Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Uciekaj albo walcz

Wydaje Ci się, że wiesz, jak się zachować, gdy zostaniesz napadnięta? Czy potrafisz ocenić swoje szanse? Czy wiesz, jaką postawę przyjąć, by nie stracić równowagi? Wiesz, jak utrzymywać dystans od agresora? Znasz czułe miejsca na ciele, w które możesz uderzyć, by zwiększyć dystans? Jeśli umiesz odpowiedzieć na te pytania, być może byłaś na kursie samoobrony dla kobiet organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Opolu.

Świadoma kobieta zna swoje ograniczenia, wie, jak rozpoznać zagrożenie i potrafi na nie właściwie zareagować. Ale celem powinna być sytuacja, w której każda kobieta zna swoje możliwości i wie, jak powinna się zachować, gdy coś lub ktoś jej zagraża. Dlatego temat bezpieczeństwa kobiet jest ciągle żywy w społeczeństwie. Programy i przedsięwzięcia pod hasłami „samoobrona kobiet” lub „bezpieczna kobieta” były inicjowane przez ministerstwa, samorządy, wojsko czy Policję.

Wyszukaj

Jeśli wpiszemy w wyszukiwarce internetowej „samoobrona dla kobiet”, w wynikach otrzymamy wiele komercyjnych ogłoszeń zachęcających do kursów i treningów pod okiem mistrzów sztuk walki. Wśród nich znajdziemy kilka zeszłorocznych ogłoszeń bezpłatnego szkolenia organizowanego przez wojsko i zaproszenia na szkolenia samoobrony dla kobiet finansowane przez samorządy dużych miast. Mimo nośnego tematu większość znalezionych informacji to relacje inicjatyw z poprzednich lat. Kobieta poszukująca czegoś o samoobronie dla kobiet znajdzie też ogłoszenie o bezpłatnym szkoleniu z samoobrony dla kobiet organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Opolu.

Rzecz jasna wiele jednostek Policji angażuje się w działania zwiększające bezpieczeństwo kobiet, lecz głównie jako współorganizatorzy lub patroni honorowi. Nieliczne organizują zajęcia samodzielnie, podczas których uczestniczki pod okiem policyjnych instruktorów uczą się, jak szybko reagować, prawidłowo oceniać zagrożenie, bronić się adekwatnie do ataku czy dowiadują się, jak w sytuacji zagrożenia kontrolować swoje emocje, lecz w globalnej sieci trudniej znaleźć informacje o bezpłatnych szkoleniach. Wyjątkiem jest KMP w Opolu.

– Oferujemy podstawowe sposoby obrony, bardziej w formie rozeznania się, jakie pierwsze instynkty towarzyszą sytuacji zagrożenia, jak ocenić szanse, jak skutecznie uciec i wezwać pomoc – mówi mł. asp. Przemysław Kędzior, oficer prasowy KMP w Opolu i koordynator zapisów na zajęcia. – Nie robimy z pań wojowniczek ani nie uczymy sztuk walki. Naszym zadaniem jest wskazać skuteczny sposób reakcji na zagrożenie, jednocześnie dając wskazówki, które w przyszłości kobiety mogą rozwijać. Umiejętności z kursu z pewnością dodadzą im pewności siebie.

Informacja o kolejnych edycjach zajęć z samoobrony dla kobiet, prowadzonych przez policjantów z KMP w Opolu dociera do zainteresowanych przez stronę internetową i portal społecznościowy komendy. Ogłoszenia można usłyszeć również w lokalnej rozgłośni radiowej.

Przećwicz

– Jako policjanci wiemy, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo osobiste, dlatego też chcemy przekazać opolankom podstawowe umiejętności samoobrony, tak aby w tych pierwszych chwilach zagrożenia wiedziały, jak się zachować i uchronić przed niebezpieczeństwem – mówi insp. Rafał Drozdowski, komendant miejski Policji w Opolu. – Natomiast dla samych policjantów są to kontakt z mieszkańcami na nowej płaszczyźnie, możliwość wymiany doświadczeń i poznanie mieszkańców naszego miasta.

– Gdy komendant wyszedł z inicjatywą zorganizowania takich zajęć, analizowaliśmy nasze możliwości i uznaliśmy, że możemy realizować zadanie sami. Wystarczyło znaleźć miejsce na ćwiczenia – opowiada naczelnik wydziału prewencji KMP w Opolu asp. szt. Piotr Ludwiński. – Salę do zajęć udało się zdobyć w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII, dzięki pani dyrektor i radzie dzielnicy Opole Śródmieście.

– Pomysł spodobał się też instruktorom, którzy chętnie zgodzili się na prowadzenie zajęć dla kobiet, poszerzając w ten sposób policyjną pracę profilaktyczną – dodaje zastępca naczelnika WP KMP asp. Dariusz Bala. – Najpierw opracowaliśmy regulamin i scenariusz zajęć. Ustaliliśmy liczebność grup i zasady bezpieczeństwa, włącznie z ubezpieczeniem uczestniczek od urazów.

