poważnego urazu podczas treningu, zdecydowała się na udział w zawodach i zdobyła srebrny medal w kolarskim sprincie. Niestety, kontuzja wyeliminowała ją ze startu w innych konkurencjach.
- Chylę czoła przed jej determinacją - mówi z podziwem Tomasz Kubicki.
Organizacją wyjazdu i znalezieniem sponsorów zajął się Zarząd Główny NSZZP. Część pieniędzy przekazał także komendant główny Policji.
Po powrocie mistrzów przyjął pierwszy zastępca komendanta głównego Policji insp. Stanisław Gutowski. Były gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie polskiej Policji poza granicami kraju.
Wszyscy uczestnicy otrzymali również Honorową Odznakę Związków Zawodowych, czekał na nich uroczysty obiad.
Co dwa lata
|
Igrzyska odbywały się w dniach 16-25 marca w Adelajdzie w Australii. Brało w nich udział około 10 tys. reprezentantów policji, straży pożarnych i straży granicznych 70 krajów świata.
Służby mundurowe rywalizują ze sobą co dwa lata. Pierwsze igrzyska odbyły się w 1985 roku w San Jose w USA. Polska drużyna policyjna startowała po raz drugi. W 2005 roku w Kanadzie wywalczyła 26 medali. Mistrzowie już myślą o starcie w kolejnych zawodach.
W polskiej ekipie są zdobywcy medali także w innych, niemundurowych zawodach - mistrzostwach Polski, Europy i świata. Sierżant Piotr Balcerzak był reprezentantem Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 r.
Anna Michejda
zdj. autorka, archiwum reprezentacji
nadkom. Maciej Wojciechowski - wykładowca Zakładu Wyszkolenia Specjalnego WSPol. w Szczytnie nadkom. Tadeusz Stuchlik - komendant I Komisariatu Policji w Zabrzu kom. Witold Kreish - młodszy wykładowca Szkoły Policji w Katowicach kom. Agata Drozdowicz - ekspert Wydziału dw. z PG KWP w Olsztynie sierż. sztab. Piotr Prusik - dowódca Drużyny OPP w Olsztynie st. asp. Jacek Misiewicz - asystent WTO KWP w Olsztynie sierż. sztab. Tomasz Łazarewicz - referent Zespołu do spraw Policji na Wodach KMP w Olsztynie sierż. sztab. Janusz Królikowski - policjant Sekcji Prewencji KSP sierż. Piotr Balcerzak - Gabinet Komendanta Głównego Policji KGP nadkom. mgr Tomasz Kubicki - komendant powiatowy Policji w Oleśnie Śl., kapitan drużyny w Adelajdzie Reprezentację polskich policjantów zasiliło dwoje strażaków: starszy strażak Tomasz Czubak z KM PSP w Słupsku i sekcyjna Aneta Zdziebło ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Tomasz Czubak zdobył 4 medale: złoty w sztafecie 4 x 400, srebrny w sztafecie 4 x 100 i dwa brązowe - w rzucie oszczepem i biegu na 400 metrów. Aneta Zdziebło, po kontuzji, zdobyła srebro w kolarskim sprincie.
|
Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.
Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.