Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Start plebiscytu! #SuperDzielnicowy 2025

Rozpoczęły się właśnie intensywne przygotowania do trzeciej edycji plebiscytu #SuperDzielnicowy – będącego efektem współpracy Komendy Głównej Policji z Telewizją Puls w ramach kampanii społecznej #DzielnicaBEZstrachu.

Faktyczna zmiana modelu funkcjonowania polskiej Policji mająca na celu uspołecznienie jej działań, w tym również przywrócenie jej wiarygodności i skuteczności, jest zadaniem długofalowym, wymagającym również realizacji niestandardowych przedsięwzięć. Do takich należy zaliczyć bezsprzecznie współpracę z Telewizją Puls, która jest również partnerem kampanii społecznej #ZnamTeNumery. Obie akcje są bezpośrednio powiązane z flagowymi serialami stacji pt. „Dzielnica strachu” emitowanym na kanale Puls 2 i „Lombard. Życie pod zastaw” emitowanym na kanale TV Puls. W scenariusze i scenografię wkomponowano elementy istotne z punktu widzenia efektywnej realizacji zadań Policji, a w wybranych wątkach występują prawdziwi policjanci.

Tak niestandardowe, a przy tym efektywne działania nie byłyby możliwe bez przychylności i wsparcia najwyższego kierownictwa – zarówno polskiej Policji, jak i Telewizji Puls. Prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski zwrócił uwagę na fakt, że – co prawda – Telewizja Puls jako stacja komercyjna w przyznanej koncesji nie posiada wymogu niesienia misji społecznej, jednak trudno sobie wyobrazić, aby docierając do domów milionów Polaków, nie mogła się przyczynić do zadbania o dobro wspólne, jakim jest bezpieczeństwo, zwłaszcza mając możliwość współpracy z taką instytucją jak Policja. Dodał, że jest to naturalna postawa w kulturze zachodniej, gdzie w społeczeństwie istnieje jednak chyba większa i bardziej ugruntowana świadomość tego, że za poziom bezpieczeństwa odpowiadają wszyscy mieszkańcy, nie tylko Policja.

Trzecia edycja plebiscytu #SuperDzielnicowy 2025 będzie jednym z wydarzeń w 2025 r. w ramach wspólnej kampanii społecznej Komendy Głównej Policji oraz Telewizji Puls #DzielnicaBEZstrachu, a jej inauguracja nastąpiła 10 lutego 2025 r. Tegoroczna edycja, ze względu na duże a przy tym rosnące z roku na rok zainteresowanie, została znacznie wydłużona. Możliwość oddania głosu na swojego dzielnicowego będzie trwać aż do końca kwietnia br. Celem kampanii społecznej #DzielnicaBezStrachu jest zainteresowanie społeczeństwa problematyką bezpieczeństwa utrzymane w lekkiej konwencji, zbliżenie dzielnicowych z mieszkańcami przez wyłonienie #SuperDzielnicowego 2025 oraz znalezienie najbardziej aktywnych polskich dzielnic w plebiscycie internetowym.

O szczegółach kampanii #DzielnicaBEZstrachu można przeczytać na stronie internetowej dzielnicabezstrachu.pl, za pomocą której można będzie zgłosić swojego dzielnicowego i oddać na niego głos. W bieżącym sezonie będą ją promować aktorzy serialu kryminalnego „Dzielnica strachu”, który można oglądać na Puls 2 – Andrzej Młynarczyk (wspiera ją od samego początku), Aleksandra Listwan, Jasper Sołtysiewicz oraz Jagoda Małyszek, którzy wcielają się w serialowych dzielnicowych.

A oto garść spostrzeżeń ubiegłorocznych finalistów na temat plebiscytu. Symptomatyczne jest, że żaden z nich nie zwrócił uwagi na aspekt materialny nagród, a zapewniamy, że dzięki przychylności kierownictwa Policji, a także Telewizji Puls, takie również były. „Oczywiste jest, że warto organizować takie plebiscyty. I nie mówię tego przez pryzmat wygranej, ale daje to możliwość dużej promocji nie tylko zawodu policjanta, ale przede wszystkim stanowiska dzielnicowego. W toku służby jesteśmy oceniani przez przełożonych, codziennie narażamy swoje życie i zdrowie, a to miła odmiana, bo mieszkańcy i osoby, którym służymy, mogą pokazać, jak ważnym ogniwem Policji jesteśmy” – stwierdził sierż. szt. Paweł Chmura – #SuperDzielnicowy 2024.

„Warto organizować coś, co przypomina nam o wartościach naszej służby, a w mojej ocenie większość społeczeństwa widzi w nas cichych bohaterów. Bohaterów – nie dlatego, że wynosimy na co dzień ludzi z pożarów, nie dlatego, że przeprowadzamy spektakularne interwencje, ale dlatego, że dzielnicowy po kilku latach staje się doskonałym psychoterapeutą, psychologiem, mediatorem, pedagogiem, ratownikiem, powiernikiem, radcą prawnym i wiele wiele innych, a ludzie to cenią...” – dodaje asp. Robert Markowski.

