Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Prestiżowe wyróżnienie

Ogólnopolski plebiscyt lotniczy wyłonił zwycięzców Cumulusów 2021. Już po raz siódmy kapituła wybrała najlepszych lotniczych sportowców, pilotów, grupy pokazowe i fotografów lotniczych, a wśród statuetek specjalnych znalazło się miejsce dla lotnictwa Policji.

Cumulusy to ogólnopolski plebiscyt lotniczy, organizowany, by uskrzydlać, wspierać i promować sportowców lotniczych, dodawać wiary i nadziei marzycielom, angażować kibiców i pasjonatów lotnictwa, a także integrować całe środowisko lotnicze w Polsce. W 2021 r. rywalizacja sportowa w wielu powietrznych dyscyplinach po raz kolejny pokazała, że polscy lotnicy często stawali na podium, zdobywając najcenniejsze trofea i medale. Na terenie kraju odbywały się też pokazy lotnicze oraz zawody rangi mistrzostw świata czy pucharu świata, takie jak 64. Puchar Gordona Bennetta.

Dla lotnictwa policyjnego rok 2021 był pełen wyzwań i akcji ratujących ludzkie życie i zdrowie. Kapituła Cumulusów 2021 zwróciła uwagę na zaangażowanie policyjnych lotników i postanowiła przyznać Cumulusa Specjalnego dla lotnictwa Policji z okazji jubileuszu 90-lecia oraz za nieustanną służbę, pilnowanie porządku publicznego i dbanie o bezpieczeństwo, a także za realizację lotów pod hasłem „Akcja Serce”.

26 lutego br. odbyła się uroczysta gala Cumulusy 2021, podczas której spotkali się najlepsi lotniczy sportowcy, piloci i fotografowie. Tegoroczny plebiscyt odbył się pod hasłem „Lotnictwo to Wolność”, wyrażającym również przekaz solidarności z Ukrainą. Na gali statuetkę i dyplom w imieniu całego lotnictwa polskiej Policji odebrali . insp. pil. Marcin Gwizdowski, szef Szkolenia Lotniczego Lotnictwa Policji ZLP GSP KGP i kom. pil. Adrian Stefanowski, starszy pilot Wydziału Operacji Lotniczych ZLP GSP KGP. Piloci są bohaterami #JestAkcja z policyjnym Black Hawkiem. Dzięki technologii VR 360 każdy może poczuć się jak policyjny pilot, zobaczyć świat z wysokości kilkuset metrów i poznać wnętrze policyjnego śmigłowca.

Jednak ważniejszym osiągnięciem lotnictwa Policji są loty w ramach „Akcji Serce”. Policyjne załogi już dziewięć razy transportowały najcenniejszy ładunek – serce do przeszczepu. Od pobrania do wszczepienia pobranego serca są zaledwie cztery godziny, a liczy się każda minuta. Wykorzystanie statków powietrznych do transportu organu pozwala na znaczne skrócenie tego czasu, natomiast policyjni lotnicy są doskonale przygotowani do szybkich akcji. Precyzja i szybkość działania są także wymagane przy akcjach ratowniczych w górach, dlatego policyjne lotnictwo wspiera również ratowników TOPR-u w akcjach ratunkowych, zawsze gdy taka pomoc jest potrzebna.

Ponadto jednym z wyjątkowych zadań policyjnego lotnictwa z 2021 r. był udział w akcji gaszenia pożarów w Turcji, która była pierwszą, wspólnie ze strażakami, tego typu misją poza granicami kraju. Przyznanie Cumulusa Specjalnego lotnictwu Policji jest nie tylko prestiżowym wyróżnieniem, lecz także docenieniem służby pilotów i całego personelu lotniczego polskiej Policji przez środowisko lotnicze.

Złotego Cumulusa otrzymała ppor. Ewa Wesołowska, instruktor i skoczek spadochronowy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego WP, za osiągnięcia sportowe. W trakcie plebiscytu lotniczego Cumulusy 2021 zrodziła się inicjatywa licytacji lotu balonem. Fundusze zasilą Fundację Mam Marzenie.

KRZYSZTOF CHRZANOWSKI

zdj. autor