Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Literackie ślady w Pile

Na przełomie września i października przez kilka dni Piła była niekwestionowaną stolicą polskiego kryminału. Już po raz dziewiąty, od 29 września do 2 października br., odbył się Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”, organizowany przez Regionalne Centrum Kultury w Pile „Fabryka Emocji” i Szkołę Policji w Pile.

JEDYNA TAKA SZKOŁA

Dla pomysłodawcy festiwalu mł. insp. Leszka Koźmińskiego idea tworzonego przedsięwzięcia była w pełni naturalna. Szkoła Policji w Pile jest przecież jednostką szkoleniową o kryminalnym charakterze. To w niej wiedzę i umiejętności zdobywają funkcjonariusze służby kryminalnej, zarówno o specjalności dochodzeniowo-śledczej, jak i operacyjno-rozpoznawczej. Połączenie mundurowego świata ze światem przedstawionym powieści kryminalnych było oczywiste. Przez dziewięć lat podczas festiwalu odbyło się kilkadziesiąt spotkań autorskich ze wszystkimi najpoczytniejszymi autorami rodzimych kryminałów i thrillerów. To w Szkole Policji w Pile m.in. Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Mariusz Czubaj pobierali lekcje oględzin pozorowanych miejsc zdarzeń, zamieniając się na chwilę w techników kryminalistyki, i samodzielnie uczyli się ujawniać oraz zabezpieczać ślady.

LITERACCY DETEKTYWI

W październiku 2021 r. na deskach miejscowej sceny także gościli najlepsi polscy pisarze tego gatunku, jak choćby Zygmunt Miłoszewski czy Wojciech Chmielarz. Po raz pierwszy o swoich książkach opowiadały autorki – Marta Matyszczak, mistrzyni komedii kryminalnych, oraz Magdalena Stachula, miłośniczka mocnych historii spod znaku kryminału psychologicznego. Obie podkreślały, jak ważna jest dla nich możliwość weryfikowania wyobraźni z doświadczeniem i wiedzą policjantów rozwiązujących prawdziwe sprawy kryminalne. Premierę na dużym ekranie miał również serial „Układ”, a autora scenariusza i książki, Igora Brejdyganta, goszczono z tatą, znakomitym aktorem Stanisławem Brejdygantem.

Jak zawsze „Kryminalna Piła” miała także ofertę dla najmłodszych. Tym razem policjant ze Szkoły Policji w Pile wraz z autorką książek detektywistycznych dla dzieci, Beatą Sarnowską, przeprowadzili warsztaty, podczas których nie zabrakło opowieści o tym, jak powstaje książka, a także odczytywano szyfry, ujawniano ślady i wykonywano pamiątkową daktyloskopię.

POLECANE DO CZYTANIA

Nagroda Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2020 trafiła do Przemysława Żarskiego za powieść „Blizna” stanowiącą część trylogii kryminalnej, w której przestrzeń Sosnowca została zespolona z kryminalnymi intrygami.

Wyróżnienie powędrowało do Jarosława Sokoła za powieść „Wyspa zero”. To jego pierwsza powieść z planowanej serii kryminalnej. Autor osadził akcję w Świnoujściu w maju 1945 r. Miasto wciąż pogrążone jest w chaosie, wydane na łup szabrowników i zbrodniarzy, władze dopiero się niemrawo tworzą, a do tego zaczyna w nim grasować seryjny morderca.

Autor zgrabnie wprowadził do powieści klasyczne schematy z kryminału noir.

Wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile trafiło do Marka Stelara za powieść „Blizny”. To dwie historie kryminalne oparte na dwóch płaszczyznach czasowych – współczesnej i przeszłej. Klasyczny chwyt literacki nabrał zupełnie nowych barw.

Ostatnie wyróżnienie przypadło Ryszardowi Ćwirlejowi za powieść „Zaśpiewaj mi kołysankę”. Poznań roku 1922 żyje na kartach tej powieści w sposób niezwykły. Autor jest też mistrzem języka.

Jubileuszowa, dziesiąta, edycja Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” w roku 2022 zapowiada się szczególnie, o co z pewnością zadbają policjanci ze Szkoły Policji w Pile i pracownicy Regionalnego Centrum Kultury.

SP w Pile, ipk

zdj. SP w Pile