Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

„Czar par” powrócił!

Pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w słupskiej Szkole Policji rozegrano 27. finał ogólnopolskich zawodów policjantów prewencji „Turniej Par Patrolowych – Patrol Roku”. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się policjanci z podlaskiego garnizonu Policji.

Tegoroczny finał został rozegrany po kilkuletniej pandemicznej przerwie. Zakończona edycja kontynuowała, rozpoczęty kilka edycji temu, nowy etap w rywalizacji służb prewencyjnych – skupienie się na konkurencjach, które efektywnie eksponują najbardziej pożądane cechy policjanta prewencji. Turniej ma już swoją historię, rozgrywany jest od 1994 r. i praktycznie od samego początku Prezydent RP patronuje temu wydarzeniu, a jego puchar, który pierwotnie był przekazywany dalej, od kilku edycji jest fundowany corocznie i na stałe pozostaje w rękach zwycięskiej drużyny.

Konkurencje

W tym roku policjanci rywalizowali w sześciu konkurencjach obejmujących różne aspekty ich służby patrolowej, takich jak bieg pościgowy, strzelanie sytuacyjne, techniki obezwładniania osób, interwencje policyjne, pierwsza pomoc oraz test wiedzy zawodowej. W konkurencji biegu pościgowego policjanci startowali z pełnym wyposażeniem, takim jak podczas typowej służby. Sprawdzano nie tylko ich sprawność fizyczną i umiejętność współpracy w parach, ale także kierowanie pojazdem służbowym. Musieli także strzelać z amunicji FX w zaciemnionym pomieszczeniu, ewakuować i transportować rannego oraz pokonać kilka przeszkód na wolnym powietrzu.

Strzelanie sytuacyjne obejmowało pokonanie krótkiego toru przeszkód, a następnie dotarcie do osi strzeleckich i oddanie strzałów z określonych pozycji. W konkurencji stosowania technik obezwładniania osób policjanci losowali techniki, które musieli wykonać ze swoim partnerem z patrolu – zarówno w roli atakującego, jak i broniącego się. Oceniano tutaj dynamikę, skuteczność oraz czas reakcji. Przeprowadzanie interwencji policyjnych odbyło się w nowoczesnych obiektach symulacyjnych słupskiej Szkoły Policji. Do konkurencji przystępowały jednocześnie oba patrole z danego garnizonu. Każdy z nich drogą radiową otrzymywał od dyżurnego polecenie dotarcia do mieszkania pod konkretnym adresem, w którym przebywa nieletni wskazany przez osobę pokrzywdzoną jako sprawca rozboju.

W trakcie sprawdzianu z udzielania pierwszej pomocy każdy patrol otrzymywał wezwanie do leżącego nieprzytomnego mężczyzny. Zadaniem była ocena funkcji życiowych, a następnie przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora AED. Ostatnia konkurencja dotyczyła sprawdzenia wiedzy teoretycznej na temat służby patrolowo-interwencyjnej.

Best of the best

Zwycięzcami turnieju zostali policjanci z KWP w Białymstoku, dwa patrole z tego województwa wygrały wszystkie sześć konkurencji. W generalnej klasyfikacji, po podliczeniu wszystkich wyników najlepsze lokaty wywalczyli:

1. miejsce – st. sierż. Łukasz Szkiłądź i sierż. Grzegorz Kiełpiński, KWP w Białymstoku

2. miejsce – mł. asp. Piotr Solarz i st. post. Jakub Marek, KWP w Krakowie

3. miejsce – st. sierż. Karol Lisiecki i st. post. Paweł Roszkowski, KWP w Białymstoku

W klasyfikacji drużynowej na podium stanęli reprezentanci następujących garnizonów:

1. miejsce – KWP w Białymstoku

2. miejsce – KWP w Krakowie

3. miejsce – KWP w Rzeszowie

W tym roku oprócz prezydenckiego pucharu kolejne ufundowali: Komendant Główny Policji, dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP, dyrektor Biura Prewencji KGP, komendant Szkoły Policji w Słupsku oraz policyjne związki zawodowe. Trzy najlepsze patrole otrzymały również nagrody pieniężne ministra spraw wewnętrznych i administracji. Obecny podczas finału Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk uhonorował również takimi nagrodami zwycięzców w klasyfikacji generalnej i drużynowej.

Postscriptum

Organizacja tegorocznego 27. finału oscylowała między innymi wokół wniosków, które wcześniej zgłaszali, podczas narad służbowych, naczelnicy prewencji poszczególnych komend wojewódzkich i Stołecznej Policji. Organizatorzy, opierając się na tych wnioskach i na nowych przedsięwzięciach wdrażanych w polskiej Policji w związku z pojawiającymi się informacjami o rosnącej liczbie konkretnych zjawisk społeczno-kryminologicznych, dołożyli wszelkich starań, aby w maksymalnym stopniu urealnić i upraktycznić założenia do poszczególnych konkurencji.

Przy ich opracowywaniu organizatorzy nie zapomnieli o tym, że codzienna służba policjantów wymaga od nich nie tylko konsekwentnego respektowania przepisów prawa, dobrej znajomości taktycznych zasad przeprowadzania poszczególnych czynności interwencyjnych, lecz także dobrej sprawności, wytrzymałości fizycznej i dużej odporności na stres, co w konsekwencji ma pomóc w coraz lepszym realizowaniu policyjnego hasła „Pomagamy i chronimy”.

Piotr Kozłowski

rzecznik prasowy SP w Słupsku

zdj. Sebastian Czarniak i Piotr Kozłowski