Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

sierż. szt. Bartosz Jackowski

Poznań. Majowa noc weekendowa. – Na rondzie Śródka mężczyzna z pałką zaczepia kobiety – brzmiało zgłoszenie. Na interwencję udali się sierż szt. Bartosz Jackowski i sierż. Klaudia Szupienko. Spotkali tam mężczyznę, który początkowo nie wzbudzał podejrzeń, ale postanowili go sprawdzić. Zachowywał się spokojnie i pokazywał wszystko, co miał przy sobie. Gdy wyjął pałkę teleskopową, było wiadomo, że w zgłoszeniu chodziło o niego. Jackowski polecił pokazać, co ukrywa pod płaszczem. Mężczyzna stał się nerwowy, schował dłoń i wyciągnął rewolwer czarnoprochowy. Pierwszy strzał oddał do policjantki stojącej po jego prawej stronie. Następnie wymierzył do sierż. szt. Jackowskiego, stojącego półtora metra przed nim i strzelił. Policjant został trafiony w nadgarstek, ale miał już broń w ręku i też oddał strzał. Agresor nadal strzelał, dlatego sierż. szt. pociągnął za spust jeszcze dwa razy. Dopiero wtedy raniony napastnik został unieszkodliwiony i padł na ziemię. Policjant odebrał mężczyźnie broń i wezwał pomoc. Wtedy się okazało, że jest ranny także w brzuch. Strzelanina trwała kilka sekund, a chwilę później z pomocą przybył inny patrol. Sierż. szt. Jackowski został opatrzony, przewieziony do szpitala, a potem odbył rehabilitację. Za tę akcję otrzymał medal podkom. Struja. Obecnie pełni służbę jako dzielnicowy w KP w Nowym Mieście KMP w Poznaniu. W Policji jest od 2013 r.

sierż. Klaudia Szupienko

Klaudia Szupienko wstąpiła do Policji w 2021 r. Zaczynała w OPI KP w Nowym Mieście KMP w Poznaniu. Nie minął rok służby, gdy w maju 2022 r. uczestniczyła w interwencji z użyciem broni palnej. Sierż. Klaudia Szupienko i sierż. szt. Bartosz Jackowski otrzymali zadanie znalezienia groźnego mężczyzny atakującego ludzi na rondzie Śródka w Poznaniu. Zauważyli tam jedną osobę, która podczas kontroli zachowywała się spokojnie. Policjanci stali w trójkącie bezpieczeństwa i sprawdzali, co mężczyzna ma przy sobie. Opróżnił plecak i kieszenie. Po poleceniu rozpięcia płaszcza jego postawa zaczęła się zmieniać. Włożył rękę do wewnętrznej kieszeni, po czym raptownie wyjął rewolwer czarnoprochowy i wymierzył do policjantki stojącej po jego prawej stronie. Lufa, huk, błysk i dużo dymu. Policjantka poczuła uderzenie gorąca i draśnięcie w rękę. Odruchowo się uchyliła, ukryła się za radiowozem i wyjęła broń. W tym czasie napastnik strzelał już do kolegi z patrolu, ale ten na szczęście był szybki i mimo rany, postrzelił agresora, obezwładniając go. Leżącemu mężczyźnie policjanci odebrali broń i wezwali posiłki. Za tę akcję sierż. Szupienko otrzymała medal podkom. Policji Andrzeja Struja. Niedługo później policjantka została przeniesiona do dalszego pełnienia służby w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Od września 2023 r. pracuje w Laboratorium Kryminalistycznym w Poznaniu. Jest kandydatką na biegłą z zakresu badań dokumentów klasycznych.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KMP w Poznaniu, archiwum Klaudii Szupienko