Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

BOA SHOOTING WORKSHOP

Instruktorzy z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” przez pięć dni czujnie obserwowali, jak funkcjonariusze wybranych jednostek unijnej grupy zadaniowej ATLAS doskonalą swoje umiejętności strzeleckie na terenie jednego z największych ośrodków treningowych w Europie – European Security Academy koło Poznania.

Międzynarodowe warsztaty strzeleckie z udziałem 24 uczestników z 10 krajów trwały od 4 do 8 kwietnia br. Wśród zagranicznych operatorów znaleźli się doświadczeni funkcjonariusze z państw Unii Europejskiej, zrzeszonych w platformie ATLAS, tj. GSG9 i SEK (Spezialeinsatzkommando) Berlin z Niemiec, RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion) z Francji, LYNX ze Słowacji, ATJ (Antiteroristička Jedinica) Lučko z Chorwacji, K-Komando z Estonii, USP (Unité Spéciale de la Police) z Luxemburga, GIGG (Groupe d’Intervention Gendarmerie de Geneve) ze Szwajcarii, VIKING z Islandii, Garda ERU (Emergency Response Unit) z Irlandii oraz operatorzy FBI SWAT z USA. Każdy uczestnik wykonywał różnego rodzaju strzelania na strzelnicach otwartych pod ścisłym nadzorem instruktorów z CPKP „BOA”. Strzelano w dzień i w nocy, na dwóch osiach, zarówno z broni krótkiej (pistolety kal. 9 mm), jak i długiej (karabinki kal. 5,56 mm) do tarcz ustawionych na różnych odległościach. – Jestem przekonany, że tylko ciągłe doskonalenie umiejętności strzeleckich gwarantuje bezpieczne i profesjonalne działanie w realu. Jak mówimy w środowisku: Jesteś tak dobry, jak twój ostatni trening. Zatem nie przestajemy się szkolić, a swoimi doświadczeniami i umiejętnościami chętnie dzielimy się z kolegami z innych formacji kontrterrorystycznych na świecie – mówił kom. Mariusz Olechnowicz, naczelnik Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP BOA.

Finansowane z funduszy europejskich warsztaty były również okazją do doskonalenia umiejętności strzeleckich do statycznych celów naziemnych z pokładu policyjnego śmigłowca oraz współdziałania policyjnych strzelców z załogą wielozadaniowego Black Hawka. – Dla niektórych uczestników warsztatów była to pierwsza okazja na strzelanie z pokładu śmigłowca, a tylko kilku latało kiedykolwiek Black Hawkiem. Organizatorzy stopniowali więc poziom trudności zaplanowanych strzelań tak, by każdy mógł prawidłowo wykonać kolejne strzelania z pokładu naszej maszyny do pojazdów oraz celów umieszczonych wewnątrz nich, zarówno w zwisie, jak i w trakcie lotu – podkreślił insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.

To już kolejne tego typu warsztaty organizowane przez CPKP „BOA”, podczas których wypracowywano mechanizmy reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym i doskonalono indywidualne umiejętności strzeleckie operatorów. – Współpraca z innymi jednostkami interwencyjnymi Unii Europejskiej jest niezwykle ważnym elementem tego procesu. Systematyczne szkolenia funkcjonariuszy, obejmujące zagadnienia taktyki i techniki strzeleckiej przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz utrzymania stałej gotowości policyjnych kontrterrorystów do realizacji ustawowych zadań – podsumował insp. Dariusz Zięba, dowódca CPKP „BOA”.

. insp. Anna Kędzierzawska / oprac. AKK

zdj. mł. insp. Anna Kędzierzawska, st. sierż. Kamil Kłeczek, st. sierż. Krystian Kłeczek, Artur Orliński

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym przez BOA KGP” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.