Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Dzielnicowy Roku 2023

Tak wyrównanej rywalizacji o miano najlepszego dzielnicowego w kraju w dwudziestoletniej historii konkursu jeszcze nie było. Dwóch uczestników XIII Finału Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” w Katowicach rozegranego od 17 do 20 października 2023 roku zdobyło taką samą liczbę punktów. O zwycięstwie jednego z nich zadecydowały zapisy regulaminu. Zwyciężył st. sierż. Kamil Kirejczyk reprezentujący Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku.

Dwa, równie cenne tytuły zdobyli funkcjonariusze KWP w Gdańsku. W punktacji indywidualnej kierowników rewiru dzielnicowych najlepszym okazał się podkom. Jan Teleżyński, a drugie zwycięstwo osiągnął w klasyfikacji drużynowej.

Czteroletnia przerwa w rozgrywaniu zawodów spowodowana pandemią i zapalną sytuacją przy wschodniej granicy nie wpłynęła na poziom imprezy i zaangażowanie uczestników. W kilku ekipach już w rolach kierowników drużyn pojawili się laureaci tego konkursu sprzed lat.

Dzielnicowi rywalizowali w pięciu konkurencjach: teście wiedzy policyjnej, udzielaniu pierwszej pomocy, strzelaniu, symulacji obejmującej podstawowe czynności służbowe i kompetencje służbowe. Kierownicy rewiru dzielnicowych sprawdzili się w czterech konkurencjach: teście wiedzy policyjnej, pierwszej pomocy, strzelaniu i analizie dokumentacji służbowej.

Wyrównany poziom uczestników finału sprawił, że praktycznie każda konkurencja zasadniczo zmieniała klasyfikację i do momentu ogłoszenia wyników ostatniej (testu wiedzy policyjnej) i klasyfikacji generalnej, nic nie było pewne.

Łut szczęścia

Okazało się, że niezwykły wyścig po zwycięstwo w rywalizacji dzielnicowych rozegrali dzielnicowi o zdecydowanie różnym doświadczeniu na zajmowanych stanowiskach: asp. szt. Krzysztof Jańczuk z Posterunku Policji w Trzeszczanach (KWP w Lublinie) będący 23 lata dzielnicowym (26 lat w służbie) i st. sierż. Kamil Kirejczyk z Posterunku Policji w Lipsku (KWP w Białymstoku) mający za sobą 7 lat doświadczenia w mundurze, lecz niespełna rok jako dzielnicowy. Starszy z nich może mówić o pechu, bo wystarczyły milimetry, aby cztery jego strzały trafiły w środek tarczy, a młodszy udowodnił, że warto zapoznawać się ze zmianami w przepisach i mieć je w małym palcu.

Rywalizacja kierowników rewiru dzielnicowych również była wyrównana. Górą był podkom. Jan Teleżyński, kierownik rewiru dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Gdynia Oksywie. Tytuł zdobyty w Katowicach jest jego trzecim indywidualnym sukcesem w ogólnopolskich turniejach zawodowych policjantów. Wcześniej dwukrotnie triumfował w Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a w tym roku w tej samej imprezie wraz kolegą zajął trzecie miejsce. Teraz też cieszył się wraz z innymi, bo on oraz dwaj koledzy z reprezentacji KWP w Gdańsku – starszy dzielnicowy asp. Kamil Stachnio i dzielnicowy mł. asp. Adamem Serkowski okazali się najlepsi w klasyfikacji drużynowej.

Nie dla splendoru

W gali finałowej wzięli udział I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka, byli komendanci tej szkoły, nadinsp. dr Jarosław Kaleta i nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor, naczelnicy wydziałów prewencji oraz koordynatorzy do spraw dzielnicowych komend wojewódzkich Policji i Komendy Stołecznej Policji, przedstawiciele jednostek szkoleniowych Policji oraz liczni goście, a także kadra i słuchacze SP w Katowicach.

Na zakończenie do uczestników konkursu zwrócił się I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak: – Gratuluję tym, którzy otrzymali dzisiaj te wspaniałe wyróżnienia, ale wszyscy jesteście wygranymi. Jesteście naprawdę najlepszymi dzielnicowymi w tym kraju. Ale chciałbym, abyście pamiętali, że nie robicie tego dla swojego splendoru, ale robicie to po to, byście byli jeszcze lepszymi policjantami. Byście mieli większą wiedzę, mogli rozwiązywać jeszcze bardziej skomplikowane problemy, z którymi zgłoszą się do was wasi mieszkańcy, bo dzielnicowy (…) w opiece ma swoich mieszkańców. Dbajcie o nich, a to, że osiągnęliście najlepsze wyniki, to również efekt tego, że staracie się o nich dbać każdego dnia. Serdecznie wam gratuluję.

Andrzej Chyliński