Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Spotkanie szefów policji Unii Europejskiej

W dniach 4–5 października br. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wziął udział w kolejnej edycji Europejskiej Konwencji Szefów Policji (EPCC 2022) zorganizowanej w siedzibie Europolu w Hadze. Wydarzenie to stanowi platformę wymiany myśli, doświadczeń oraz kształtowania kierunków współpracy zwierzchników sił policji państw członkowskich Unii Europejskiej.

Spotkania liderów sił policji krajów Unii Europejskiej, organizowane w formule European Police Chiefs Convention (Europejskiej Konwencji Szefów Policji – EPCC), sięgają swoimi początkami 2010 r. Biorą w nich udział również przedstawiciele agencji oraz instytucji unijnych, a także innych organizacji międzynarodowych, dla których wspólnym mianownikiem jest troska o bezpieczeństwo. Międzynarodowy oraz międzyinstytucjonalny format wydarzenia sprawił, że EPCC stało się ważnym elementem kształtowania polityki bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. Jest to ponadto okazja do spotkań na najwyższym policyjnym szczeblu, gdzie przestrzeń do dyskusji tworzą sesje plenarne oraz panele dyskusyjne.

W tym roku rozmowy skupiały się wokół funkcjonowania organów ścigania w nowym globalnym obrazie, wpływie ostatnich kryzysów na światowy krajobraz bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni i strategiach zwalczania obecnych w niej zagrożeń.

Konwencja szefów Policji krajów Unii Europejskiej to także okazja do bilateralnych spotkań i rozmów. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk spotkał się z szefem Narodowej Policji Ukrainy generałem Ihorem Klymenko. Polska Policja od początku wojny wywołanej aktem agresji Federacji Rosyjskiej zaangażowała się w program wsparcia na rzecz Ukrainy. Spotkanie szefów polskiej i ukraińskiej Policji stanowiło okazję do podkreślenia wzajemnej jedności i solidarności w obliczu toczącej się wojny oraz zapewnienia o dalszym intensywnym wsparciu dla ukraińskich policjantów i ich działań na rzecz niepodległości.

BMWP KGP, ipk

zdj. BMWP KGP