Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Strzelanie dla fundacji

14 grudnia ub.r. odbyły się w Warszawie IV Charytatywne Zawody Strzeleckie Pamięci Mańka, Kaczora i Krasnala na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Podczas kilku godzin udało się zebrać ponad 11 tys. zł!

Historia zawodów sięga 2012 r., kiedy zorganizowano pierwszy turniej poświęcony poległym kontrterrorystom. Pomysłodawcą był mł. insp. w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński, były kontrterrorysta, który chciał w ten sposób uczcić pamięć kolegów. Impreza przekształciła się wkrótce w Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta Głównego Policji „Pamięci Poległym Policjantom w Służbie”, które następnie przerodziły się w Ogólnopolską Ligę Strzelecką Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów. Andrzej Kuczyński, od kilku lat już w Biurze Komunikacji Społecznej KGP, w 2019 r. reaktywował zawody ku czci kolegów z AT.

Zawody, upamiętniające kontrterrorystów – podkom. Piotra Molaka „Krasnala”, który zginął w 1996 r. podczas eksplozji ładunku podłożonego na jednej z warszawskich stacji benzynowych, podkom. Dariusza Marciniaka „Kaczora” oraz nadkom. Mariana Szczuckiego „Mańka”, którzy polegli w wyniku szturmu w Magdalence w 2003 r., zostały zorganizowane w obiektach Sekcji Strzeleckiej CWKS Legia.

Rywalizację prowadzono w klasyfikacji mundurowej i sympatyków Policji. Wśród mundurowych były również kategorie OPEN i kobiet, osobna dla jednostek specjalnych, IPA oraz Weteranów RP. Mundurowi rywalizowali w strzelaniu dynamicznym. Start następował z pozycji siedzącej tyłem do tarcz. Trzeba było załadować magazynki – do broni krótkiej i długiej, następnie biegiem dotrzeć na stanowisko strzelania z broni długiej, gdzie oddawało się sześć strzałów do tarczy TS-9, skąd należało pobiec do stanowiska strzelania z broni krótkiej, gdzie trzeba było strzelić cztery razy do tarczy TS-4. Na wszystko był limit 30 sekund. Za każdą sekundę powyżej był odliczany jeden punkt. Sympatycy służb strzelali statycznie.

W rywalizacji kamandosów, a jednocześnie OPEN i Weteranów zwyciężył Jan Kot. W klasyfikacji IPA triumfował Piotr Thel. Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Sabina Chyra-Giereś. Rywalizację Sympatyków w kategorii OPEN wygrał Piotr Kisieliński, natomiast najcelniej strzelającą panią okazała się Aleksandra Sobieska-Ptaczek.

Celem zawodów było wsparcie podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Każdy startujący wpłacał na rzecz fundacji opłatę startową i dobrowolnie zadeklarowane sumy. Ponadto odbyła się aukcja gadżetów, na której zlicytowano koszulkę Bartosza Kurka z podpisami członków Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej, którzy w 2022 r. zdobyli wicemistrzostwo świata, czapeczkę Roberta Kubicy z autografem oraz ceramiczny emblemat BKS KGP.

Obecny na uroczystości zakończenia turnieju przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło podziękował wszystkim zawodnikom za udział i zaangażowanie we wspieraniu rodzin poległych funkcjonariuszy. – Jest to dla nas rok jubileuszowy, ponieważ fundacja działa już 25 lat – powiedział generał Władysław Padło. – Opiekujemy się obecnie dwustoma wdowami i dwukrotnie większą liczbą dzieci, więc liczy się dla nas każda złotówka.

Dzień później, 15 grudnia 2022 r. w gmachu KGP przy Tablicy Pamięci dyrektor BKS KGP insp. Mariusz Ciarka wraz z Andrzejem Kuczyńskim przekazali na ręce prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Ireny Zając pieniądze zebrane podczas zawodów – ogółem 11 290 zł. „Gazeta Policyjna” sprawowała patronat medialny na zawodami.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor