Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

SuperDzielnicowy na planie filmowym

Plebiscyt na #SuperDzielnicowego 2023 wygrał mł. asp. Patryk Klekot, który oprócz tytułu i statuetki otrzymał jeszcze możliwość zagrania w serialu kryminalnym Telewizji Puls „Dzielnica strachu”. Nasz laureat skorzystał z tej – być może jedynej w życiu – możliwości i na początku października br. udał się na Gorczak, gdzie dzieje się akcja serialu.

Policja jako instytucja szeroko korzystająca z dorobku nauk społecznych elastycznie reaguje na oczekiwania społeczne, dostosowując do nich swoje formy działania, oraz poszukuje nowych partnerów chcących działać na rzecz bezpieczeństwa.

W związku z tym na początku marca br. Komenda Główna Policji podjęła współpracę z Telewizją Puls w ramach formuły akcji społecznej pn. #DzielnicaBEZstrachu. Jej celem są przybliżenie społeczeństwu problematyki bezpieczeństwa i zainteresowanie nią, ale w nieco odmiennej konwencji. Inspiracją projektu był serial kryminalny „Dzielnica strachu”, którego kanwą jest służba dzielnicowych. Współpraca ta się rozwija, czego przykładem może być akcja #ZnamTeNumery.

O tym, jakie efekty przyniosła wizyta . asp. Patryka Klekota na planie filmowym we Wrocławiu i jakie sceny przewidział dla niego scenarzysta, Czytelnicy będą się mogli przekonać już 22 listopada o godzinie 22.00, oglądając 206. odcinek serialu na kanale Puls2. Być może inspiracją była fikcyjna fabuła kryminalna zgłoszona w ramach konkursu na „Zadanie wakacyjne”, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Ile już lat pełni Pan służbę w Policji?

Do Policji wstąpiłem w 2013 r., z czego pierwsze trzy lata służyłem w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach, w tym jako policjant kompani honorowej. To były dla mnie cenne trzy lata. Uważam, że każdy policjant rozpoczynający służbę powinien rozpocząć ją właśnie od tego stanowiska. Dzielnicowym zostałem w 2018 r.

Jaki według Pana powinien być dzielnicowy?

Dobry dzielnicowy powinien znać swój rejon służbowy, a przede wszystkim jego mieszkańców, z którymi powinien po prostu rozmawiać. Potrzebne jest również indywidualne podejście do każdego problemu – nie ma dwóch identycznych spraw.

Przejdźmy do plebiscytu #SuperDzielnicowy organizowanego przez Komendę Główną Policji i Telewizję Puls. Czy spodziewał się Pan takiego efektu?

Nie ukrywam, że dowiedziawszy się o plebiscycie, nie czułem obaw. Wpływ na to miała moja sześcioletnia codzienna współpraca z mieszkańcami Świętochłowic oraz przedstawicielami wielu instytucji funkcjonującymi na tym terenie. W tym czasie obsługiwałem dwa rejony służbowe. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam aż tyle zgłoszeń, które zdecydowały, że zostałem #SuperDzielnicowym 2023, za co wszystkim bardzo dziękuję. Myślę, że tego typu działania propagujące służbę w Policji powinny być kontynuowane, a jak widać, nawet w mniejszych miastach można zostać zauważonym i docenionym.

Bardzo dużo osób gościło na gali plebiscytu. Kim byli ci ludzie?

Byli to przede wszystkim mieszkańcy Świętochłowic, ale i przedstawiciele oświaty, Sądu Rejonowego w Chorzowie, Urzędu Miasta, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej, Domu Pomocy Społecznej, Ośrodka Pomocy Społecznej, właściciele placówek handlowych, moi byli przełożeni, z którymi miałem zaszczyt współpracować.

Skorzystał Pan z możliwości zagrania w serialu „Dzielnica strachu”. Jak wspomina Pan pobyt na planie?

To dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Mogłem zobaczyć pracę filmowców od kuchni, przekonać się, jak wygląda praca zawodowców na planie, poznać ciekawych ludzi oraz wymienić się doświadczeniami, bo – jak wiemy – serial „Dzielnica strachu” traktuje właśnie o pracy dzielnicowych.

W międzyczasie gościł Pan w programie „Jaka to melodia”?

Tak, zostałem zaproszony do wzięcia udziału w programie i razem z innymi policjantami zagrałem o nagrodę główną, która została przeznaczona na szczytny cel – Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Jak zareagowali Pana najbliżsi i znajomi na wygraną w konkursie oraz pojawienie się w „Dzielnicy strachu” i w programie „Jaka to melodia”?

Otrzymałem wiele telefonów i wiadomości z miłymi słowami i gratulacjami. Było też wiele pytań dotyczących kuchni świata mediów i moich wrażeń.

Dziękuję za rozmowę.

Na koniec musimy dodać, że wydarzenie ma szansę stać się cyklicznym, zaś w ramach partnerstwa z Telewizją Puls przygotowujemy dla Państwa kolejne działania, w tym w ramach akcji #DzielnicaBEZstrachu. W serialach „Dzielnica strachu” czy „Lombard. Życie pod zastaw” emitowanych przez telewizję Puls w wątkach traktujących o bezpieczeństwie będziemy mogli zobaczyć znane twarze Policji.

. insp. Arkadiusz Kopczyński, radca Wydziału Prewencji BP KGP

zdj. Paweł Jakubek, Telewizja Puls