Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

45 LAT BOA

Aktualny numer

 • Prawo
  Zajęcie zarobkowe poza służbą cz. 3
  Zgodnie z treścią art. 62 ust. 1 ustawy o Policji policjant nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do Policji.
 • Historia
  Zbrodnicza spółka Zbońskich
  W długiej galerii międzywojennych zbrodniarzy jedno z pierwszych miejsc z pewnością należy się parze Zbońskich. W stosunkowo krótkim czasie, od roku 1919 do połowy roku 1924, Stanisław Zboński – 28-letni szewc, rodem z Warszawy, i jego 22-letnia kochanka Janina Szykowiczowa, podająca się za panią Zbońską – popełnili ponad 50 morderstw na tle rabunkowym, nie licząc bezkrwawych oszustw i kradzieży.
 • Tylko służba
  Policjant z powołania
  Gdy inni liczą, ile lat im pozostało do zasłużonej policyjnej emerytury, asp. szt. Michał Strzałkowski najchętniej pozostałby w służbie na zawsze. Jego przygoda z mundurem trwała 50 lat. Był funkcjonariuszem z najdłuższym stażem w strukturach Policji. Kiedyś trzeba było ją zakończyć.
 • Pasje
  Wojna o życie
  „W czasie patrolu siedzisz w rosomaku i w myślach odmawiasz Ojcze nasz, żeby nic nie wybuchło pod nami. Przy każdym wyjeździe z bazy jest obawa: zapinać pasy bezpieczeństwa czy nie? Lepiej móc szybciej wybiec z maszyny czy zabezpieczyć się przed skutkami wybuchu? Otwierać opelotkę czy jej nie otwierać?
 • Historia
  Nigdy nie pozwolę Ci odejść
  Kiedy zostali parą, ona miała 14 lat, on 27. O ich związku wiedziała cała wieś, nikogo to nie gorszyło, uważano ich za narzeczonych. Gdy pewnego dnia zniknął, gadano, że prawdopodobnie przez nią popełnił samobójstwo.
 • Historia
  Policyjne kalendarium
  (...) Powodem była troska o policjanta, o jego zdrowie i wygodę podczas pełnienia służby w skwarne dnie pod palącemi promieniami słońca – jak napisał tygodnik „Na Posterunku”. Rozporządzenie umożliwiło szeregowym policji wodnej korzystanie w okresie letnim (od 15 maja do 30 września włącznie) z mundurów drelichowych w kolorze khaki. (...)

Archiwum