Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Sułkowice 2023

Najlepsi policyjni psiarze w kraju, wyłonieni w eliminacjach terenowych, rywalizowali pod koniec września br. o palmę pierwszeństwa w tej doborowej służbie, w której człowiek musi idealnie zgrać się ze zwierzęciem, i na odwrót.

Finał XX Kynologicznych Mistrzostw Policji, rozgrywanych pod patronatami ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Komendanta Głównego Policji zorganizowano od 18 do 22 września 2023 r. Gospodarzem był tradycyjnie Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie przygotowywane są do służby wszystkie psy pracujące w Policji i gdzie szkoli się ich przewodników.

W mistrzostwach wzięło udział siedemnaście drużyn reprezentujących wszystkie komendy wojewódzkie i Komendę Stołeczną Policji. Każda reprezentacja składała się z dwóch przewodników z psami i kierownika drużyny, który na co dzień zajmuje się organizacją psiej służby w danym garnizonie. W tym roku w zawodach rywalizowali przewodnicy z psami patrolowo-tropiącymi. Przygotowano dla nich sześć konkurencji, z których tylko dwie – test wiedzy i sprawdzian udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – były realizowane w pojedynkę przez człowieka. Pozostałe wymagały doskonałego zgrania – policjanta i jego psa.

Najważniejsza była praca węchowa i to ona decydowała o lokacie w przypadku osiągnięcia takiej samej liczby punktów z innych zadań. Sprawdzane było ogólne posłuszeństwo psa, a więc np. poprawnie wykonane marsz i bieg z psem przy nodze ze zmianą kierunku oraz pozostawianie psa w pozycji „waruj”. Żeby nie było za łatwo, w trakcie ćwiczenia był oddawany strzał z pistoletu, a pies w ruchu zawsze musiał trzymać się lewej nogi przewodnika, nie wysuwając barku przed jego kolano. Do pokonania były takie przeszkody, jak: drabina, tunel, kładka i ściana.

Kolejna konkurencja to pościg bez kagańca za osobą z odrzuceniem przedmiotu, czołowym atakiem pozoranta na psa i obrona przewodnika przed agresorem podczas konwoju. W trakcie tego zadania można było aż w 24 przypadkach dostać punkty karne. Na przykład 30 punktów odejmowano (ze stu możliwych do uzyskania) za samodzielne przerwanie ataku przez psa i oddalenie się od pozoranta. Dziesięć punktów „kosztowało” zainteresowanie psa odrzuconym przez uciekającego przedmiotem, a 25, gdy atak był przerywany, czyli pies puszczał rękaw i ponownie rzucał się na pozoranta.

Piątą konkurencją było przeszukanie terenu. W jednym z pojazdów ukryła się osoba, a ukoronowaniem całych mistrzostw był sprawdzian pracy węchowej polegający na podjęciu tropu śladu człowieka, torowanego na różnym podłożu. Wiek śladu to ok. dwóch godzin, a długość do kilometra. Na tym odcinku występowały cztery załamania śladu, a do odnalezienia było pięć przedmiotów.

Po kilku dniach wytężonej rywalizacji w piątek 22 września br. po południu odbyła się uroczystość zakończenia Finału XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Protokół końcowy mistrzostw odczytał sędzia główny zawodów, kierownik Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie mł. insp. Marek Hańczuk. Statuetki, nagrody i odznaki zwycięzcy konkursu wiedzy i sprawności zawodowej wręczali wspólnie komendant CSP w Legionowie insp. Anna Jędrzejewska-Szpak i dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła reprezentacja KWP w Katowicach w składzie: kierownik drużyny asp. szt. Adam Chmiel oraz mł. asp. Piotr Danielczyk z psem Opus i mł. asp. Dawid Wilganowicz z psem Nawir, uzyskawszy ogółem 910 punktów. Na drugim miejscu z 837 punktami uplasował się zespół z KWP we Wrocławiu, w którego skład wchodzili: kierownik kom. Marek Mycek oraz asp. Robert Pawliszko z psem Lonar i mł. asp. Mateusz Jankowski z psem Mig. Trzecią lokatę, z 832 punktami na koncie, wywalczyła drużyna KWP zs. w Radomiu w składzie: kierownik st. asp. Edyta Sułkowska oraz st. sierż. Przemysław Naguszewski z psem Pantera i sierż. Dominik Szostek z psem Szach.

Zwycięzcą klasyfikacji indywidualnej został reprezentant KWP w Bydgoszczy asp. Tomasz Kozielecki z psem Radin, zdobywając 478 punktów. Drugie miejsce zajął sierż. szt. Przemysław Naguszewski z psem Pantera z KWP zs. w Radomiu, który uzyskał 461 punktów, a trzecie mł. asp. Dawid Wilganowicz z psem Nawir z KWP w Katowicach, który zebrał 458 punktów.

Następne mistrzostwa, tym razem przewodników i psów do zadań specjalnych, a więc do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych, już za rok!

Paweł Ostaszewski

zdj. autor