Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

W trosce o pamięć

Już po raz szósty w Beskidzie Niskim odbyła się kilkudniowa akcja sprzątania nekropolii z okresu Wielkiej Wojny. Inicjatywa, której pomysłodawcą jest mł. insp. Jacek Witas, prezes Klubu Górskiego „Orły” – Koła nr 8 Oddziału PTTK „Mazowsze”, działającego przy KSP, zatacza coraz szersze kręgi.

Mł. insp. Jacek Witas na co dzień jest naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Przygotowań Obronnych Policji Głównego Sztabu Policji KGP, ale także zapalonym turystą. Kilka lat temu wpadł na pomysł uporządkowania zaniedbanych cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, które rozsiane są w Beskidzie Niskim. Nekropolie zostały założone, aby upamiętnić ofiary walk gorlickich, które na tym terenie trwały pół roku. Na wspólnych nekropoliach spoczywają żołnierze wszystkich walczących armii. Z czasem cmentarze popadały w zapomnienie, zarastała je roślinność tak, że do niektórych trudno było dotrzeć.

Akcja, którą zaczął Jacek Witas z policyjnym klubem, w ciągu kilku lat ogarnęła tereny pięciu sąsiadujących ze sobą gmin i przyciągnęła setki wolontariuszy z różnych środowisk. W tym roku wielkie sprzątanie odbyło się w dniach 7–10 października i objęło 50 cmentarzy z terenu gmin: Sękowa, Gorlice, Krempna, Łużna i Uście Gorlickie. Do porządkowania nekropolii zabrali się policjanci, strażnicy graniczni, strażacy, członkowie klubów turystycznych, uczniowie, studenci, harcerze i przedstawiciele wielu innych środowisk. Na miejsce akcji przyjechał konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, który zaskoczony ogromem prac, jakie wykonali wolontariusze, zapowiedział w przyszłym roku pomoc przy realizacji przedsięwzięcia.

Akcja zawsze odbywa się w drugi tydzień października, dołączyć może każdy.

Paweł Ostaszewski

zdj. Klub Górski „Orły”