Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Pamięci Poległych Policjantów

Na strzelnicy PZŁ w Okręglicy koło Sieradza 9 września br. odbył się 3. Turniej Strzelecki Pamięci Poległych Policjantów. Organizatorami byli członkowie Regionu IPA Wieluń Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA, Ligi Obrony Kraju Śląsko-Łódzkiego Zarządu Regionalnego Łódzkiego Oddziału, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi.

Do udziału zaproszono drużyny służb mundurowych z kraju. Ostatecznie do zawodów przystąpiło 36 zawodników skupionych w 12 drużynach. Wśród nich znajdowała się drużyna reprezentantów Polski.

Turniej rozpoczęto minutą ciszy i odegraniem „Śpij, kolego”. Pamiętając nie tylko o historii, ale również o teraźniejszości, organizatorzy zadbali o zebranie pamiątkowych przedmiotów i przekazanie ich na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach reprezentowanej przez wiceprezes zarządu . insp. Barbarę Żebrowską oraz Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów” reprezentowanego przez prezesa Grzegorza Mikołajczyka. W trakcie turnieju przedstawicielom Zakątka przekazano nakrętki zebrane przez słuchaczy Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu.

Zawody rozegrano w trzech konkurencjach: strzelanie statyczne z karabinu typu AK – odległość 100 m, strzelanie statyczne z pistoletu centralnego zapłonu – odległość 25 m oraz strzelanie dynamiczne – pistolet i strzelba. Pomocy sędziowskiej udzielali sędziowie PZSS w Łodzi. Podczas konkurencji strzelania statycznego było widać doświadczenie wyniesione ze szkoleń resortowych, natomiast strzelanie dynamiczne wzbudzało zauważalny respekt. W tej konkurencji zawodnicy musieli wykazać się pod presją czasu m.in.: umiejętnościami zmiany jednostek broni, zajmowania stanowisk w odpowiedniej kolejności, techniką ładowania strzelby czy też zmiany pozycji strzeleckiej. Zdarzały się tutaj niejednokrotnie zabawne zwroty akcji.

Między poszczególnymi konkurencjami uczestnicy turnieju mogli skorzystać z toru rekreacyjnego. Dochód ze sprzedaży amunicji został przekazany dla podopiecznych Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów”. Istniała możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami broni. Ponadto dla kobiet przeprowadzono konkurs rzutu granatem, który wygrała zawodniczka drużyny K3 Agnieszka Król. Zmęczeni uczestnicy mieli możliwość odpoczynku przy ciepłym posiłku i mogli obejrzeć wystawę broni sportowej i bojowej prezentowaną przez przedstawicieli strzelnicy Shotbom w Łasku.

Turniej przebiegł bezpiecznie i w miłej atmosferze. Celem organizatorów było między innymi, zapowiedziane na otwarciu, stworzenie warunków do zawiązania nowych więzi między uczestnikami, co w zauważalny sposób udało się osiągnąć. Dla współorganizatorów miłe było to, że żegnający się uczestnicy nie pytali, czy za rok się spotkamy, ale sami stwierdzali: do zobaczenia za rok! Nie pozostaje w tej sytuacji nic innego, jak zapowiedzieć Turniej Strzelecki Pamięci Poległych Policjantów jako cykliczny.

Klasyfikacja medalowa w poszczególnych konkurencjach:

Strzelanie statyczne z karabinu typu AK – odległość 100 m:

1. Gawron Artur (Strzelcy ZK w Sieradzu)

2. Hetman Adam (NSZZP SP w Katowicach)

3. Kiczyński Michał (32. Baza Lotnictwa Taktycznego)

Strzelanie statyczne z pistoletu centralnego zapłonu – odległość 25 m:

1. Pol Marcin (Region IPA Wieluń)

2. Jary Hubert (KWP HeKaTe Viking Team)

3. Żebrowska Barbara (Najemnicy)

Strzelanie dynamiczne – pistolet i strzelba:

1. Góreczny Marcin (WPiO KWP Poszukiwacze)

2. Pol Marcin (Region IPA Wieluń)

3. Piekarski Michał (KPP Łódź Wschód)

Najlepszy zawodnik turnieju: 1. Pol Marcin (Region IPA Wieluń)

Najlepsza zawodniczka turnieju:

1. Muras Patrycja (KPP Łódź Wschód)

Drużynowo: 1. NSZZP SP Katowice; 2. Region IPA Wieluń; 3. KWP HeKaTe Viking Team

Zwycięzcom gratulujemy!

Rafał Płóciennik