Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Taktycznie na skałkach

Od 4 do 6 kwietnia 2022 r. w miejscowości Lesko oraz na terenie gmin Korczyna i Wojaszówka na Podkarpaciu policjanci Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie brali udział w międzynarodowym szkoleniu pn. „Pokonywanie rejonów skalnych w działaniach taktycznych”. Zostało ono zorganizowane przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich. W ćwiczeniach brali udział także żołnierze 82nd Airborne Division i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

Celem było wzajemne doskonalenie procedur, współpracy i interoperacyjności w trakcie wspólnych działań Policji z żołnierzami Wojska Polskiego oraz wojsk amerykańskich w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Policjanci mieli możliwość doskonalenia technik linowych, w szczególności wspinaczki i zjazdów na linie w eksponowanym terenie, przemieszczania się z wykorzystaniem śmigłowców wielozadaniowych UH-60 Black Hawk oraz CH-47 Chinook, nawigacji i poruszania się w terenie górzystym oraz doskonalenia technik ratownictwa wysokościowego. Kierownikiem kursu był por. Skarbimir Nowicki z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Instruktorzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich przygotowali różnorodne moduły szkolenia z zakresu technik linowych, m.in. wykorzystania drabinki SPELEO, pokonywania zaporęczowanych dróg, wykonywania technik zjazdowych za pomocą różnych przyrządów zjazdowych, transportu sprzętu i ludzi w terenie pozbawionym odpowiedniej rzeźby (przepaść, wąwóz) za pomocą tyrolki oraz podchodzenia po linie z wykorzystaniem przyrządów zaciskowych (tzw. jumarowanie). W ocenie głównego instruktora ćwiczeń ppor. Julii Biernaczyk z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich policjanci wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywane zadania. – Wiem, że szkolenia wysokościowe nie są ich codziennością. Działanie w stresie i na dużej wysokości uczy pokonywania lęku, skupienia i skrupulatności w wykonywaniu procedur. Są to umiejętności, które przydadzą się funkcjonariuszom w służbie – podsumowała.

Swoimi wrażeniami z niecodziennych w Policji ćwiczeń podzielili się też funkcjonariusze: – Ćwiczenia zgrywające oraz uczące pracy w zespole są dla nas niezwykle ważne. W dodatku współpraca z wojskiem amerykańskim pozwoliła nam chociaż po części poznać sposób ich działania. W trakcie wspólnych działań taktycznych mogliśmy w praktyczny sposób zweryfikować nasze umiejętności komunikowania się w języku angielskim – powiedział . asp. Patryk Wacławek, dowódca drużyny OPP w Rzeszowie.

A podkom. Grzegorz Gaweł, dowódca Plutonu Wsparcia Taktycznego OPP w Rzeszowie zauważył, że: – To nasze pierwsze wspólne szkolenie z żołnierzami ze Stanów Zjednoczonych. Jako funkcjonariusze Plutonu Wsparcia Taktycznego już wcześniej wielokrotnie szkoliliśmy się wraz z żołnierzami 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich m.i n. z zielonej taktyki czy topografii. Procedury współdziałania wojska i Policji okazały się spójne, co potwierdziło słuszną metodę szkolenia naszych policjantów. Mam nadzieję, że współpraca ta będzie kontynuowana.

st. sierż. Dawid Żak

WSPol w Szczytnie