„Uważam, że udział w takim plebiscycie to doskonała okazja do jeszcze lepszego poznania swoich mieszkańców i zaprezentowania siebie z jak najlepszej strony. To także szansa na budowanie silniejszych więzi ze społecznością, której się służy. Udział w plebiscycie przypomniał mi, jak istotną rolę odgrywamy jako dzielnicowi. Bardzo cieszyłam się z ogromnego wsparcia, jakie otrzymałam – wiele osób trzymało za mnie kciuki, kibicowało mi i codziennie oddawało na mnie głos, za co jestem niezmiernie wdzięczna. Po moim wystąpieniu na gali w Warszawie zdarzało się, że mieszkańcy pytali mnie na ulicy o plebiscyt i wyrażali radość, że mają taką dzielnicową. Często również dopytywali o moje wrażenia ze spotkania z aktorami” – komentuje sierż. szt. Justyna Woronowicz-Marzec.

W podobnym tonie swoje spostrzeżenia przedstawia asp. Tomasz Gac, który sam nie przypuszczał, że dzielnicowy z tak małego miasta może zająć tak wysokie miejsce. „Uważam, że takie plebiscyty są niezwykle ważne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele pracy i zaangażowania wymaga praca dzielnicowego. Jest to praca często niedoceniana, a taki plebiscyt to doskonała okazja, by zauważyć ten wysiłek. Ten plebiscyt przyciąga uwagę mediów, promuje działania Policji i przedstawia ją w pozytywnym świetle. W dzisiejszych czasach, kiedy relacje między obywatelami a przedstawicielami służb mundurowych bywają napięte, inicjatywy mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku Policji są niezwykle istotne. Uważam również, że tego typu konkursy to świetna okazja do promowania pozytywnych wzorców dla dzieci i młodzieży – a tego w dzisiejszych czasach bardzo brakuje”.

„Zdecydowanie warto organizować takie inicjatywy, ponieważ wpływają one bardzo pozytywnie na rozpoznawalność dzielnicowych w podległych rejonach służbowych. Zdarzało mi się nawet już po zakończonym plebiscycie, że ludzie z rejonu mówili: «A to pan przecież wygrał ten konkurs na najlepszego dzielnicowego!», więc na pewno takie akcje mają «zasięgi». Prywatnie jak najbardziej również miałem swoje pięć minut, gratulacjom ze strony znajomych czy rodziny nie było końca” – zauważa mł. asp. Karol Pycz.

Organizacji plebiscytu towarzyszyło wiele wątpliwości dotyczących zapewnienia równych szans wszystkim dzielnicowym, których w Polsce jest blisko osiem tysięcy, ale jak widać już na przykładzie tej piątki, a także poprzedniej edycji, laureatami zostają dzielnicowi z bardzo różnych miejscowości i wielkość aglomeracji nie ma tu żadnego znaczenia. Zadaliśmy więc pytanie o przepis na sukces. O dziwo, cała piątka zgodnie stwierdziła, że nie podejmowała jakiś szczególnych przedsięwzięć, oczywiście były w jednostkach plakaty i ulotki, a oni sami informacje przekazywali podczas realizacji zadań w obchodzie. Nasi laureaci to ludzie skromni i zapewne dlatego nie wspomnieli, że w swoich środowiskach są rozpoznawalni i uczestniczą w życiu swoich społeczności również poza służbą, w tym charytatywnie. Można odważnie postawić tezę, że sukces wymaga osobistego zaangażowania dzielnicowych.

Nie sposób nie dostrzec i nie docenić, że w ubiegłorocznej edycji plebiscytu wielu dzielnicowych otrzymało bardzo dużo głosów. Pojawiły się również ciekawe materiały promocyjne, w tym angażujące społeczności i organizacje lokalne, a także wykorzystujące różne formy i narzędzia multimedialne.

Wszyscy laureaci zgodnie stwierdzili, że warto było wziąć udział w plebiscycie. Gala finałowa, która miała wspaniałą oprawę, była dla nich ogromnym i niezapomnianym przeżyciem, podobnie jak rozmowy z aktorami serialu, którzy okazali się bardzo otwartymi i sympatycznymi ludźmi. Największą wartością są jednak zauważenie i docenienie przez swoich mieszkańców, którzy utożsamiali się z sukcesem swoich dzielnicowych. Już teraz zapraszamy do udziału w plebiscycie – dzielnicowych do zabiegania o głosy swoich mieszkańców, a Czytelników o wskazanie swojego ulubionego dzielnicowego. Sami jesteśmy ciekawi, gdzie służy #SuperDzielnicowy 2025 i gdzie odbędzie się kolejna gala finałowa.

mł. insp. Arkadiusz Kopczyński

radca Wydziału Prewencji BP KGP