Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mundurowy zastój

Propozycje projektów nowych mundurów dla Policji, autorstwa laureatów konkursu z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, spodobały się większości policjantów z tzw. pierwszej linii i nie tylko.
Niebawem powinny zostać uszyte prototypy z zastępczych tkanin.

Na internetowym forum policjantów (www.ifp.pl) pojawiła się rzeczowa dyskusja. Było w niej wiele uwag do zwycięskiego projektu. Oto najważniejsze z nich:

- Czy ortalion w nogawce spodni nie zniweczy efektu membrany goreteksowej w butach i skarpetek termoaktywnych?

- Czy zamiast tak dużej liczby kieszeni na kurtkach, nie lepiej opracować kamizelkę taktyczną na wymieniony sprzęt, a pozostałą część niezbędnego oprzyrządowania umieścić na pasie?

- Czy nie lepiej zamiast białych koszul do munduru służbowego (interwencyjnego) wprowadzić niebieskie lub granatowe - mniej brudzące się?

- Czy kaptur musi być dopinany, zamiast chowanego w kołnierzu?

- Po co tylne kieszenie w spodniach, skoro są nieprzydatne, bo kiedy policjant siada w radiowozie, muszą być puste?

- Czy mundur wyjściowy i galowy ulegnie zmianom? Zaproponowany w wersji Piotra Suchockiego nie zyskał uznania policjantów, m.in. z powodu ukośnego położenia kieszeni i innych detali?

- Co z nakryciem głowy do munduru służbowego (interwencyjnego)? Będzie coś na wzór bejsbolówki, beretu, jak chce większość policjantów, czy powstanie jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

- Czy kamizelka odblaskowa może być zakładana przez głowę, bo do obecnego projektu jest wiele uwag?

- Czy kabura udowa może zostać przeniesiona na pas?

Wszystkie te pytania zadaliśmy zwycięzcy konkursu. Zapewnił, że wymienione postulaty policjantów zostaną uwzględnione w nowych wzorach, poza kamizelką odblaskową. Piotr Suchocki twierdzi, że zakładanie jej przez głowę, to, według niego, niedobry pomysł.

Poprawki są już w końcowej fazie realizacji. Jeśli tylko uda się pracownikom Biura Logistyki Policji KGP i przedstawicielom ASP w Łodzi podpisać stosowne umowy, już niebawem powinny pojawić się pierwsze wzory uszyte na razie z materiałów zastępczych. To jednak kosztuje, a - jak twierdzi prof. Małgorzata Garda, kierownik Katedry Ubioru łódzkiej ASP - uczelni nie stać na sfinansowanie tego przedsięwzięcia i czeka na podjęcie odpowiednich kroków w tej sprawie przez Komendę Główną Policji.

TN
rys. Piotr Suchocki
zdj. Andrzej MituraBędzie sondaż

 

Nowy zastępca komendanta głównego Policji ds. logistyki Tomasz Karczewski jest za kontynuacją tego, co zrobiono do tej pory. Oto, jak odpowiedział nam na kilka najbardziej nurtujących policjantów pytań.

28 lutego br. wygasła umowa podpisana z projektantem mody Bernardem Hanaoką, którego projekty spotkały się z krytyką policjantów. Czy umowa ta zostanie przedłużona i czy jego propozycje będą brane pod uwagę w dalszych pracach?

- Umowa ta została zrealizowana i nie przewidujemy jej przedłużenia. Mamy prawo do stworzonych przez pana Hanaokę prototypów, ale czy będą one wykorzystane w praktyce, zależeć będzie od policjantów. Będą mogli wybrać pomiędzy tymi propozycjami oraz trzema pozostałymi przedstawionymi przez laureatów konkursu w łódzkiej ASP. Zdecyduje sondaż przeprowadzony we wszystkich jednostkach. (...)

Jaka koncepcja umundurowania dla Policji zostanie przyjęta - będą osobne mundury ćwiczebne i służbowe, czy - jak chcą tego policjanci - jeden wzór służbowo-ćwiczebny? Czy będą mundury wyjściowe dla wszystkich, czy dodatkowo jeszcze galowe dla wyższych oficerów (od podinspektora wzwyż)? Obecne czarne moro pozostanie w oddziałach OOP czy zostanie wycofane?

- Nikogo nie będziemy uszczęśliwiać na siłę. To policjanci sami zdecydują, jakie dostaną mundury. Chcemy przeprowadzić sondaż wśród funkcjonariuszy z tzw. pierwszej linii, między innymi na temat, ile razy w ciągu roku zakładają mundur wyjściowy? Bo jeśli okaże się, że tylko na święto Policji, to prawa ekonomii będą świadczyć za tym, że szkoda wydawać na to pieniądze. (...)

Tadeusz Noszczyński
zdj. Andrzej Mitura

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.