Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wspólnie dla europejskiego bezpieczeństwa

Dzięki naszym kolegom z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i lotnikom z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP zdobyliśmy nowe doświadczenia i zupełnie nowe umiejętności. Mam nadzieję, że to początek stałej współpracy między naszymi jednostkami – podkreślił podczas uroczystości zakończenia kilkudniowych warsztatów dowódca oddziału specjalnego mołdawskiej policji FULGER.

W Kiszyniowie zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia z wykorzystaniem policyjnego Black Hawka, podczas których siedmiu instruktorów z CPKP „BOA”, dwóch pilotów i dwóch crew chiefów dzieliło się swoimi doświadczeniami w zakresie prowadzenia działań kontrterrorystycznych w dzień, jak i po zmroku z wykorzystaniem noktowizji oraz ćwiczyło różne scenariusze działań bojowych, które mogą się okazać niezbędne w codziennej służbie oraz podczas zaplanowanego w pierwszych dniach czerwca w Mołdawii Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Wśród praktycznych zadań znalazły się zajęcia z: wyszkolenia strzeleckiego z bronią krótką i długą, taktyki działań bojowych, ochrony osób, w tym VIP-ów, czy reagowania na sytuacje kryzysowe podczas przemieszczania się pojazdów z tymi osobami. Z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk pod czujnym okiem instruktorów z CPKP „BOA” mołdawscy policjanci ćwiczyli też desant i ewakuację w przyziemieniu, a w dalszej kolejności w lekkim zawisie i z wykorzystaniem technik linowych. Stopień trudności zmieniał się z każdym zaplanowanym ćwiczeniem. Wszystkie scenariusze były bardzo dokładnie przygotowane i uwzględniały różne możliwe sytuacje działań kontrterrorystycznych.

– Zwieńczeniem szkolenia była przygotowana ostatniego dnia symulacja, w trakcie której zadaniem zespołów bojowych FULGER i CPKP „BOA” było zlokalizować terrorystów w opuszczonym budynku, obezwładnić ich i uwolnić zakładników. Szturm zaplanowano wielopunktowo, zarówno z wykorzystaniem pojazdów służbowych, jak i policyjnego śmigłowca, z którego – za pomocą technik linowych – desantowano kontrterrorystów na dach budynku. By wszystko było jeszcze bardziej realistyczne, zostały wykorzystane środki pozoracji w postaci amunicji ćwiczebnej, granatów hukowo-błyskowych oraz dymnych. Po rozwiązaniu sytuacji zakładniczej zespoły bojowe zostały ewakuowane Black Hawkiem z rejonu działań w ustalone bezpieczne miejsce – mówi policyjny kontrterrorysta z CPKP „BOA”, koordynator ćwiczeń, zorganizowanych pod egidą MSWiA i ze wsparciem Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

– Dla naszych kolegów z Mołdawii było to niezwykle ciekawe i nowe doświadczenie. Dla nas z kolei pewną nowością była realizacja lotów w przestrzeni, w której nieznana jest procedura lotów w statusie STATE na hasło GARDA, czyli pierwszeństwo w powietrzu. Nie przeszkodziło to nam jednak, dzięki dobrej współpracy ze służbami kontroli ruchu lotniczego, realizować wszystkie loty zgodnie z planem – mówi pilot Black Hawka biorący udział w szkoleniu.

Ćwiczenia przypadły na ważne święta obchodzone w Polsce. Policyjni lotnicy i kontrterroryści celebrowali je w bardzo szczególny i wyjątkowy sposób. I tak 2 maja w Dzień Flagi RP z pokładu policyjnego Black Hawka, który przelatywał podczas szkolenia nad Kiszyniowem, wywiesili flagi: Polski i Mołdawii. Z kolei w Dzień Europy nie mogło zabraknąć kolejnego ważnego dla nas akcentu – flagi unijnej i mołdawskiej, podwieszonej pod policyjny śmigłowiec.

mł. insp. ANNA KĘDZIERZAWSKA

zdj. kom. Piotr Świstak