Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Dzień Dziecka Zaginionego

O Międzynarodowym Dniu Dziecka wiedzą wszyscy – w Polsce to 1 czerwca, choć przed wojną święto dziecka obchodzono w naszym kraju 22 września. Wiedza o Międzynarodowym Dniu Dziecka Zaginionego nie jest jeszcze tak powszechna, więc nigdy dość przypominania.

Wszystko zaczęło się rankiem 25 maja 1979 r., gdy sześcioletni Etan Kalil Patz wyszedł z domu na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, by po raz pierwszy samodzielnie pojechać do szkoły. Chłopiec jakby zapadł się pod ziemię, nie dotarł nawet na pobliski przystanek, gdzie zatrzymywał się szkolny autobus. W poszukiwania prowadzone przez służby włączyła się masa ochotników. Niestety, wszelki ślad po nim zaginął. Sprawa Etana stała się w USA bardzo głośna, jego wizerunek, jako pierwszego zaginionego dziecka, pojawił się na kartonach z mlekiem. Wszystko po to, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o poszukiwanym malcu. Zakładano różne scenariusze, a poszukiwania rozszerzyły się także na inne kraje. Chłopiec nigdy się nie odnalazł, w 2001 r. został uznany za zmarłego. Cztery lata po jego zaginięciu prezydent USA Ronald Reagan ustanowił Narodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Obchodzony jest 25 maja, w dzień zaginięcia Etana Kalila Patza, w Polsce przypada w wigilię Dnia Matki. Z czasem i inne kraje podchwyciły amerykańską inicjatywę i dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony w coraz większej licznie państw. Symbolem zaginionych dzieci, zwłaszcza tych, których nie udało się odnaleźć, jest niezapominajka, błękitny kwiat.

W Polsce przy okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, organizuje kampanie informacyjne, konferencje i szkolenia na ten temat. Od kilku dobrych lat, niestety z przerwą na pandemię Covid-19, specjaliści z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych z KGP organizują w tym czasie manewry poszukiwawczo-ratownicze, aby zgrać różne podmioty, które w realnych działaniach ze sobą współdziałają.

W tym roku odbyły się np. webinary dotyczące zaginięć małoletnich, które zrealizowano w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Przez internet można było śledzić dyskusję specjalistów z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 – Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Poruszano problemy przyczyn ucieczek nastolatków, sposobów poszukiwań małoletnich oraz rozmawiano o profilaktyce zaginięć dzieci.

Paweł Ostaszewski