Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Złote blachy za trzy lata

21 czerwca br. zorganizowano uroczystość wręczenia Złotych Blach, nagród przyznawanych przez Koalicję Antypiracką tym komórkom Policji, które zanotowały spektakularne sukcesy w walce z naruszaniem praw własności intelektualnej. Przez pandemię COVID-19 w ostatnich latach takie ceremonie nie odbywały się, teraz była więc okazja, aby uhonorować policjantów wyróżnionych w latach 2019, 2020 i 2021.

Obecnie Koalicję Antypiracką tworzą Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał, skupiające nadawców telewizyjnych oraz Buisness Software Alliance (BSA), grupujący podmioty zajmujące się oprogramowaniem komputerowym. Koalicja powstała w 1998 r., a uroczystość wręczenia nagród dla policjantów odbyła się po raz dwudziesty.

Wyróżnionym policjantom nagrody wręczali wspólnie zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, prezes Stowarzyszenia Sygnał Teresa Wierzbowska oraz Karolina Szostak, komentatorka sportowa, reporterka i prezenterka telewizyjna.

– To dla mnie wielki zaszczyt i ogromna przyjemność, że mogę reprezentować dziś Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka i osobiście uczestniczyć w tej uroczystości – zwrócił się do zebranych nadinsp. Paweł Dobrodziej. – Ten rodzaj przestępczości, która uderza w prawa własności intelektualnej i przemysłowej, należy do trudniejszych, z którymi mierzą się polska Policja i organy ścigania. Jesteśmy tym skuteczniejsi, im lepiej współpracujemy z innymi podmiotami, formacjami, służbami, urzędami, organizacjami. W tym miejscu chciałbym podziękować za tych wiele lat współpracy z Koalicją Antypiracką, nie tylko za to, że pomagacie nam realizować nasze zadania i wspomagacie nas przy realizacji spraw, ale również za szkolenia, dzięki którym nasi policjanci łatwiej i swobodniej poruszają się w tym obszarze, a w swoich działaniach są pewniejsi i skuteczniejsi.

Podczas uroczystości wręczono osiem Złotych Blach.

Za 2019 r. nagrody otrzymali funkcjonariusze: Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Białymstoku za sprawę dotyczącą rozpowszechniania bez uprawnień filmów za pośrednictwem pirackiego serwisu internetowego, Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Szczecinie za przerwanie procederu udostępniania uprawnień kart abonenckich płatnych platform satelitarnych (była to największa w ostatnich latach taka akcja – z nielegalnego procederu korzystało około 3400 osób), Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu za realizację podobnej sprawy, czyli przerwanie sharingu w Turku oraz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KSP za rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się rozpowszechnianiem nielegalnego oprogramowania w internecie i prania pieniędzy.

Za 2020 r. Złote Blachy wręczono policjantom: Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy za zamknięcie serwisu streamingowego nielegalnie rozpowszechniającego filmy i seriale oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie za realizację sprawy dawców sharingu z trzech miast.

Za 2021 r. honorowe nagrody trafiły do policjantów: Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie za sprawę cardsharingu, czyli nielegalnego rozpowszechniania przez internet kanałów telewizyjnych należących do płatnych platform cyfrowych oraz Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego KPP w Olkuszu za podobną realizację na swoim terenie.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor