- która współprzewodniczyła obradom, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej (DG HOME), Sekretariatu Cepolu oraz 26 państw członkowskich Unii Europejskiej.
Obrady otworzył zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Tomasz Michułka, który wygłosił przemówienie okolicznościowe. Podkreślił w nim konieczność współpracy w obszarze szkolenia i pogłębiania wiedzy, a także wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk przez funkcjonariuszy organów ścigania. Nadinsp. dr T. Michułka nawiązał również do oferty szkoleniowej Cepolu, która stanowi istotne uzupełnienie krajowego systemu szkolenia i wpisuje się w działania na rzecz utworzenia europejskiej kultury policyjnej i podnoszenia standardów kształcenia policyjnego w UE. Oferta ta obejmuje możliwość kształcenia przedstawicieli organów ścigania zarówno w trybie stacjonarnym, jak i z wykorzystaniem metod nauczania online. Każdy komponent ma odrębną specyfikę, a co za tym idzie – odrębne możliwości stosowania w procesie kształcenia, są one jednak każdorazowo realizowane za pomocą mieszanych metod kształcenia, których zadaniem jest aktywizacja słuchaczy (tzw. blended learning).
Zarząd jest organem nadzorczym Cepolu odpowiedzialnym za określanie strategicznych kierunków rozwoju agencji oraz nadzorującym działania dyrektora wykonawczego Cepolu. W skład zarządu wchodzą: po jednym przedstawicielu z każdego z państw członkowskich oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Każdy z nich posiada prawo głosu. Kadencja członków zarządu trwa cztery lata z możliwością przedłużenia. Nad przebiegiem obrad czuwa przewodniczący wybierany spośród członków zarządu reprezentujących grupę trzech państw członkowskich, które wspólnie przygotowały osiemnastomiesięczny program prac Rady UE.
W trakcie spotkania omówiono bieżące działania agencji oraz priorytety wynikające z potrzeb szkoleniowych formułowanych na różnych gremiach UE. Zarząd podjął również decyzje dotyczące m.in. aktualizacji strategii zapobiegania nadużyciom finansowym oraz strategii komunikacji Cepolu, a także akceptacji wykazu przedsięwzięć szkoleniowych objętych procedurą grantową na 2026 r. W ramach tegorocznej edycji procedury grantowej państwa członkowskie będą mogły ubiegać się o przyznanie dofinansowania na realizację 42 przedsięwzięć szkoleniowych, a łączna wysokość dofinansowania na ten cel wyniesie 1,695 mln EUR.
Po raz pierwszy pojawi się również możliwość otrzymania grantu na realizację szkoleń regionalnych w czterech obszarach tematycznych dotyczących: przestępczości zorganizowanej; odzyskiwania mienia; ochrony praw ofiar; a także bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz wspólnych operacji. Przedstawiciele państw członkowskich UE będą uczestniczyli w szkoleniach regionalnych według podziału na cztery rejony: północny, zachodni, centralny (z udziałem Polski) oraz południowy. W trakcie posiedzenia dyskutowano również o możliwości utworzenia Komitetu Budżetowego oraz Komitetu Naukowego Cepolu, który mógłby w przyszłości pełnić funkcję organu doradczego w zakresie metodyki i jakości procesu kształcenia.
Obrady dotyczyły również zaangażowania agencji w realizację programów pomocowych dla państw trzecich. Cepol pozostaje obecnie koordynatorem pięciu takich programów, których celem jest budowa potencjału organów ścigania państw-beneficjentów.
W związku z zaangażowaniem Polski w proces rozwoju organów ścigania państw Partnerstwa Wschodniego na szczególną uwagę zasługuje projekt TOPCOP, którego beneficjentami są Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia i Ukraina. Założeniem programu są przekazywanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, implementacja rozwiązań zgodnych ze standardami UE, promowanie międzynarodowej współpracy organów ścigania i budowa sieci punktów kontaktowych ds. analizy kryminalnej. Kolejnym projektem pozostającym w szczególnym zainteresowaniu Polski jest EU4 Security Moldova realizowany na potrzeby służb mołdawskich. Inicjatywa skupia się na przekazywaniu specjalistycznej wiedzy w zakresie cyberprzestępczości i przestępczości zorganizowanej.
Posiedzenie zarządu Cepolu w Warszawie było istotne z punktu widzenia rozwoju strategicznego agencji. Polska, jako gospodarz obrad, miała okazję podjąć dyskusję dotyczącą kierunków jej dalszego rozwoju, istotnych z punktu widzenia priorytetów polskiej prezydencji w dziedzinie bezpieczeństwa. Podczas posiedzenia wypracowano wstępne założenia przyszłego kształtu oferty szkoleniowej Cepolu, które będą przedmiotem dalszej dyskusji na forum zarządu, po czym zostaną uwzględnione w skonsolidowanym dokumencie programowym Cepolu na lata 2026–2028. Założenia te pozwolą na realizację nowych form kształcenia i przyczynią się do zacieśnienia współpracy Cepolu zarówno z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, jak i państwami trzecimi.
W nowym portfolio agencji mogą zostać uwzględnione m.in. certyfikowane przedsięwzięcia szkoleniowe dla przyszłej kadry instruktorskiej (tzw. kursy train the trainers). Pilotaż ma wstępnie dotyczyć problematyki współpracy transgranicznej i być oparty na wspólnym ramowym programie szkolenia pozwalającym na realizację kolejnych edycji w ramach działań kaskadowych. Dyskutowano również nad możliwymi kierunkami rozwoju centrów wiedzy / doskonalenia Cepolu, a także potencjalnym uzupełnieniem ograniczonego budżetu agencji przez finansowanie kaskadowych działań państw członkowskich bądź regionalnych szkoleń, z wykorzystaniem innych mechanizmów finansowych UE np. Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Strategia Cepolu powinna się skupić również na zwiększeniu synergii oferty szkoleniowej, która stanowiłaby sekwencję szkoleń w danym obszarze tematycznym, począwszy od seminariów internetowych (webinarów), modułów i kursów online, przez szkolenia stacjonarne, do udziału w programie wymiany i/lub wizycie studyjnej, zwieńczonych uzyskaniem certyfikatu ukończenia kursu.
BMWP KGP
zdj. PAP