Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Pamięć o tych, którzy odeszli…

Święto Policji w Komendzie Głównej Policji zawsze zaczyna się od wspomnienia tych, którzy odeszli na wieczną służbę. Nie inaczej było i w tym roku.

Uroczystość odbyła się 21 lipca 2022 r. przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu KGP. To tu jest złożona ziemia przywieziona z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, gdzie leżą zamordowani przez sowieckich oprawców przedwojenni polscy policjanci, przetrzymywani wcześniej w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie. Oficjalne delegacje złożyły wieńce i oddały hołd wszystkim funkcjonariuszom, którzy stracili życie, służąc Polsce.

Kwiaty przed miejscem pamięci złożyli minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wraz z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawłem Dobrodziejem, a także przedstawiciele duchowieństwa: ordynariusz polowy Wojska Polskiego, a jednocześnie krajowy duszpasterz Policji bp Wiesław Lechowicz, prawosławny ordynariusz wojskowy abp Jerzy (Pańkowski), ewangelicki duszpasterz Policji ks. Marek Twardzik. NSZZP reprezentował jego przewodniczący podkom. Rafał Jankowski.

Następnie wszyscy przemieścili się do gmachu KGP, gdzie przed Tablicą Pamięci czekali już przedstawiciele Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach z jej prezes Ireną Zając i przewodniczącym Rady Fundacji nadinsp. w st. spocz. Władysławem Padło na czele. Obecne były żona i córka tragicznie zmarłego policjanta mł. asp. Adama Rekowskiego z KPP w Człuchowie, a także Jego przełożeni: komendant wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński i I zastępca komendanta powiatowego Policji w Człuchowie mł. insp. Karol Dziemiańczyk oraz naczelni kapelani Policji – prawosławny ks. Andrzej Bołbot i rzymskokatolicki ks. Wojciech Juszczuk SAC.

Najbliżsi odsłonili inskrypcję epitafijną, a wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty przed Tablicą Pamięci. Duchowni poprowadzili modlitwy. Wdowa po mł. asp. Adamie Rekowskim otrzymała kopię karty, która została wpięta do Księgi Pamięci przechowywanej w KGP.

Mł. asp. Adam Rekowski miał 41 lat, w Policji służył od 2013 r. Właściwie od początku był związany z ruchem drogowym. 1 stycznia 2017 r. został mianowany na stanowisko referenta Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Człuchowie. 1 maja 2022 r. sierż. szt. Adam Rekowski wraz z kolegą pełnili służbę na motocyklach w ramach działań związanych z długim weekendem. Gdy prowadzili kontrolę prędkości w miejscowości Wierzchowo-Dworzec na drodze krajowej nr 25, otrzymali informację od dyżurnego o wypadku niedaleko Człuchowa, w którym została poszkodowana nastoletnia rowerzystka. Włączyli sygnały uprzywilejowania i ruszyli na miejsce zdarzenia. Kiedy wyprzedzali kolejne samochody, jedno z aut nagle skręciło w lewo. Policyjny motocykl uderzył w pojazd. Funkcjonariusz mimo udzielania natychmiastowej pomocy zmarł, jego kolega zdążył wyhamować. Kierowca i pasażerka samochodu osobowego nie odnieśli żadnych obrażeń. Policjant pozostawił żonę i dwójkę dzieci w wieku 4 i 9 lat.

Adam Rekowski został pośmiertnie awansowany do stopnia młodszego aspiranta oraz odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”. Był sumiennym, koleżeńskim, wielokrotnie wyróżnianym i nagradzanym policjantem. Udzielał się również jako druh w Ochotniczej Straży Pożarnej w Czersku.

Obecnie na Tablicy Pamięci w gmachu KGP widnieje 125 nazwisk funkcjonariuszy Policji. Niestety tuż przed tegorocznym świętem szeregi formacji na wieczną służbę opuściło dwóch kolejnych funkcjonariuszy – z garnizonu świętokrzyskiego i łódzkiego.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor