Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odkryjmy piękno Poznania

Urokliwe, kolorowe kamieniczki Starego Rynku, palmiarnia z mnóstwem gatunków roślin oraz zapach rogali świętomarcińskich wypiekanych z okazji święta 11 listopada – to zaledwie trzy powody, by odwiedzić Poznań. A ciekawych atrakcji jest tu znacznie więcej.

Zacznijmy od rogali, których święto wypada już niedługo, a wywodzi się z odpustu organizowanego w parafii pw. św. Marcina w dniu 11 listopada. To właśnie w tym czasie mieszkańcy Poznania i odwiedzający miasto goście zjadają ponad milion sztuk tego przysmaku. Rogale powstają z półfrancuskiego ciasta i są nadziewane bakaliami oraz białym makiem. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadają unijny certyfikat, który pozwala na ich wypiekanie tylko w Wielkopolsce i wyłącznie według ścisłej receptury. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak produkuje się rogale świętomarcińskie, powinien wybrać się do Rogalowego Muzeum Poznania na lekcję historii połączoną z warsztatami pieczenia. Muzeum mieści się w kamienicy Starego Rynku.

Będąc na Starym Mieście w samo południe lub o 15.00, warto zerknąć na zegar na wieży miejskiego ratusza. Zgodnie z tradycją właśnie w tych godzinach nad zegarem otwierają się drzwiczki, a oczom turystów i mieszkańców ukazują się dwa koziołki, które trykają się rogami. Oprócz tego jest jeszcze pomnik koziołków zlokalizowany na placu Kolegiackim. Można tam z bliska zobaczyć ten osławiony symbol Poznania i uwiecznić go na pamiątkowej fotografii. Wizytując stolicę Wielkopolski, warto też wybrać się do Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”. Zobaczymy tam ciekawą multimedialną ekspozycję oraz będziemy mieli szansę wziąć udział w jednym z cyklicznych wydarzeń kulturalnych i turystycznych, które są organizowane w tym miejscu. Możemy też pójść Traktem Królewsko-Cesarskim, który rozpoczyna się w „Bramie Poznania”, i zobaczyć najciekawsze atrakcje związane z historią miasta. Jedną z nich jest niewątpliwie dawna wyspa katedralna Ostrów Tumski. Zobaczymy na niej katedrę, kościół Najświętszej Marii Panny oraz zabytkowe domy kanoników i klimatyczne uliczki. Wizyta w tym miejscu to niezapomniana podróż w czasie.

W Poznaniu można również odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma i poznać historię polskich matematyków. Ich sukces został pokazany na nowoczesnej multimedialnej wystawie, a dodatkowo są tu organizowane zajęcia kulturalno-naukowe i edukacyjne.

Poza licznymi walorami historycznymi Poznań oferuje również unikatowe miejsca do obcowania z przyrodą. Jednym z nich jest przepiękny park Cytadela, który zajmuje powierzchnię prawie stu hektarów. Błogi spacer licznymi alejkami i odkrywanie tajemniczych zakątków zrelaksują i wyciszą, a ceniący sobie aktywniejsze spędzanie czasu mogą przemierzać te szlaki rowerem. Miłośnicy flory powinni odwiedzić Palmiarnię Poznańską. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce, a zgromadzono w nim aż 17 000 roślin z całego świata.

Podczas wizyty w Poznaniu możemy się zatrzymać w należącym do CUL-u obiekcie Olimpia, który oferuje gościom wygodne 1-, 2- i 3-osobowe pokoje. Z wyższych pięter budynku rozpościera się fantastyczny widok na panoramę miasta, a posiłki są serwowane w eleganckiej i efektownie wykończonej restauracji Olimpia, w której poza obfitymi śniadaniami można skosztować dań kuchni polskiej, włoskiej i amerykańskiej.

Poznań to nasza propozycja na udany wyjazd w ramach eksplorowania polskich miast. Warto tu zajrzeć, by odkryć miejsca wyjątkowo klimatyczne, poznać ich historię, poczuć atmosferę i miło się zaskoczyć.

Dominika Koprowska

Dział Marketingu CUL

zdj. autor, archiwum CUL, pexels

 

Olimpia Poznań

ul. Taborowa 8, 60-790 Poznań

tel. +48 47 771 52 30, +48 504 315 933

rezerwacja.olimpia@cul.com.pl,

PROMOCJA!

Wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych wraz z rodzinami zapraszamy do skorzystania z noclegów w Olimpii w wyjątkowo niskich cenach. Od listopada do maja (z wyłączeniem świąt i weekendu majowego) cena za osobę w pokoju 3-osobowym wyniesie jedynie 60 zł / noc; w pokoju 2-osobowym to 70 zł / noc, a w pokoju 1-osobowym to 99 zł / noc.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy recepcji, a rezerwacji można dokonywać telefonicznie lub mailowo minimum 3 dni przed planowanym przyjazdem.