Jednak równie ważne jak sukces kobiety w rywalizacji z wieloma mężczyznami, był powrót do zawieszonych na czas pandemii COVID-19 turniejów wiedzy zawodowej dla policjantów. Poprzednie zawody narciarskie rozegrano w marcu 2019 r.
Narciarskie mistrzostwa dla policjantów tradycyjnie są rozgrywane pod koniec sezonu zimowego, po tym jak uczestnicy pełnili „patrole śnieżne”. W tym sezonie na polskich stokach mogliśmy spotkać blisko 200 policjantów, a sześciu z nich także we Włoszech, w najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów regionach narciarskich.
Zawody, organizowane przez Biuro Prewencji KGP we współpracy ze Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN oraz Podhalańską Grupą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, są objęte patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, a ich stawką są nie tylko puchary i nagrody motywacyjne, ale także otwarta droga do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Zatem bodźców do podnoszenia swoich umiejętności nie brakuje, a korzyść mają z tego także obywatele, bo dobrze wyszkolony i sprawny policjant jest gwarantem dobrze pełnionej służby.
Do tegorocznej rywalizacji w Kluszkowcach stanęło 32 funkcjonariuszy z 10 garnizonów: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego oraz stołecznego. Wśród nich były trzy panie oraz wielu zawodników, którzy odnosili sukcesy w tych zawodach w minionych latach.
Rozegrano trzy konkurencje: slalom gigant, „spacer narciarza” polegający na pokonaniu na nartach wyznaczonej trasy z plecakowym zestawem ratunkowym oraz z akią dla pokrzywdzonego, a na koniec test wiedzy obejmujący problematykę organizacji i pełnienia służby patrolowej, w tym na zorganizowanych terenach narciarskich.
Rywalizacja była rozgrywana w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej i okazało się, że funkcjonariusze z województw, w których trudno o uprawianie sportów zimowych, wcale nie byli bez szans.
W slalomie gigancie trzecie miejsce zajął mł. asp. Piotr Chomczyk z Komendy Stołecznej Policji, który wyraźnie wygrał pierwszy z dwóch przejazdów.
W konkurencji „spacer narciarza” najlepsza okazała się drużyna Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w składzie: st. sierż. Tomasz Rutkowski i sierż. Karol Biziewski, a test wiedzy najlepiej napisał mł. asp. Daniel Kisiel z KWP w Kielcach.
W uroczystym zakończeniu zawodów wzięli udział m.in. zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Robert Kumor, komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion, „gospodarz terenu” komendant powiatowy Policji w Nowym Targu insp. Grzegorz Wyskiel oraz przedstawiciele SITN PZN Maciej Kwiatkowski i dr Marek Palik, a także naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR Jarosław Jurczakiewicz.
Wyniki w poszczególnych konkurencjach
Slalom gigant:
1. mł. asp. Artur Horecki z KWP w Krakowie.
2. mł. asp. Oliwier Martyna z KWP w Krakowie.
3. mł. asp. Piotr Chomczyk z KSP.
Spacer narciarza:
1. KWP w Białymstoku (drużyna nr 1), st. sierż. Tomasz Rutkowski i sierż. Karol Biziewski.
2. KWP we Wrocławiu (drużyna nr 1) asp. szt. Dariusz Gutowski i st. asp. Magdalena Ogłaza.
3. KWP w Krakowie (drużyna nr 1), mł. asp. Magdalena Zmarz i mł. asp. Oliwier Martyna.
Test wiedzy:
1. mł. asp. Daniel Kisiel z KWP w Kielcach.
2. sierż. szt. Korneliusz Wróbel z KWP w Katowicach.
3. st. sierż. Kamil Zalewski z KWP w Bydgoszczy.
Klasyfikacja generalna
Indywidualnie:
1. st. asp. Magdalena Ogłaza z KWP we Wrocławiu.
2. mł. asp. Oliwier Martyna z KWP w Krakowie.
3. st. sierż. Tomasz Rutkowski reprezentujący KWP w Białymstoku.
Drużynowo:
1. KWP w Krakowie (drużyna nr 1): mł. asp. Magdalena Zmarz i mł. asp. Oliwier Martyna.
2. KWP we Wrocławiu (drużyna nr 1): asp. szt. Dariusz Gutowski i st. asp. Magdalena Ogłaza.
3. KWP w Białymstoku (drużyna nr 1): st. sierż. Tomasz Rutkowski i sierż. Karol Biziewski.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. autor, unsplash