Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kuligów – Bitwa i trwająca pamięć

W sobotę 2 września br. w Kuligowie odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę z 1920 r. W tej ważnej dla losów wojny polsko-bolszewickiej bitwie w składzie 3. Szwadronu Dyonu „Huzarów Śmierci” walczyli funkcjonariusze Policji Państwowej Konnej z Łodzi, Warszawy i Polesia.

Tegoroczne obchody w Kuligowie odbywały się pod hasłem „Siła i bezpieczeństwo. Służby mundurowe w obronie ojczyzny” i pod patronatem ministrów spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w intencji poległych w obronie ojczyzny w kościele parafialnym w Kuligowie. Później przed tablicą pamiątkową przedstawiciele rządu, administracji terytorialnej oraz służb mundurowych złożyli kwiaty. Po południu na kuligowskich błoniach można się było zapoznać ze współczesną pracą Policji. Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji demonstrowali pojazdy służbowe, elementy wyposażenia i uzbrojenia, uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, jak unikać różnego rodzaju zagrożeń i jak zachowywać się bezpiecznie w różnych okolicznościach.

Główną atrakcję wydarzenia stanowiły koncert plenerowy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz dynamiczny pokaz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.

IPK

zdj. Katarzyna Król