Zajęcia wystartowały w listopadzie 2023 r. Co miesiąc grupa dwudziestu kobiet ćwiczy godzinę tygodniowo przez cztery tygodnie. Na początku zakładano, że będą cztery edycje, jednak chętnych do uczestnictwa w zajęciach kobiet jest wiele, dlatego teraz trwa siódma edycja i są zapowiadane kolejne. Szkolenie prowadzą policjanci będący w komendzie miejskiej nieetatowymi instruktorami taktyki i technik interwencji – mł. asp. Grzegorz Rupental i st. asp. Stanisław Bartnik na co dzień pełnią służby w ogniwie wywiadowczym, a sierż. szt. Dariusz Sawko jest dzielnicowym. Policjanci reprezentują umiejętności różnych sztuk walki, takich jak boks, krav maga, MMA, zapasy, ale najbardziej jest przydatne doświadczenie zdobyte przez lata służby na ulicy przekładające się na przekazywane kobietom umiejętności.

Prowadząc szkolenia z samoobrony, instruktorzy starają się, by kobiety skorzystały z treningu jak najwięcej. Każde ćwiczenie jest pokazywane i omawiane z zaznaczeniem, w jakiej niebezpiecznej sytuacji może być wykorzystane, a potem panie trenują w parach. Instruktor, opiekując się pięcioma parami, może podchodzić do każdej i podpowiadać, instruować, pomagać. Na początku jest rozgrzewka, a na końcu ćwiczenia umożliwiające poznanie swoich możliwości. Na przykład panie mają rękawice na dłoniach i zadają jak najszybsze i najsilniejsze ciosy w pionowo ustawiony materac albo atakują instruktora broniącego się rękoma uzbrojonymi w rękawice. Po treningu panie wychodzą do szatni z szerokimi uśmiechami na twarzach, bo czują się mocne i pewne.

Wykorzystaj

– Nie da się przez cztery godziny wyszkolić kobiety tak, by stała się mistrzynią samoobrony – mówi st. asp. Bartnik – ale możemy pokazać jej skuteczne postawy i zachęcić, by się rozwijała, szukała miejsca, gdzie będzie poszerzała swoje umiejętności, albo trenowała w domu, powtarzając elementy samoobrony zaczerpnięte z naszych zajęć.

– Nauka konkretnych chwytów nie jest wskazana, bo nie każdy będzie skuteczny. Nie ma takich uniwersalnych technik, bo jeśli np. będzie duża różnica we wzroście czy w wadze, to chwyt nie zadziała, poza tym jeśli nie będzie dostatecznie wytrenowany, to może wcale nie pomóc. Ważniejsze jest skupienie na postawie i reakcji adekwatnej do zagrożenia pozwalającej na ucieczkę czy wezwanie pomocy – uzupełnia sierż. szt. Sawko.

Gdy człowiek nagle znajduje się w sytuacji zagrożenia, pierwszą reakcją jest strach, w najlepszym przypadku niepewność. Policjanci KMP w Opolu starają się, by kobiety na zajęciach wypracowały pewien rodzaj świadomości czy instynktu, aby poczuły pewność siebie i zareagowały na zagrożenie. Dlatego poznają podstawy, które mogą się przydać w codziennych sytuacjach, a im prostsze są to układy, tym łatwiej zostaną w pamięci i lepiej się sprawdzą. Jeśli któraś złapie bakcyla do dalszych ćwiczeń, to będzie sukces policyjnych instruktorów.

Podstawą jest stabilna postawa, czyli noga do tyłu, utrzymywanie dystansu. By się oswobodzić z uchwytu czy objęcia, można uderzyć palcami w oczy, w krocze, ważna jest praca swoim ciałem. Pomocne może być też użycie narzędzi skutecznych w obronie i dostępnych niemalże w każdej damskiej torebce, których można użyć, nie przekraczając obrony koniecznej. Trzeba wykorzystać element zaskoczenia, bo jeśli napastnik atakuje, zazwyczaj nie spodziewa się kontrataku od ofiary. Najważniejsze to myśleć i działać, starając się wyjść z sytuacji z jak najmniejszą szkodą dla siebie.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. autor, KMP w Opolu

Gdy zostałaś zaatakowana:

W miarę możliwości oceń sytuację:

•czy warte jest narażanie życia i zdrowia dla rzeczy, które chcą zabrać Ci napastnicy;

•czy wzywanie pomocy będzie skuteczne? (w przypadku gdy z góry wiadomo, że wezwanie nic nie da, bo np. brak osób mogących jej udzielić, nie powinno się tego robić – może to spotęgować agresję);

•czy masz szansę obrony przed napastnikami, czy sobie z nimi poradzisz; jeśli jest ich kilku, to wygranie z nimi starcia nie jest realne;

•czy można uciec – ucieczka przy przewadze przeciwnika nie jest tchórzostwem, lecz podstawowym element samoobrony, zwłaszcza przy zagrożeniu życia i zdrowia.

Gdy podejmujesz obronę, pamiętaj, aby:

•równocześnie z obroną wzywać pomocy;

•przede wszystkim dążyć do utorowania sobie drogi ucieczki;

•stosując znane sposoby samoobrony, nie przekraczać ich granic (obrona musi być współmierna do zagrożenia).

Po napadzie:

•powiadom najbliższe osoby z otoczenia, może widziały kierunek oddalenia się sprawców lub udzielą Ci innej pomocy;

•powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112 (997), jeśli przy napadzie zostałaś pobita, powiedz o tym policjantowi;

•jeśli to możliwe, nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, postępuj zgodnie z poleceniami policjanta;

•jeżeli stanie się najgorsze i zostaniesz zgwałcona, nie zmieniaj odzieży, nie pierz jej, ponieważ możesz zniszczyć materiał dowodowy, natychmiast powiadom Policję.

KPP w Cieszynie

Poznaj więcej praktycznych porad