Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Ustka – pełne uroku miasteczko portowe

Usytuowanie Ustki u ujścia rzeki Słupi nadaje temu miejscu lekko portowy charakter. Ponadto panujący tu mikroklimat sprawia, że miasto jest uzdrowiskiem z licznymi sanatoriami. Wizyta w porcie to obowiązkowy punkt pobytu w Ustce.

Można tu zobaczyć wiele historycznych zabudowań portu rybackiego oraz popłynąć w rejs żaglowcem stylizowanym na statek wikingów. Ciekawą atrakcją portu jest obrotowa kładka, która łączy przeciwległe brzegi Słupi i pozwala się dostać na drugą stronę rzeki. Jej ruchoma konstrukcja umożliwia swobodny przepływ łodzi i statków oraz przemieszczanie się pieszych. Kładka bardzo ładnie wygląda wieczorem, kiedy mieni się kolorowymi światłami.

Będąc w Ustce, możemy w pewnym sensie przenieść się w czasie do średniowiecznej wsi. Wszystko za sprawą części miasta przypominającej wioskę rybacką. Zobaczymy tu domy zbudowane techniką szachulcową – posiadają one w swych ścianach charakterystyczne drewniane bale. Ten zabytkowy obszar został objęty ochroną konserwatorską i planem rewitalizacji, aby przywrócić mu dawną świetność.

Innym niecodziennym, ale jakże ciekawym miejscem jest Muzeum Chleba. Można tam poznać pracę piekarza, prześledzić krok po kroku proces powstawania pieczywa oraz obejrzeć ponad dwa tysiące ciekawych eksponatów. A skoro o jedzeniu mowa, koniecznie trzeba spróbować śledzi w najróżniejszych smakach, legendarnej Krówki Usteckiej i kruchych ciastek w kształcie usteckiej Syrenki. Po prostu niebo w gębie.

Ustka ma również swoją latarnię morską. Jest nietypowa, bo ma niespełna 20 metrów wysokości i jest jedną z najniższych latarni na polskim wybrzeżu. Można także pójść do Muzeum Ziemi Usteckiej, gdzie zobaczymy wiele eksponatów z przełomu XIX i XX wieku, m.in. poniemiecki sprzęt fotograficzny, maszyny do pisania i piękną kolekcję modeli jednostek pływających. Pasjonaci historii powinni koniecznie odwiedzić Bunkry Blüchera, usytuowane na 12-metrowej wydmie, oraz bunkry w Gajkach znajdujące się 11 km od Ustki.

Najmłodszych turystów ucieszy wizyta w parku rozrywki „MegaLandia”, gdzie czeka na nich niezliczona ilość atrakcji, oraz wycieczka do Doliny Charlotty, w której znajdują się fokarium, ZOO, Wodne Safari, Kraina Bajek i stadnina koni.

Ustka to doskonałe miejsce do jazdy na rowerze, ponieważ leży na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego przebiegającego dookoła basenu Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Po wyczerpującej wycieczce rowerowej można udać się do tężni w Parku Usteckich Stoczniowców.

Pobyt w Ustce można zaplanować w przepięknie usytuowanym ośrodku wypoczynkowym CUL. Do dyspozycji gości są pokoje z łazienkami oraz domki 2-, 3-, 4-osobowe. W ośrodku jest stołówka, która oferuje w cenie pobytu pyszne, domowe posiłki. Morskie Uroczysko w Ustce to obiekt, który jest położony z dala od zgiełku miasta, w pachnącym sosnowym lesie, gdzie szum drzew i śpiew ptaków ukoją nerwy i pozwolą zapomnieć o stresie związanym z codzienną pracą i służbą. Przypominamy, że pracownikom Policji, osobom stowarzyszonym w różnych organizacjach, takich jak np. IPA, przysługują specjalne zniżki sięgające nawet 20 proc.

Serdecznie zapraszamy do Ustki na długie spacery brzegiem morza, relaks na piaszczystej plaży i spędzenie błogich chwil, które zostaną w pamięci na lata.

Dominika Koprowska

Dział Marketingu CUL

zdj. pixabay, archiwum CUL