Strona używa plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Strzelanie dla fundacji

14 grudnia ub.r. odbyły się w Warszawie IV Charytatywne Zawody Strzeleckie Pamięci Mańka, Kaczora i Krasnala na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Podczas kilku godzin udało się zebrać ponad 11 tys. zł!

Historia zawodów sięga 2012 r., kiedy zorganizowano pierwszy turniej poświęcony poległym kontrterrorystom. Pomysłodawcą był mł. insp. w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński, były kontrterrorysta, który chciał w ten sposób uczcić pamięć kolegów. Impreza przekształciła się wkrótce w Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta Głównego Policji „Pamięci Poległym Policjantom w Służbie”, które następnie przerodziły się w Ogólnopolską Ligę Strzelecką Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów. Andrzej Kuczyński, od kilku lat już w Biurze Komunikacji Społecznej KGP, w 2019 r. reaktywował zawody ku czci kolegów z AT.

Zawody, upamiętniające kontrterrorystów – podkom. Piotra Molaka „Krasnala”, który zginął w 1996 r. podczas eksplozji ładunku podłożonego na jednej z warszawskich stacji benzynowych, podkom. Dariusza Marciniaka „Kaczora” oraz nadkom. Mariana Szczuckiego „Mańka”, którzy polegli w wyniku szturmu w Magdalence w 2003 r., zostały zorganizowane w obiektach Sekcji Strzeleckiej CWKS Legia.

Rywalizację prowadzono w klasyfikacji mundurowej i sympatyków Policji. Wśród mundurowych były również kategorie OPEN i kobiet, osobna dla jednostek specjalnych, IPA oraz Weteranów RP. Mundurowi rywalizowali w strzelaniu dynamicznym. Start następował z pozycji siedzącej tyłem do tarcz. Trzeba było załadować magazynki – do broni krótkiej i długiej, następnie biegiem dotrzeć na stanowisko strzelania z broni długiej, gdzie oddawało się sześć strzałów do tarczy TS-9, skąd należało pobiec do stanowiska strzelania z broni krótkiej, gdzie trzeba było strzelić cztery razy do tarczy TS-4. Na wszystko był limit 30 sekund. Za każdą sekundę powyżej był odliczany jeden punkt. Sympatycy służb strzelali statycznie.

W rywalizacji kamandosów, a jednocześnie OPEN i Weteranów zwyciężył Jan Kot. W klasyfikacji IPA triumfował Piotr Thel. Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Sabina Chyra-Giereś. Rywalizację Sympatyków w kategorii OPEN wygrał Piotr Kisieliński, natomiast najcelniej strzelającą panią okazała się Aleksandra Sobieska-Ptaczek.

Celem zawodów było wsparcie podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Każdy startujący wpłacał na rzecz fundacji opłatę startową i dobrowolnie zadeklarowane sumy. Ponadto odbyła się aukcja gadżetów, na której zlicytowano koszulkę Bartosza Kurka z podpisami członków Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej, którzy w 2022 r. zdobyli wicemistrzostwo świata, czapeczkę Roberta Kubicy z autografem oraz ceramiczny emblemat BKS KGP.

Obecny na uroczystości zakończenia turnieju przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło podziękował wszystkim zawodnikom za udział i zaangażowanie we wspieraniu rodzin poległych funkcjonariuszy. – Jest to dla nas rok jubileuszowy, ponieważ fundacja działa już 25 lat – powiedział generał Władysław Padło. – Opiekujemy się obecnie dwustoma wdowami i dwukrotnie większą liczbą dzieci, więc liczy się dla nas każda złotówka.

Dzień później, 15 grudnia 2022 r. w gmachu KGP przy Tablicy Pamięci dyrektor BKS KGP insp. Mariusz Ciarka wraz z Andrzejem Kuczyńskim przekazali na ręce prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Ireny Zając pieniądze zebrane podczas zawodów – ogółem 11 290 zł. „Gazeta Policyjna” sprawowała patronat medialny na zawodami.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor