Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Serce – oddają swoje i ratują czyjeś

„(…) Zapyta ktoś, czy można pomóc, nie robiąc niczego więcej jak tylko: być Człowiekiem. Po to, aby po prostu być: Człowiekiem dla Człowieka (…)” – czytamy fragmenty jednego z uzasadnień nadesłanego na XVI Ogólnopolski Konkurs „Policjant, który mi pomógł”.

Tuż przed centralnymi obchodami Święta Policji 20 lipca 2023 r. w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant, który mi pomógł” z nadinsp. Romanem Kusterem, zastępcą Komendanta Głównego Policji. Podczas spotkania laureatom towarzyszyli przełożeni oraz komendanci wojewódzcy i stołeczny Policji oraz kapelani policyjni.

Rozmowa, oczy, uważność

Uroczystość otworzył dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Robert Kumor, który przypomniał genezę i ideę konkursu zrodzoną się w 2007 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 163 zgłoszenia. Zdecydowana większość dotyczyła funkcjonariuszy służby prewencyjnej. W wielu uzasadnieniach osoby podkreślały wyjątkowy profesjonalizm policjantów, empatię i wysoką kulturę osobistą funkcjonariuszy.

Do laureatów i zebranych gości zwrócił się nadinsp. Roman Kuster: „Słowa: służebność i motto «Pomagamy i chronimy» wpisują się w to, co na co dzień robicie wy i dziesiątki policjantów wychodzących do służby. Codziennie mamy około 16 tys. interwencji, a wy potraficie dostrzec te osoby, które potrzebują pomocy, pokierować nimi, niekiedy dosłownie poprowadzić za rękę, a niekiedy wdrożyć procedury określone prawem. W imieniu komendanta głównego i swoim nisko wam się kłaniam za to, jak podchodzicie do roli policjanta. Każdy z nas pamięta o słowach z roty, bo jesteśmy policjantami 24 godziny na dobę, na urlopie, w czasie wolnym, w niedzielę, w sylwestra, w święta, codziennie. Nie przechodzimy nigdy obojętnie obok osoby, której dzieje się krzywda. Za to wam bardzo serdecznie dziękuję. Te statuetki konkursowe, które otrzymacie podczas centralnych obchodów Święta Policji są wymowne. Dwie dłonie trzymające serce. Na tych dłoniach podaje się swoje serce, ale też ratuje czyjeś”.

Podczas uroczystej zbiórki atmosfera była wyjątkowa. Każdy z laureatów mógł opowiedzieć o swoim doświadczeniu w Policji. Serdeczny klimat spotkania powodował, że rozmowy trwały długo. Asp. szt. Stanisław Siwek z Komisariatu Policji w Wesołej zwrócił uwagę na w sumie prostą i czysto ludzką rzecz: – Ja, wychodząc do człowieka, nawet z błahostką, zawsze stawiam się w jego sytuacji i mam w głowie pytanie, co sam bym zrobił, jakiej pomocy bym oczekiwał i jak chciałbym zostać potraktowany przez policjanta.

Profesjonalizm, empatia, kultura

Ideą konkursu jest w szczególności promowanie postaw i umiejętności policjantów zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Celem przedsięwzięcia jest również wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami niesienia skutecznej, indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą domową. Zgłoszeń policjantów do konkursu mogły dokonywać osoby indywidualne, a także organizacje i instytucje. Każde zgłoszenie stanowi niezależne społeczne uznanie dla działań podejmowanych na rzecz pomocy osobom krzywdzonym.

Na podstawie zgłoszeń komisja konkursowa, która składała się z laureatów trzech ostatnich edycji konkursu oraz przedstawiciela Biura Prewencji KGP, wyłoniła kolejnych pięciu laureatów. Jak dotąd, w konkursie wyróżniono już 80 policjantek i policjantów.

Typowanie kandydatów odbywało się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Głównym kryterium było przede wszystkim zaangażowanie kandydatów w działania podejmowane na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, w tym doznającym przemocy domowej lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Organizatorem konkursu „Policjant, który mi pomógł” jest Biuro Prewencji KGP.

Podziękowania

Oczywiście największym podziękowaniem jest uśmiech osoby, której się pomogło – podkreślają zawsze laureaci konkursu. Uznaniem dopełniającym za te sumiennie wykonywanie obowiązków, a często też robienie po prostu więcej i uważność na krzywdę jest wręczenie statuetek wyróżnionym podczas centralnych obchodów Święta Policji. W tym roku 24 lipca na warszawskim placu Zamkowym Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podziękował laureatom konkursu słowami: „Nie do przecenienia jest wasza empatia, ofiarność i wrażliwość na drugiego człowieka”. A Prezydent RP Andrzej Duda, zwracając się do wszystkich funkcjonariuszy, powiedział: „To nie jest policjant, który przyszedł i przykręcił śrubkę w domu, to nie jest policjant, który przyszedł i komuś pomógł naprawić rurę. To jest policjant, który pomógł w bardzo ważnej, często niebezpiecznej sprawie (…).

Nie skończyła się źle właśnie dlatego, że pomógł, że był skuteczny, że jest znakomitym policjantem. Bo bardzo często ma też zdolności psychologiczne, wiedzę i doświadczenie życiowe. Często sam jest mężem, żoną, ojcem, matką, rozumie różne sytuacje, umie podjąć interwencję adekwatną do sytuacji. Czyni to i ratuje”.

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

 

Izabela Pajdała, BP KGP

zdj. Izabela Pajdała, Krzysztof Chrzanowski